Siniset savut toisinaan

Vanhaintiaanitemppu

HUOM! Jos olet herkkä kirjoitusvirheille niin jatka jonnekkin pokemon sivulle. Nyt heti! Sinua on varoitettu.

Konstan pylkkäsen auto ,sinisiä ajatuksia.

Forester 2,5xt ainakin "169kw".. kilometrejä noin 188tkm

Alkanut toisinaan tulemaan sinistä savua ja sitten ei taas tule pitkin aikoihin mitään . Pitkä aika on esim 400km , 800km ja sitten yhtäkkiä reippasti sinistä pieni hetki n max 1km luokkaa.
Öljyt vaihtuu n 8000tkm välein enkä lisäile välillä kun ei tarvitse . Eipä ole tehnyt pölläytyksiä alkuvuosina vaan viimeiset 2 v noin oireet tulleet. Öljynä koko ajan teboil 0w-40.
Jos olisi perinteinen venttilinvarsien kumit niin öljyä menisi tasaisesti koko ajan.
Toivottavasti se on turbo joka tekee tuota ja joutuu parantamaan turboa samalla.
Liekkö joku muu ihme venttiili joka esim pikeentynyt tms? lisä ilmapumppua on ja sievästi tallin hyllyllä. Ei ole vikavaloja tietystikkään.
Kenties pienillä kierroksilla ajosta kun jotain metsäautotietä ajelee kärryt perässä tai muuten vaan köröttelee pikkunopeuksia max 60km/h. Voihan olla myös ettei sitä satunnaista pölläystä huomaa kun on vauhtia . On se aika sakea kirkas sininen kun ilmenee.

Nyt saa suomi24 perseiliät alkaa ehdottelmaan vaihtoa esim ainoaan oikeaan autoon bmw audi mersu skoda toyota mazda honda opel ja mitä noita kelvottomia roppeloita onkaan. EN EN VAIHDA , SUBARU OIN HYVÄ. Mikä muu auto kiihtyy kuin elukka n 5 sek 0-100km/h ja kärryt perässä 6sek 0-100km/h kun sattuu vaihteet hyvin osumaan . Ei se vakiona taida ihan siihen 5,9 sek kiihtyä? ja on maanvaraa sekä näppärää kokoa eikä ole kahville meno ilmoitinta! Minä tiedän itse milloin haluan kahvia!!! No niin eipä nyt olla isin kukkarolla ja jostin bmw mörkömalleja luetela,ei niitä osta kuin isomahaiste ökyrikkaat! ettäs tiedät.
Ja joo vien pajalle kun pahenee mutta jos joku sattuu TIETÄMÄÄN asiasta jotain jos on vaikka itselle käynyt samoin. Öljyrenkaat? no miksi ei kokajan sitten savuttele? en tiedä minä vaan ajan.

Haistakaa itte rumia olette kuitenkin.

3

127

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jonstakanssa

      Noilla kilometreillä vakio ahdin menossa rikki.. Tm testasi aikoinaan 2.5xt niin vakiona meni 5.82sec 0-100km/h. Sanot ettei tarvitse lisätä öljyä?

    • TaistelujenMaailmatestaa

      Onko tuosta oikein mittausdataa jossain olemassa tm sivuilla? Mikä numero?

      • subaruuuuuuuu

        Jenkeissä noita XT:tä on testailtu enemmänkin jos englanti taittuu sieltä löytyy dataa. Olen nähnyt itse manuaalille arvoja 5.7-6.1 automaatille olen nähnyt 6.3-6.6


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      81
      2566
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      42
      2156
    3. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      35
      1045
    4. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      32
      897
    5. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      154
      798
    6. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      58
      660
    7. Paikallinen autokorjaamo

      Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi
      Kuhmo
      6
      578
    8. Kenen kanssa koet

      Että sinulla on eniten kipinää
      Ikävä
      21
      525
    9. Vihdoinkin tarjolla sushia!

      Onpa mukava, että tän paikkakunnan ruokatarjonta laajenee. Ensi lauantaina pääsee herkuttelemaan kun Kukkoloilta saa su
      Haapavesi
      78
      511
    10. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      33
      502
    Aihe