Homekoulu lukio

Homehoitsu

Suonenjoen lukiolaiset siirtettiin pois toimivasta koulurakennuksesta. Syynä oli, etä koulussa on vakava sisätilaongelma.

Nyt samainen koulu toimii Iisveden koulun remontin ajan väistötilana. Nyt väitetään että kesän aikana tehty saneeraus.

Miksi rakennettiin uudet tilat lukiolle jos entiset tilat olisi saatu kuntoon muutaman kuukauden keestäneellä sanerauksella.

Savon Sanomissa oli artikkeli, että jossain savon kunnassa on painoastettu johdon kautta kuntatyöntekijöitä etteivät saa valittaa.

Eli jos olet kaupungin palveluksessa ja lapsesi määrätään homekouluun, sinunn on oltava hiljaa muutoin voit menettää työpaikkasi - lojaaöisuusperaate ei voi mennä yksilöoikeden edelle.

Kansalaisopisto on pitänyt koululla kursseja, tätäkin on käytetty perusteena että koulussa voi toimia. Ehkä kuitenkin siinäkin on nin että rehtori tietoisena homeongelmasta on vain niitä kurssejä siellä pitänyt. Onhan homekoulu varmasn edullista jollei ilmaista tilaa.

Asia olisi pitänyt hoitaa tilapäisellä parakkikoululla, kustannussäästö olisi tullut nyt järjestettävistä kuljetuksista ja mahdollisista tulevista terveyden hoitoon menevistä kuluista.

3

212

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jdkfkdjduduf

      Mun mielestä siellä ei tainnu olla homeongelmaa, muutakun kellarissa tms? Vanha ilmanvaihto oli vaan niin huono, että joissakin luokissa oli kuuma ja toisissa jäätävän kylmä.

      Lisäksi koulurakennus oli ihan pirun iso verrattuna siihen, että lukiota käy ehkä 50 ihmistä.

      Halvempaa rakentaa uus homekoulu siihen muiden koulujen tilaan, kuin ruveta korjailemaan koulua, mikä on muutenkin liian iso.

      • Heloukitty

        Eli se kannatti korjata nyt lukuvuoden takia, taidat olla kaupungin työntekijö.


    • 4.elementti

      Lisäksi pienempi uusi homekoulu on ehkä halvempi korjata muutaman vuoden kuluttua, ei tarvitse kuin vaihtaa kaikki seinät ja kattorakenteet.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      234
      5992
    2. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      118
      5814
    3. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      221
      4884
    4. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      12
      4178
    5. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      61
      4148
    6. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      68
      4087
    7. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      25
      4046
    8. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      32
      3648
    9. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      51
      2421
    10. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      40
      1750
    Aihe