Suomalaisilla ei keihäs lennä juurikaan.
Ruuskanen pääsi juuri ja juuri finaaliin vaatimattomalla tuloksella!
Mitä arvelette tapahtuvan?
Ruuskanen pääsi juuri ja juuri finaaliin vaatimattomalla tuloksella!
Mitä arvelette tapahtuvan?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Amatöörimäistä urheilua.
Ruuskanen ei ole päässyt heittelemään, on ollut terveysongelmia mutta Ruuskanen osaa venyä tiukoissa tilanteessa, pronssi mahdollinen. Suurin osa suomalaisurheilijoista turistikoneella kotiin.
Liekö älytön kuumuus syynä olympiaurheilijoittemme tiettyyn löysyyteen. Kuin ilmat olisivat heistä pihalla.
Talviurheilija sen sanoi, kotimatka paras matka.
Minua harmittaa keihäskilpailun televisiointi. Ei katsojalle käy mitenkään selväksi, kuinka kauas keihäs todellakin lentää. 80-90 m on mahdottoman pitkä matka, mutta eipä se välity katsojalle. Heittäjän irvistys ja veto, keihäs ilmassa, sitten keihään kärki nurmikkoon.
Joskus olen nähnyt videon, joka on otettu jostain korkealta, ja silloin keihään pitkä kaari tuli hienosti esiin. Tuntuu ihmeelliseltä, ettei yhtä kameraa pystytä viemään katon rajaan. Heittäjien todellinen taito tulisi maallikollekin selväksi.
Aika nopeasti heiton jälkeen ilmestyy ruutuun heittäjän tulos.
Nyt Ruuskasen harteilla on paljon odotuksia kun kyseessä niitä viimeisiä suomalaislajeja, joista menestystä olisi odotettavissa.
Niin paljon odotuksia, että pistesijakin jo plussaa. Finkampenissa se etu että tullaan vähintään kakkoseksi.
Eikö meidän tule tinkiä kaikesta ja viillellä kaikkialta juustohöylällä etuja. Näkyyhän se näissä kisoissakin. Huiput tasattu.
Mitä muuta saatoimme odottaa?
Eräs yleisurheilumme lajivalmentaja sanoi että arvokisamenestys pelautuu urheilumäärärahoihin. Hän sanoi että edustusurheilijamme 0n saanut valtiolta rahaa vain 6milj. euroa
Rahoja täytyykin osoittaa naisten nyrkkeilyyn. Pronssi tuli vaikka tuomaripeli oli silmin nähtävää. Potkosen pronssi nousikin arvoon arvaamattomaan!
Ruuskanen ei ole kunnossa, ei ehtinyt kuntoutua.
saiko se mitalin??