Uusia kavereita lukiosta?

yksinäiseksiluotu

Moi! Olen 15-vuotias poika, ja olen juuri aloittanut lukion. Olen aina ollut melko ujo ja syrjäänvetäytyvä. Juuri siitä syystä olin melko yksinäinen koko yläasteen ajan. Kuitenkin ennen lukioon menoa ajattelin, että sieltä on pakko saada uusia kavereita, sillä en haluaisi jatkaa yksin oloa enää.
Kuitenkin jälleen kerran olen samassa pisteessä, eli jäämässä porukoiden ulkopuolelle. Minulla on kuitenkin kaksi kaveria samassa koulussa, jotka tunnen jo entuudestaan. Heillä ei kuitenkaan ole aikaa olla kanssani kovin paljon.
Toinen kavereistani on erittäin sosiaalinen, ja näinkin, kun hän jutteli erään henkilön kanssa, jonka oli tavannut ensimmäistä kertaa juuri äskettäin. Tästä innostuneena sanoin jälkeenpäin kaverilleni, että voisin itsekin mennä vain juttelemaan jollekin vieraalle ihmiselle koulun käytävällä, ja sillä tavoin tutustua. Hän vain sanoi minulle, että en sovellu sellaiseen, vaan nolaisin itseni kokonaan. Vaikka hän sanoikin sen ainakin osittain vitsillä, masensi se minut silti, enkä uskaltanut taaskaan mennä kenellekään puhumaan.
Onko siis teidän mielestä outoa mennä juttelemaan käytävällä jollekin vieraalle ihmiselle? Ja miten voisin kerätä rohkeutta?
Kiitos ja toivottavasti jaksoit lukea!

1

91

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Muistelen tässä omia lukioaikojani: Ei se minusta olisi ollut outoa, vaikka joku ennestään tuntematon ihminen olisi tullut juttelemaan. Jos tämä juttelija olisi puhunut kovin "levottomia", olisi tilanne varmaan ollut toinen, mutta muutoin se olisi ollut vaan iloinen asia.

      Aloitteen tekeminen on varmasti vaikeaa, mutta toisaalta uusia ystäviä on mahdotonta saada puhumatta ensin tuntemattomille.

      Porukoitten ulkopuolelle on helppo jäädä, varsinkin jos niiden kanssa ei oikein jaa yhteisiä asioita ja kiinnostuksen kohteita. Lukuvuosi on tosin vielä aika alussa, joten vielä tässä on aikaa.

      Ehkä voisit etsiä uusia kavereita myös joistakin harrastusporukoista tms? Ota selvää, onko koulussasi ihmisiä, joita kiinnostaa samat asiat, kuin sinuakin.

      Ujouteen minulla ei ole lääkettä. Ehkä voisit pyytää näitä entisiä kavereitasi esittelemään sinut uusille ihmisille? Kaltaisiinsa on ehkä myös helpompi tutustua, joten jos tunnistat jossakin muussa oppilaassa omia piirteitäsi, niin kannattaa ehkä aloittaa tutustumisyritykset hänestä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      202
      2142
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      159
      1429
    3. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      227
      1071
    4. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      71
      917
    5. 58
      908
    6. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      72
      831
    7. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      47
      823
    8. 93
      787
    9. Martina avaa suhdettaan

      IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      200
      697
    10. Hyvinvointitalo, mitä sanoo Korkein hallinto-oikeus . Mikä on kansalaisten oikeusturva?!

      Onpa mielenkiintoisessa vaiheessa Pyhäjärven hyvinvointitalon kohalo; Saako rakentaa, vai eikö? Kaupungin tekninen johta
      Pyhäjärvi
      109
      697
    Aihe