Samsung Ezon -sähkölukko

Samsung_Ezon

Laatikossa on pyörinyt jonkin aikaa tuollainen Samsung Ezon -paristotoiminen sähkölukko, joka asennetaan oven pintaan. Ovi aukeaa joko tägillä, koodilla tai koodilla ja tägillä. Mietityttää vain, että minkähänlaiset ovat tuollaisen lukitusominaisuudet noin turvallisuusmielessä? Että onko lähelläkään perinteistä mekaanista Abloy-tasoa.

Abloyta en toki meinannut tuolla korvata, mutta ajattelin tuon lähinnä lisälukitukseksi kerrostalohuoneiston oveen. Eli ikään kuin varmuuslukoksi tuo, ja sitten ns. päiväkäytössä voisi jättää normaalin lukon auki-asentoon, jolloin sisään pääsisi tägiä vilauttamalla. Toki yöksi ja kun on pidempään poissa, niin Abloy-lukko takalukitus-asentoon.

Mutta uskaltaakohan tuota Samsungia käyttää edes kuvaamallani tavalla, eli edes päivällä ainoana lukkona?

Tässä vielä linkki lukkoon ja Youtube-videoon sen käytöstä: https://www.youtube.com/watch?v=is_cp7o1aCk
Ja toinen: https://www.youtube.com/watch?v=rO2k60zvzws

Noita on useita malleja, myös oveen upotettavia, ja uusimissa ei tarvitse enää näyttöön koskea ennen tägin luentaa, vaan se lukee tägin automaattisesti, ja virransäästö on hoidettu jollain muulla tavalla.

4

170

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pelottaa

      Ei uskallå.

    • Haluutietää

      Mistä hommasit? Ja mikä oli hinta?

      • Samsung_Ezon

        Ihan internetistä. Jotain 100$ kieppeillä.


    • Lumiukkona

      Itse ostamassa tuota samaa ja mietin että miten käy pakkasella, jäädäänkö ulos kevättä odottamaan.....

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      74
      6344
    2. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      41
      5408
    3. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      61
      4274
    4. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      73
      4132
    5. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      67
      3891
    6. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      74
      1218
    7. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      328
      1095
    8. Anteeksi kaikesta...

      Olin tosi hölmö...
      Ikävä
      60
      1050
    9. Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana

      Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?
      Ikävä
      32
      880
    10. Toivotko, että

      Toivotko, että hän yrittäisi jutella sinulle? Vai toivotko, että itse voisit mennä juttelemaan?
      Ikävä
      62
      821
    Aihe