Omakseni on joutunut olemaan intervallihoidossa Jämijärven vanhainkodilla. Viikon jälkeen on mustelmilla, äärettömän nälkäinen ja haisee likaiselta. Missä mättää? Johtaja ei ole koskaan paikalla vastaamassa kysymyksiin tai tavoitettavissa.
Jämijärven vanhainkodin surkea hoito
Läheinen
254345
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Ottakaa yhteys ylempiin tahoihin tai johonkin juorulehteen(ilta-sanomiin) niin eiköhän ala tapahtuun.
Luuletko nimimerkki läheinen että asia paranee täällä rutisemalla. Marssi vanhainkodille ja esitä asiasi siellä jos sinusta on siihen. Tällaiset asiat normaali kansalainen hoitaa kasvotusten eikä itke täällä. Vai etkö uskalla näyttää naamaasi.
Omainen hoi ! Myös kasvotusten tietenkin, mutta tämä palsta on juuri sitä varten että asiat TULEVAT JULKI ! You understand ? Kunnanjohtaja Kirsi Virtanen se ei taas uskalla naamaansa näyttää kun on mennyt antamaan jämin hiihtotunnelit oy:lle kunnan rahoja jotta tunneli oy :n valkaantuneet saatavat ja rästi laskut jättisuurista sähkömenoista saadaan maksettua !
minä voisin mieluummin jättää kunanisien kersat koulukyydittä hyvällä omallatunnolla ja ilolla kuin antaa vanhustenhoidon jatkaa huonolla miehityksellä ja ala-arvoisella perussairaanhoidolla.
Jämijärven kunta panostaa ja rahoittaa mätänevää hiihtoputkea. Sinne ne rahat on menneet jo 10 vuoden ajan.
Hävetkää pomot, isot kihot ja kunnan isät ja saamattomat sihteeriköt Jämijärvellä.
kannattaa mieluummin hakata hiihtotunnelin pomot.
Vuoret kyykkyyn ja silleen
Ei kannata kommentoida ennen kuin osaa kirjoittaa. Jos omaksesi on kaltoin kohdeltu, niin omaisesi ei varmasti ole.
Kunnanjoht.Kirsi Virtaseen yhteys.
Kyllä se nainen osaa jakaa...rahaa
Mitenkä nuo "hoitajat" kehtaa kylillä kulkea? Hoito on ala-arvoista. Vanhuksia sidotaan tuoleihin ja vaippoja ei vaihdeta. Ennen toimiva vanhus muuttuu passiiviseksi, uneliaaksi ja surumieliseksi. Toivottavasti itse pysyy vielä kunnossa, ettei tuonne joudu kuolemaan.....
Opistettä ota asioista selvää ennenkuin kirjoittelen täällä "totuuksia" hoidosta. Ja mitä tarkoittaa"hoitajat" ? Nämä hoitajat lainausmerkeissä on koulunsa käyneet ja ammattitaitoista väkeä. Ei muuta hoitajat kun olkaa itsestänne ylpeitä älkää antako näiden idioottien vaikuttaa työhönsä. Teette arvokasta työtä.
ei se koulutus takaa hyvää hoitotasoa nähty on monessa paikassa olen noin 30vuoden ajan käynyt eri hoitolaitoksissa omaisiani katsomassa ja tiedän mistä puhun,omaisista ei aina pidetä kun käy avustamassa vierailuaikoina tai tosissa paikoissa saa käydä koska haluaa mutta aina ei viitsi ilmapiirin takia edes käydä.
olisiko kuules ihan tyystin resurssivaje. Liian vähän hoitajia suhteessa potilasmäärään ja tarvittaviin siirtolaitteisiin.
Puitteet pitää olla edes kohtalaiset ja niitä ei jämijärven yksikössä ole.
Siinä se tuli: JÄMIJÄRVEN YKSIKKÖ
Vaatikaa lisää hoitohenkilökuntaa. Kunta on sokea, se ei näe taikka tahdo nähdä !
Adressia vetämään, kirjottajia kyllä saadaan ja paljon ! Tsemppiä !
Tiedoksi; Jämijärvellä oleva vanhusten palveluyksikkö on POSAN hallitsema, ei siis kunnan joten laittakaapa adressi oikeaan osoitteeseen niin kuin tämä arvostelukin. Posa on kuntayhtymä jonka suurin osakas on Kankaanpään kaupunki , Jämijärvi muka pienellä osalla. Joten Jämijärven kj.llä ei ole suurta vaikutusmahdollisuutta asiaan.
