Eräässä Kontiomäkeläisessä rivarissa täti ulkoiluttaa kolmea koiraansa vain postimerkin kokoisella takapihallaan. Koirat haukkuu ja räkyttää kaiken aikaa ulkona ollessaan (ohikulkijat, omilla pihoillaan olijat ja vaikkei kukaan kulkisikaan) ja me naapurit emme voi tällöin viettää ulkona aikaa, ikkunatkin on pakko sulkea kun korvat särkyy. Jos ollaan ulkona, niin koirat tulevat siihen aidan viereen tuijottamaan ja haukkumaan. Minua ainakin hävettäisi, jos oma koira käyttäytyisi noin.
Mitä tehdä? Eivät ulkoile yöllä, joskus tosin myöhään illasta. Voiko päväsaikaan tapahtuvaan meteliin edes puuttua? Soitanko isännöitsijälle?
Mitä tehdä kun naapurin koirat häiriköi Kontsalla?
75
2728
Vastaukset
- Kyttääjä
Muuta korpeen,tyttö hyvä,sinä joka asut niin lähellä......
- Kyttääjä
Luuletko että sinulla on vain yksinoikeus oleskella siellä pihoilla?ja sinun kyllä täytyy pitää tosiaankin koiraasi kiinni koska murisee lapsille,että kannattaa kontsassa vanhemmilla vähä kahtoa ettei sun koira pääse lapsien lähelle.
- koiranystävä
Ei nuo minua ainakaan oo haitanneet vaikka päivittäin siitä ohi kuljenkin. Haukkuu tällä kylällä muutkin koirat.
- muuta.muualle
muuta pois kontiomäestä sinne mistä olet tullukki ja anna ihmisten olla rauhassa.
- sohvukka
eipä ole koirani haitanneet naapureita, ennenkuin tämä neitonen muutti tänne ei onnistunut keväinen juttusi eläinsuojelu valvoja on käynyt koirani ovat iloisia,onnellisia ja ystävällisiä ja hyvin voivia tuu keskustelemaan on raukkamaista kirjoitella netissä nimi merkin takaa ootko tietoinen että mulla on myöskin kissa löytyisikkö siitäkin jotain valittamista naukuuko se liian isosti onko pakko joka kerta kun minä vien koirani ulos tuoda se niin sanottu koirasi juuri silloin ulos tahallista häirintää kyllä on tiedossa kuka oot
- Kyllästnyt.aloittaja
Aloittaja tässä hei. Luulet minua nyt varmaan joksikin muuksi. Minulla ei ole koiraa, en tiedä mitään eläinsuojelusta (hyvä jos joku on käynyt ja kaikki ok) ja alueella olen asunut jo pidempään.
Mutta jos nyt kerta tunnistat olevasi se koiramuori niin tee jumalauta jotain, oppii ne koirat olemaan hiljaakin ulkona. HÄIRITSEVÄT NAAPURITALOIHIN SAAKKA.
- Kontzalainen
Pitäisi niitä koiria varmaan myös ulkoiluttaa muualla kuin siinä postimerkin kokoisella takapihalla. Kerta niitä on otettu huolehdittavaksi!?Eihän ne siinä takapihalla käydessä kovin taida liikuntaa saada.
- huomioinut
Päivittäin kuljen ohi minäkin. Jotain koirien hyvinvoinnista kyllä kertoo, jos pitää ylimääräistä energiaa purkaa tuollaiseen tyhjänpäiväiseen räkytykseen ja riehkaamiseen. Näkeehän sen kanssa, että lihavia ovat kuin mitkä. Haukkuu toisetkin, se on totta, mutta niiden olen nähnyt käyvän myös lenkillä. Ja tuollaiseen raivoräkytykseen en ole kyllä törmännyt.
