Tilanne on tämä ihan tutuksi tullut autoilijan pysähtymättä ajaminen suojatien yli keskikaistalla, kun oikealla on pysähtynyt auto. Että miksi niin tapahtuu niin usein. Otan esille seikan, jota en ole nähnyt muualla mainittavan. Väitän, että kyse on usein jonkinlaisesta näköharhasta. Oikealle pysähtynyt auto saa keskikaistaa ajavan huomiokyvyn hälvenemään hetkellisesti niin, että suojatie ikään kuin "katoaa" näkyvistä. Kyse on vain silmänräpäyksestä, mutta seuraus on se, että autoilija ylittää suojatien tilassa, jossa hän ei edes heti ymmärrä ylittävänsä suojatietä. Hän näkee vain suoran tien edessään. Olen ihmeekseni todennut, että tällaista seikkaa en ole nähnyt kenenkään toisen ottavan esille. Tietenkään en puolustele ajamista liikennesääntöjen vastaisesti, vaan varovaisuutta on noudatettava joka tilanteessa missä vain kykenee. Tulin vain miettineeksi syytä sille miksi tämä liikennetilanne on toistuvasti esillä ja niin vaikea. Halusin herättää tällä keskustelun siitä, onko kukaan muu samaa mieltä kanssani, että tämä olisi yksi varteenotettava syy.
Pysähtymättä suojatien eteen - näköharha?
0
167
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1492013Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3051707- 931557
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2001190Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois761172- 671140
- 221027
- 48997
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl73946- 45927