Eikö vanhainkoti olekaan jämijärven kunnan omaa touhua? Siis onko oikeesti posan?
Ei ole ollut enää muutamaan vuoteen. Ja senj älkeen siellä onkin menty todella huonoon suuntaan.
Oli osuus mikä tahansa, vaikutusmahdollisuudet ei siitä pienene.
Mikäli yksikössä on NOIN karkeita puutteita, yhteys sinne POSA:aan ja sanokaa ettei homma toimi. Kaikkien työntekijöiden mielipide asiaan, vaikka ihan pikkulapuille kirjoittaa jokainen ja yksi ne kerää ja kokoaa viestiin jonka lähetätte. Hyvä olisi saada myös omaisilta kirjallisia palautteita, Onko siellä palautelaatikko ? jos ei ja asiaa olisi kaiketi hyvä jouduttaa, kehoittakaa omaisia kirjoittamaan paperille mikä on huonosti. Ihan muutamalla vierkkeellä jos ei muuten.
Sitten kova kovaa vastaan. kankaanpää jos enemmän osakkuuksia niin sitä enemmän pitää olla mustaa valkosella reklamointia varten.Lykkyä tykö !
Mulla ois idea...suljetaan vanhainkodit ja unohdetaan koko vanhustyö kun kerran niin kamalaa on ja hoito niin surkeeta ja hoidetaan vanhuksemme itse ,katsotaan kuinka moni on innostunu, eipä kovin montaa löydy jotka itse hoitaa omaisensa,ilman apuja..niitäkin on ja niille nostan hattua jotka hoitaa kotona rakkaudella,mikä sen ihaninta oisikaan.Ikävää myöskin todeta että kotona tapahtuu paljon vanhusten kaltoinkohtelua, on kaatumisia jotka aiheutettu,aliravitsemus on suuri ongelma ja tapahtuu henkistä väkivaltaa. Miksei niitä asioita huomata mainita koskaan.
Hoitakaa itse vanhuksenne,jos ette pysty/jaksa/kerkiä/halua ni pitäkää turpanne kiinni ja antakaa hoitajien hoitaa!
Onko vanhustenhoidon laatu parantunut Jämijärven vanhainkodissa vuodesta 2016? Onko Jämijärven vanhuksille muuta hoitopaikkaa kuin laitos? Maksetaanko omaishoitajille Jämijärvellä omaishoidontukea? Vanhukset haluavat asua omassa kodissaan eivätkä missään laitoksessa. Myös omaishoitajien asiat on hoidettava kunnissa kuntoon. Omaishoitajia ja heidän arvokasta työtään kiitellään vain juhlapuheissa. Omaishoidontukeen on saatava lisää rahaa ja vapaapäivinä on saatava sijaishoitaja hoidettavalle kotiin. Laitoshoidossa on paljon epäkohtia; mm. vanhukset saavat niukasti ruokaa ja juomaa ja "hoito" on sängyssä makuuttamista. Laitoksessa vanhukset passivoituvat ja menevät entistä huonompaan kuntoon.
Eikö Yö-lintu laulanut aikoinaan (sitä saa mitä tilaa),pitää paikkansa monessa
vanhainkodissa.
Ei hätää... Attendo on jo tulossa... liekö siitä sitten asiat parantuvat kun hoidon suorittaa voittoa tekevä ulkomainen yritys...
Kuntahan meinaa laittaa vanhainkodin myyntiin (omistaa siis rakennuksen vaikka toiminta on ollut Posan) ja Attendo on kiinnostunut tänne tulemaan... kohta Suomessa ei muita terveydenhoidon toimijoita enää olekaan kuin Attendo
Ei ole hoitajien vika että hoito on huonoa,kunnei ole hoitajia. Kulut ja kustannukset
on niin suuret ettei 4-5000eurolla ei saa vielä mitään hoitoo saa vain HOITOPAIKAN!
Kuukaudeksi. Olis vaan hyvä tietää mihin ne rahat menee.Kiviaidan takana on vähän
halvempi kuukausi maksu.
Attendon tullessa hoitsujen kahvihuone pienenee ja askel pitenee.