Itse kyllä kysyisin isännöitsijältä että onko mitään tehtävissä. - Sohvukka
En ole sinulle mikään koiramuori se on hyvä huuvella nimimerkin takana eikö rohkeus riitä tulla kasvotusten juttelemaan
- niinpänii
on ne ristus tällä kylällä huolet. eikö tosiaan oo mittään muuta tekemistä ku kytätä toisten elämää.
- Lähistöltä
Hmm. Jos tässä on kysymyksessä samat koirat mitä ajattelen, niin ei ole tarvinnut kytätä, kun on kyllä pakosti kuullut ja nähnyt vaikkei naapurustoonsa muuten huomiota kiinnittäisikään... Terv. Lähistön asukki
- Kyttääjä
Tulkaapa itse henk.koht.juttelemaan,niin voidaan keskustella tästä asiasta.ja jos tämä täällä mussuttaminen ei lopu,niin se TODELLAKIN jatkuu..mutta eri tyylillä.ruetaan lain mukaan ajamaan näitä asioita.
- menneehermot
Täällä kylän täydelliset ihmiset kitisee jonninjoutavasta asiasta. Kelle kuuluu toisten koirien lenkkeilyt ja syönnit? Jo se on perkele että yhtä ihmistä aletaan tälleen vainoomaan!
- Lähistöltä
Lenkkeily ja syöminen ei varmaan kuulukkaan, mutta räkytys valitettavasti kuuluu.
- Kyttääjä
Ei kuulu,kymmenen jälkeen mitään.että eiköhän tämä nyt ollu jo tässä.
- kokemustao
Soita vaan isännännöitsijälle jos yöllä hairitsee niin hallitus myös mukaan siihen,
- Ysägä
Kylän miehet pappi ja lukkari talonpoika kuppari myös mukaan
- kotsalainen
niin soita tosiaan jos 10 jäläkeen illalla kuuluu häiritsevää haukkumista. seinänaapuri osaaa varmasti vuokra isännälle parhaiten kertoa miten asiat on. eikö ketään heirihe tai huoleta juopot jotka tälläkin kylällä humalassa ajaa autoilla ja mopoilla joista oikeesti on riski ja vaaraa toisille.
- Kontsankana
Ei ole todellista! Kyllä kaikki tietää kuka tämän keskustelun on aloittanut. Kontsa on niin pieni paikka, että kyllä huomataan kuka kyttää! Eikö riitä, että viranomainen on todennut koirilla olevan kaikki hyvin! Jos haukkuu 7-22 välillä häiritsevästi ja äänekkäästi niin sitten yhteys viranomaiseen häiriöstä. Parempi olisi kun puhuisit suoraan etkä täällä anonyymina kirjoittelisi. Muista myös, että oma pilkka voi napsahtaa omaan nilkkaan! Et varmasti halua kylän vihatuimpien listalle.
- justiiisa
Hitokseen viksua tuommonen "uhkaileminen". Haluaisinpa tietää mitä "kylän vihatuimmille" tapahtuu :D
- Kontsankana
Lähinnä tarkoitin ettei tarvitse ihmetellä jos ei katsota hyvällä tai vastaan tulee paljon omalle kohdalle negatiivista.
- Kontsankana
Ehkä on aiheellista jättää se muiden kyttääminen ja keskittyä siihen omaan elämään.
- mikäkyttäys
luin tämän ketjun täysin sivullisena enkä kyllä havainnut tässä mitään toisten turhaa kyttäilyä, vaan asiallisen kysymyksen että mitä tehdä jos kokee että koirien käytös on häiritsevää. haukkumisen kaiketi havaitsee ilman kyttäämistäkin.
- Sanjaah
mikäkyttäys kirjoitti:
luin tämän ketjun täysin sivullisena enkä kyllä havainnut tässä mitään toisten turhaa kyttäilyä, vaan asiallisen kysymyksen että mitä tehdä jos kokee että koirien käytös on häiritsevää. haukkumisen kaiketi havaitsee ilman kyttäämistäkin.
