IT-alan työ ei enää kiinnosta

Kolme vuotta AMK:sta valmistumisen jälkeen IT-alan koodaus tuntuu päivä päivältä raskaammalta ja inspiraatiota ei töihin löydy enää mistään. Ikää alle 30 vuotta.

Palkkani on mielestäni ihan hyvä n. 3300 eur/kk.

Miten uran vaihto on muilla onnistunut? Ohjelmointi on ollut harrastus jo yli 15 vuotta.

Raha/palkka ei merkitse, koska sitä on perinyt sen verran että töissä käynti ei edes olisi pakollista. Jotain kuitenkin olisi hyvä tehdä?
83030
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Oletko kuinka kauan tehnyt hommia?

Jos ei ole rahasta kiinni, niin mikset tekisi jotain joka sinua itseäsi kiinnostaa? Jos ei rahasta kiinni, niin lähde vaikka maailmalle ihmettelmään menoa?

Äänestä
  • > Jos ei rahasta kiinni, niin lähde vaikka maailmalle ihmettelmään menoa?

    Laiskottelu ei johda mihinkään. Sitä jaksaa 3 kuukautta.

    Äänestä

  • ....................... kirjoitti:

    > Jos ei rahasta kiinni, niin lähde vaikka maailmalle ihmettelmään menoa?

    Laiskottelu ei johda mihinkään. Sitä jaksaa 3 kuukautta.

    Ansiotyön vastakohta ei ole laiskottelu.

    Äänestä

>Miten uran vaihto on muilla onnistunut?

Kas kun ihmiset on erilaisia niin riippuu täysin ihmisestä ja mihin se ihminen on vaihtanut. Vaihto onnistuu kun tietää konkreettisesti mihin aikoo vaihtaa ja miettii sosioekonomiset muutokset. Sinä muotoilit asian vielä liian yleisesti.

Esimerkiksi naimisissa olevat naisethan vaihtavat kotirouviksi kun niitä alkaa vituttamaan. Joku kauppamies on kokeillut kiinteistönvälittäjän pestiä hyvällä menestyksellä. Eräät on parempia kirjailijoita kuin johtajia.

Esko Aho on hyvä esimerkki vaihtajasta. Pressanvaalit vituiksi -> kivaa leikkimistä Amerikassa 1. vuosi. Paluu Suomen politiikkaan intoa täynnä meni vituiksi -> SITRAan suojatyöpaikkaan, jonne äijä näyttää sopivan hyvin.

Äänestä

No kuule tuleppa kokemaan extreme elämää, laittelet heikkokuntoisen omakotitaloni kuntoon samalla asut rauhallisessa ympäristössä ja elät oman rytmisi mukaan remonttia rassehtien... ja "oikeista" töistä ei ole pelkoa tällä paikkakunnalla. :)

Äänestä

No huhhuh...sun elämäsi taitaa olla todella kriisissä. Kentien kysymyksesi on ihan väärällä palstalla. Jos nyt kaikesta surkeudesta huolimatta ajattelisia asiaa positiivisesti ja toteat Sinulla olevan todellinen kaikkien työssäkäyvien ihmisten unelma ongelma! Työriippuvuutesi vakavuutta en tiedä, joten voin kertoa mitä tekisin Sinun asemassasi...kiertelisin maailmaa ja kun olisin nähnyt tarpeeksi palaisin Suomeen ja rupeaisin tekemään huonekaluja.

Äänestä

Luin tekstisi. Vittuiletko sinä? Mitä?

8-#

Äänestä

... kuin että toivoisin olevani sinun "housuissasi".
Jos itsellä töissä käynti ei olisi pakollista, kiertäiksi maailmaa muutaman vuoden ja etsisin sen "paratiisin", parhaan paikan asua maan päällä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mitä tehdä? kirjoitti:

Kolme vuotta AMK:sta valmistumisen jälkeen IT-alan koodaus tuntuu päivä päivältä raskaammalta ja inspiraatiota ei töihin löydy enää mistään. Ikää alle 30 vuotta.

Palkkani on mielestäni ihan hyvä n. 3300 eur/kk.

Miten uran vaihto on muilla onnistunut? Ohjelmointi on ollut harrastus jo yli 15 vuotta.

Raha/palkka ei merkitse, koska sitä on perinyt sen verran että töissä käynti ei edes olisi pakollista. Jotain kuitenkin olisi hyvä tehdä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu