Olen miettinyt kuinka yleistä on, että vapaaehtoisuuteen perustuvassa yhdistystoiminnassa päätyvät jyräämään "hankalat" henkilöt, jotka lopulta lakastuttavat koko toiminnan? Meillä on ollut niin mukava porukka, mutta nyt yksi henkilö saa aikaan lannistavan ilmapiirin omalla aggressiivisella toimintatyylillään. Mitäpä tällaisessa tilanteessa voi tehdä? Porukasta on jo tippunut ihmisiä pois tilanteen takia :(
Yhdistysten hankalat henkilöt
13
1149
Vastaukset
- Ehjä
Onko vapaaehtoisuuteen perustuvassa yhdistyksessä Tasa-arvoa kunnioitavaa vetäjää.Yleensä siellä joo-joo väki äneestää omansa valtaan.Nyky yhdistyksissä
valta pyrkii olemaan yrittäjä pohjainen,pyrkien keräämään pieniä ryhmiä puolelleen.Yhdistyksissä valtaa pitää valittu puheenjohtaja ja Joo-Joo kaverit istuu hallituksissa,päätökset tehdää hyvä-veli verkostoon nojaten.Vähemmistöön jäävät jäsenet kelpaavat vain maksajaksi tai niin sanotusti "Hankalaksi henkilöksi"- uroskirjuri
Yhdistykset ovat yhtä kuin niiden jäsenistö. Viime kädessä jäsenistö päättää asioista yleisissä kokouksissa. Jos Joo-Joo kaverit valitsevat vääriä henkilöitä yhdistyksen toimihenkilöiksi, niin vika on koko jäsenistön eikä sille juuri mitään voi ennen seuraavaa valintakokousta, jossa henkilöitä voidaan vaihtaa.
Yhdistyksissä vain tahtoo olla se vika, että enemmistö jäsenistä on passiivisia ja nämä Joo-Joo henkilöt nokkamiehineen ottavat niissä vallan.
- organisaatiopsykologia
Yleinen organisaatiopsykologiassa tunnettu tosiasia on, että noin 1% ihmisistä on todella hankalia. Yleensä liittyy narsismiin tai jopa sosiopatiaan. Henkilö on kyvytön arvioimaan suhdettaan ympäristöön, ja on omasta mielestään aina oikeassa. Tällainen ihminen myös usein vetoaa muihin sillä perusteella, että häntä vainotaan, usein tarkemmin määrittelemättömän ihmisryhmän toimesta.
Tämän lisäksi 5% ihmisistä on heikkoja mielenterveyden häiriöiden, alkoholismin, korkean iän ym. seikkojen mukaan tuon narsistisen/sosiopaattisen prosentin vietävissä kuin lampaat teuraaksi. Tähän ryhmään liittyy myös usein pyrkimys hallitsemattomiin tunteenpurkauksiin, missä haukutaan kaikki ja ne muutkin.
Pienehköissä, vain muutaman kymmenen ihmisen yhdistyksissä, seurakunnissa jne. saattaa huonolla tuurilla olla yksi hankala jäsen, ja puolenkymmentä perässähiihtäjää. Tyypillistä myös erityisesti naisvaltaisille työpaikoille. Tällaiset ovat johtajan painajaisia.- Anonyymi
Tyypillistä myös erityisesti naisvaltaisille työpaikoille. Tällaiset ovat johtajan painajaisia.
Olen miesvaltaisella alalla ja ihan tuttua juttua siellä
- Sas1
Esimerkkejä myös uhdistyksissä, missä vapaaehtoinen hallitus johtaa kiihkeästi palkattua porukkaa, mikromanageeraa, yritä siinä kehittää ja tukea toimintaa.
- vanhalähteemopojää
Nyt on korkea aika tehdä suunnitelma koska kaikenlainen yhdistystoimintahan lakastuu kesä ajaksi. Sitten syksyllä kun toiminnan pitäisi startata onkin ilmaantunut syksyksi yllättäviä esteitä osallistumiselle. Voi pohjustaa muutamalla jo tiedossa olevalla esteellä (kuten "just on syyskuussa emännän kaiman lomamatka ja vahditaan taloa") mutta tosiaan sitten syksyllä niitä yllättäviä saattaa ilmaantua toinen mokoma lisää.