Aloittaja kertoi mm. koirien ulkoilutuksesta postimerkin kokoisella alueella jne... Kyllähän siihen kyttäämistä tarvitaan jos voidaan näin sanoa!
- SeKyllästnyt
No tulipahan harvinaisen selväksi että suurimman osan mielestä on ihan fine haukuttaa koiria miten sattuu. Vaikka yöllä ei mitään kuuluisikaan, niin kyllähän tuo esimerkiksi vuorotyöläisen elämään vaikuttaa päivälläkin.
Onneksi en kuitenkaan asu ihan seinän tai nurkan takana, niin yritänpä sitten jatkaa elämääni tästä eteenpäinkin. Vaikka sitten kylän vihatuimpana.- Kotkahaslanded
Kyllä on ihan normaalia, että koira haukkuu. Kuuluu siis normaalin elämän ääniin. Ja jos se ei häiritse 22.00 - 7.00 välillä sinua käy sanomassa suoraan koiran omistajalle? Eikö se olisi helpoin? Tämä ei ole oikea paikka selvitellä tämmöisiä asioita! Ei yhtään aikuista käytöstä!
Heti kun tämä aloittaja muutti "nurkille" alkoi tämä valitus koirista! On kyllä ihmeellistä ettei sitä ennen häirinnyt ketään. Ja jos et asu kerta "lähistöllä" niin miten se sinua sitten häiritsee? Tuskin nukut päivällä pihallasi että haukunta kuuluu kerta niin selvää? Suosittelen menemään sisälle ja sulkea ovet ja ikkunat! Tai jos nukut pihalla niin peltorit päähän! Ihan vain vinkkinä! - Kotkahaslanded
Kotkahaslanded kirjoitti:
Kyllä on ihan normaalia, että koira haukkuu. Kuuluu siis normaalin elämän ääniin. Ja jos se ei häiritse 22.00 - 7.00 välillä sinua käy sanomassa suoraan koiran omistajalle? Eikö se olisi helpoin? Tämä ei ole oikea paikka selvitellä tämmöisiä asioita! Ei yhtään aikuista käytöstä!
Heti kun tämä aloittaja muutti "nurkille" alkoi tämä valitus koirista! On kyllä ihmeellistä ettei sitä ennen häirinnyt ketään. Ja jos et asu kerta "lähistöllä" niin miten se sinua sitten häiritsee? Tuskin nukut päivällä pihallasi että haukunta kuuluu kerta niin selvää? Suosittelen menemään sisälle ja sulkea ovet ja ikkunat! Tai jos nukut pihalla niin peltorit päähän! Ihan vain vinkkinä!Tarkoitin että jos häiritsee!
- Myydäänkainuu
Kotkahaslanded kirjoitti:
Kyllä on ihan normaalia, että koira haukkuu. Kuuluu siis normaalin elämän ääniin. Ja jos se ei häiritse 22.00 - 7.00 välillä sinua käy sanomassa suoraan koiran omistajalle? Eikö se olisi helpoin? Tämä ei ole oikea paikka selvitellä tämmöisiä asioita! Ei yhtään aikuista käytöstä!
Heti kun tämä aloittaja muutti "nurkille" alkoi tämä valitus koirista! On kyllä ihmeellistä ettei sitä ennen häirinnyt ketään. Ja jos et asu kerta "lähistöllä" niin miten se sinua sitten häiritsee? Tuskin nukut päivällä pihallasi että haukunta kuuluu kerta niin selvää? Suosittelen menemään sisälle ja sulkea ovet ja ikkunat! Tai jos nukut pihalla niin peltorit päähän! Ihan vain vinkkinä!Jep, korvaan laitettavat suojaimet on hyvä, mutta et kuule yöllä esim. Palohälyytintä, rosvojen liikkeitä, vauvan itkua, yms. Miettikääpä sitä.
