Omega V6 ilmapumppu visailut

suhinaasuhinaa

Päätimpä hieman jakaa infoa, kun sitä nyt on..

Eli, omegan V6 koneessa ilmapumppu syöttää ilmaa suoraan pakosarjaan joissakin tilanteisessa enemmän ja joskus vähemmän. Jos tuohon systeemiin tulee vika niin yleensä kone ei toimi ollenkaan.

Joku on tuon tukkinut ilmaisesti A mallin omegasta ongelmatilanteessa ja mitä itse kokeillut B malliin niin ei tule toimimaaan. Suurin ongelma tulee jos takaiskuventtiili vuotaa jolloin pakokaasut pääsevät kulkemaan ilmapumpun suuntaa ja polttavat mennessään putkien liitoskumit ja suhina vaan käy (hojoittaa myöhemmin myös itse pumpun). Kaikkea on kokeiltu ja ainoa toimiva ratkaisu on uuden takaiskuventtiilin hankinta (no return valve). Olen jopa koettanut korjata tuota purkamalla mutta ei tule onnistumaan kuin hetkeksi.

Tuo osa maksaa sellaset 150 euroa länsiautosta tilattuna (netistä jonkin kympin halvemmalla) mutta tuon jälkeen kaikki toimiii maagisesti taas ok. Jos ilmapumppu rikki niin sitten ongelma taas eri. Ilmapumpun toimivuuden voi todeta avaamalla takaiskuventtiilin kumiletkuliitoksen ja tunnustelemalla tulevaa ilmaa, kun käynnistää kylmää konetta (tulee kuin föönistä konsonaan).

Tuon systeemin kanssa voi tussaroida aikansa mutta lopputulos saattanee olla kattien poksahtaminen kuten mulla joten halvemmaksi tulee 150 euron venttiilin uusiminen.

1

114

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hiemanjatkoa

      Ilmapumppusysteemi on muissakin kuin V6 koneissa mutta ilmeisesti kutoskoneessa tuo takaiskuventtiili joutuu kovemmalle rasituksella, kun syöttö tulee kahdesta linjasta..

      Nyt EI siis kyse millään muotoa ERG venttiilistä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      115
      7255
    2. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

      Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
      Maailman menoa
      652
      4820
    3. Kuka on menehtynyt?

      https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
      Kankaanpää
      24
      3154
    4. Nainen, ota nyt rauhallisesti

      Älä ota kaiken maailman murheita päällesi. Sulla on tapana ottaa elämä liian vakavasti. Ei aina, mutta joskus menee vähä
      Ikävä
      138
      1317
    5. 50
      1305
    6. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      89
      1138
    7. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      116
      1048
    8. Ajattelen sinua kiitollisuudella

      Olet minulle jotain kaunista, jotain, joka tapahtui elämässäni. Et ole minulle pakkomielle enkä vaadi sinulta yhtään mi
      Ikävä
      50
      949
    9. Sinulle tiedoksi

      Olen paljon miettinyt sitä hetkeä, kun uskalsin näyttää pienin elein ja kertoa pienesti, eli hyvin hillitysti sinulle si
      Ikävä
      27
      863
    10. Mitä olisitte sanonut hänelle?

      Onko teille jäänyt mieleen joku tietty ihminen ja tilanne, joka polttelee yhä – se asia, jota ette uskaltaneet sanoa ään
      Ikävä
      50
      854
    Aihe