- Anonyymi
Itse raakileina menin yksinäisyyten takia erän lähiön kerhoon itä-Helsinki.Jonka mottona :Joku älä jää yksin ,olemme tällä kaikkia varten! Siinä vasta sala seura. Vanhat kävijät tulokaalle sanoo,se se päivä on tarkoitettu vain tietyn typin henkilöille. Se ja se päivä vetäjä on meidät valinnut.Me sunitelemme retkiä. Suomeksi sinulla ei asiaa sinne. Vaikka paikka mainosta itä-Heslinki kaikille avoin kohtaamispaikka.On todella vaikeaa päästä jengin siälle.Kun muutamat pitkään käyneet naiset, eri päivinä,ei halua uusia naamoja joukoon ja ilmoittavat kysyessä:Koska kaikessa ovat tietävä ja vastaavat auliisti , ei sinne on ihmiset valitut.Perän kulutankin kaikkia Itä-Helsingin järjestöjä avoimuuten ja antamaan tulokaille enemän infoa.Saako heidän eri päivien toimintaan kaikki osallistua? Vai onko niin että pärstäkerta ratkaisee? uusille tulokaille käynti jää 1 kertaan! Tä-Helsinki .Kontula ..
- Anonyymi
Tämä on IHAN NORMAALIA. Yhdistykset ovat muutamien henkilöiden leikkikenttiä, johon ei muita päästetä. Sellaisia on ihan valtakunnallisiakin yhdistyksiä, tai siis valtakunnallisiksi itseään mainostavia. Saavat avustuksia ja muuta.
Sitten kun hallinto on tottunut ilmaisiin retkiin yms ei saaliille haluta muita, Kaupunkien ja muiden tahojen pitäisi tarkastella asioita lähemmin. Esim. tiedotusvälineet menevät halpaan jatkuvasti, kun yhdistyksessä on vain pari ihmistä ja muka puhutaan laajojen ryhmien nimissä.
Rahankäyttö olisi myös hyvä katsoa, sillä verottaja menettää noiden kautta paljon. Esim, tehdään talkoita ja raha menee muutaman jäsenen hyväksu verottomana.
Samoin se, että järjestetään kokoontuminen jonnekin ja saadaan ravintolalta provikkaa. - Anonyymi
Tämä ylös, näkyy olevan ajankohtainen.
- Anonyymi
Hyvin sanottu
- Anonyymi
Yhdistysten rahankäyttöä tulisi valvoa paljon tarkemmin kuin mitä nykyisin tehdään. Kaupungit, kunnat ja seurakunnat antavat suuria summia yhdistystoimintaan eivätkä tiedä yhtään, että mihin ne rahat käytetään.
Rahat menevät usein aivan muuhun kuin mihin ne on tarkoitettu. Usein yhdistyksen pienen piirin käyttöön. - Anonyymi
Syynä on näiden kurittomien ja autististen peruskoulukakaroiden mellastaminen vailla kontrollia. Tämä "koska minä haluan" joukkio karkottaa öykkäröinnillään mistä tahansa nakkikioskista asialliset toimijat, kaataen lopulta koko kusen polttaman liiterinsä. Esimerkkinä tällä palstalla ruodittu Suomen Radioamatööriliitto ry. Aiemmin tällä palstalla oli kirjoituksia helsinkiläisestä akvaariokerhosta, joka pyllähti samaan ilmiöön. Siihenkään ei tainnut tosiharrastajat enää palata.
- Anonyymi
Katselkaapa näitä rasioamstöörien kirjoituksia. Siellä kyllä hankalaa porukkaa tuntuu olevan et en ihmettele yhtään että on tuollaisten hueu-ukkojen hommaa…
Tälläkin palstalla huutavat ja räyhäävät ja tuntuu muutama tyyppi hoitavan tämän räksytyksen
Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen vaalilupaus oli euron bensa
Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.922127Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin
Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n332070Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin
Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi501835Topi osti Askon
Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan751360- 861251
Kastaa ja upottaa on eri sanat
Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan2191141Uskomatonta touhua!
Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki311050Oliko se oikeasti epäselvää
sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men561003- 67936
Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?
Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.282895