- Myydäänkainuu
Tervetuloa Kainuuseen;DDDDD
- Piidipaadi
Kyllä se tämän kylän pahin kyttääjä on asunut talossaan jo useamman vuoden :D
- ulosylösjalenkille
Ihan näin ulkopuolisena muualla asustellen, luin ketjun...hmmmm.... Koirien omistaja, käytä lenkillä niitä koiria, jookos? Eivät sitten turhautumistaan haukuskele.
Jos olet laiska siihen hommaan, palkkaa tai ohjeista läheisiäsi käyttämään virkistävällä lenkillä(PÄIVITTÄIN)ne sessukkasi.
Naapurit häiriintyy takuuvarmasti kokopäivän haukuntaan, niin häiriintyisin minäkin ja ilmoittaisin kyllä johonkin instanssiin tuollaisesta.
Koirat ja kissa saavat varmaankin hyvää hoitoa ja huolenpitoa muutoin, mutta, koirat tarvitsevat lenkkeilyä ja nuuhkimista ja muuallaoloa kuin pienellä takapihalla.
Saisit itsekkin liikuntaa samalla ja jos olet vielä ylipainoinen, niin hoikkuutta ja reippautta tulee lisää noiden karvakamujen myötä! - lenkkeilijä12
eilen kävelin ohi kyseisestä paikasta. eihän nuo ku katella tollisteli ne rakit vaan siellä aitaoksessa.
en tunne ihmistä mutta entäpä jos hän on jotenkin sairas että ei pääse liikkumaan tai jotain???
menkää hoitoon ja elelkää omaa elämää.- voielämänkevätjoo
Jos ei pääse liikkumaan, niin koirat pois siltä! Koiria pitää lenkittää päivittäin!
Kurjaa on ihmisen parhaan kaverin tollistella pienessä takapihassa aina. Eläinsuojeluvalvojaan yhteyttä,hopi hopi naapurit. Jos ette ilmoita, niin minä ilmoitan.
- Ylläpidolle
Huomio ylläpito!
- Rupsautan
Suosittelen haukkujen siirtämistä Vihtavuoren Kenneliin.
- sivustaseurannut
ei pitäsi ottaa koiria eikä ainakaan tuommosta laumaa jos on tosiaan niin laiska että ei kehtaa edes pientä lenkkiä käydä ulkona.
- Kuuluutäälläki
Kuka tämä koiratäti tai setä on
- puskajussille
Vai nimiä täällä jo kysellään? Voi jumalauta!! Sen nimi täällä pitäisi onkia esiin joka tämän koko paskan on alulle laittanut. Olisi hyvin hauska kuulla sen ihmisen elämästä. Miten hänellä on aikaa kytätä toisten asioita? Istuuko hän päivät toisten talojen nurkilla ja kirjaako hän ylös kohteidensa jokaisen askeleen? Vähän tunnostaa että muussa tapauksessa hän ei voi millään tietää kuka se milloinkin lenkityttää koiriaan ja kuka ei. Suosittelen tämän kaiken vainon kohteen ottamaan poliisiin yhteyttä, että kävisivät tarkastamassa kuka siellä puskissa lymyää.
- Myydäänkainuu
Perkele! Koira räkyttää naapurissa. Tarviiko siinä enään erikseen kytätä.? Tietenkin jos on kuuro niin pitää verhoa raottaa että näkee koiran aukovan leukojaan. Hyvä tuommonen ihminen on joka ajattelee viattoman eläimen parasta seuraamalla hoidetaanko niitä kunnolla kun on tämmöistä käytöstä eläimellä.
- pusipusinaminami
No tarkat koirie tuntomerkitkin käy nii voin ilmoittaa elsuun :* onko tää se höpötäti?
- koiranystävä
Mitä niillä nimillä tai tuntomerkkeillä on väliä? Jos oikein luin niin tuolla ylempänä oli että eläinsuojeluvalvoja on todennut koirien olevan kunnossa. Turhaa uhoilua ja kiusan tekoa tämmöinen! Toivottavasti tämä asia todella tulee tutkintaan.
- Myydäänkainuu
Tässä näkee millaisia jotkin Kainuulaiset on. Heti kun joku valittaa asiallisesta asiasta(sivistyneessä kunnassa) ollaa muukalaisvihaisia=ihan sama minkä maan kansalainen, ihan vaikka suomalainenkin mutta ei syntynyt täällä niin ollaan ajamassa pois. Saatanan, saatana.Miksei Venäjä lohkassut tätä paskaa pois kartalta ja vaikka petsamon jättänyt.
Jos ja kun joku tohtoris ihminen sattuisi lukeen suomi24 niin passittakaa nämä Kainuulaiset verikokeisiin niin saatas selitys tälle vihalle. - koiranystävä
Asiallisuus tästä on koko ajan puuttunut!! Olisi aloittaja alunperinkin soittanut isännöitsijälle tai käynyt jututtamassa naapuria henk.koht tai tehny sen ilmoituksen eläinsuojeluun. Ei kun niin, tekihän se. Liikkuupa sitä missä tahansa niin joka puolella kuulee koirien haukuntaa. Käykääpä kyselee käykö ne lenkillä. Minun koirat ei käy. Tehkää ilmoitus mihin haluatte.
- Nohittomikseiii
Hankala tehä ilmotusta kun ei tiijä kuka siellä nimimerkin takana huutelee. Mietityttää vaan että miks niitä elukoita pittää olla jos niitä ei voi lenkille viijä.. Koiratkin on riippuvaisia siitä ihimisen huolenpidosta niin elukat pois niiltä jotka ei niistä huolehi!
- Tuija2016
Kekkonen
- suoli244
tämmöset suoli24:set vois hyvin sulkea kokonaan. eikö tosiaan ole sen vertaa miestä tai naista että menisi naapurille suoraan sanomaan asiasta vaan istuu sormi perseessä tietokoneen ääressä ja kirjoittelee tänne.
- koiranystävä
Siinäpä sitä pähkäilyä riittää. Eikös se koirien haukkuminen pitänyt olla se varmin tuntomerkki? Sehän sen piti määrittää kuka käy lenkillä. Nuo minun villakoirat sattuu olemaan melko hiljaisia tapauksia.. Puuttusitte ennemmin niiden ihmisten eläinten pitoon jotka ihan oikeesti pitää eläimiään huonosti.
- HEHHEHEEEE
muuttakaa pois sellaiselta alueelta jossa on koiria! tai hankkikaa korvatulpat!
- ihmetteleehän
haukkuuha nuo rakit tuossa purolankujallahi häkissä eikä ketään häirihe se.....
- KOERAVERO500E
Koiravero 400 e kuukausi maksu nii aika vähän haukkuu juu.
- köyhilläeikoiraa
Tulukoot vaikka tonni kuussa,ei tunnu eikä näy missää
- Luttimarttinen
Mieluummin kaikkien koiran omistajien pitäisi muuttaa tiettömien taipaleiden päähän asumaan!
- ulapulli
Mieluummin kaikkien valittajien, jos valittaa koirien haukkumisesta niin valittaa todennäköisesti kaikesta muustakin ihan vaan valittamisen ilosta.
- Utelias005
No tuliko asia kuntoon kun tänne kirjoitit?
- muuta-pois
Muuta pois! Ei Kontiomäki ole ihmiselle kelvollinen paikka asua! Turhaa valitat isännöitsijälle, koska tuskin meno muuttuu vaikka isännöitsijä laittaisi huomautuksen. Tarvitset myös jonkun muun valittamaan koirien haukkumisesta. Yleensä ihmiset eivät lähde mukaan virallisiin valituksiin, vaan sadattelevat itsekseen tai kirjoittavat A24 palstalle, josta ei ole mitään hyötyä.
- Tystnad
Miksi tämä koiranomistaja haluaa kiusata naapureita ja kyläläisiä; eiköhän jokaiselle ole selvää, että jatkuva koiran haukunta on häiriötekijä, johon pitäisi puuttua. Isännöitsijän tehtävä ilmoittaa, eli ensin kirjallinen valitus isännöitsijälle ja siitä eteen päin. Voi olla peruste häädölle.
- mmiii
mitä tarkoitat "jatkuva koiran haukunta"?kerro mihin pohjautuu tämä kommentti/uhkaus???
- Kyllästyny.tähän
Mene oven taa sanomaan asiasi eläkä itke täällä.
- noutaj
Paltamon sivukylillä koirat irti jatkuvasti, ilmoitus tehty poliisille ja eläinlääkärille.
- Musta_Hevone
Homoja ne on.
Musta hevoinen.
https://app.box.com/s/j9j59ulvz8x1g895w7kowbcckqbsl1ir
ja
https://www.youtube.com/watch?v=YwkRtsGanx4- haulipyssy
Seuraavan kun nään irtokoiria 1 .3 _20 .8 välieseelä ajalla, niin vihtavuoren papanoita annan .
- Luulisiainahi
haulipyssy kirjoitti:
Seuraavan kun nään irtokoiria 1 .3 _20 .8 välieseelä ajalla, niin vihtavuoren papanoita annan .
Voi tulla kalliiksi ammuskelu.
- Koiranystävä
Entäpä nuo omakotitalojen pihoilla haukkuvat koirat?? Osa niistä haukkuu jopa keskellä yötä. Mihin niistä voi valittaa ja hommata asukkaille häätöjä?
- Voijeesus
Tässä mietin tämän keskustelun aloittajan perimmäistä tarkoitusta... Onko aloittajalla ollut jokin henkilökohtainen viha tuota naapuria kohtaan? Halusiko hän saada tämän koko kylän silmätikuksi? Vai liekö aloittaja kenties joku yksinäinen ihminen ja halusikin huomiota itselleen? Ne treffi-sivut on kyllä ihan erikseen... Jos seinänaapurit ei valita koirien käyttäytymisestä ja jos koirien haukkuminen ei kuulu koko kylälle keskellä yötä, on isännöitsijälle kitiseminen ihan turhaa. Antakaa jo olla.
- OutoKainuu
Paltiksilla on oudon mallinen pää....jotenkin munan mallinen...Johtuuko sitten sisäsiittoisuudesta jota esiintyy moponuorilla paljon...
- Poliittinenvalinta
Keskustalaisia kaikki.
- Koeranperä
Siihen ei koirat perrään hauku ennää...!
- Kiinnostunut1234
Mitä asialle kuuluu, vieläkö koirat haukkuu?
- Sairastaon
Sairasta tämä yhen ihmisen elämän kyttääminen. Onhan nuita rakkeja muillaki mitkä haokkuu häkeissään ulkona yötä päivää.
- Puutteessako
Sen rivarin toisessa päässä asuu emäntä jonka pillu kuulemma kuivunu käötön puutteesta umpeen.
Sit puutteessa kyylää muita.- MitäTäh
Onkohan sulla itelläs kaikki ok kummassakaan päässä?
- Aivotoiminta
Ku näitä keskusteluja lukee ei taida olla kenelläkään ainakaan yläpäässä mitään.
- Volvolla
Kyllä minä olen katsonut sitä yhtä omakotitaloa jossa isoja koiria kauheasti ja nehä tappelee siellä keskenäänkin, omistaja ei ainakaan ruumiin rakenteensa perusteella hihassa paljon taluttele niitä, sekoaako ne koirat vai se pariskunta?
Ketjusta on poistettu 15 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.1011631- 2101507
Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos591010Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31979Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K55809Helppo selvittää onko oma täällä
Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse49765En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k48752Tykkäsit nainen
Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.36725The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut5712Kerroppas nyt
M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉54702