Uusia kavereita lukiosta?

yksinäiseksiluotu

Moi! Olen 15-vuotias poika, ja olen juuri aloittanut lukion. Olen aina ollut melko ujo ja syrjäänvetäytyvä. Juuri siitä syystä olin melko yksinäinen koko yläasteen ajan. Kuitenkin ennen lukioon menoa ajattelin, että sieltä on pakko saada uusia kavereita, sillä en haluaisi jatkaa yksin oloa enää.
Kuitenkin jälleen kerran olen samassa pisteessä, eli jäämässä porukoiden ulkopuolelle. Minulla on kuitenkin kaksi kaveria samassa koulussa, jotka tunnen jo entuudestaan. Heillä ei kuitenkaan ole aikaa olla kanssani kovin paljon.
Toinen kavereistani on erittäin sosiaalinen, ja näinkin, kun hän jutteli erään henkilön kanssa, jonka oli tavannut ensimmäistä kertaa juuri äskettäin. Tästä innostuneena sanoin jälkeenpäin kaverilleni, että voisin itsekin mennä vain juttelemaan jollekin vieraalle ihmiselle koulun käytävällä, ja sillä tavoin tutustua. Hän vain sanoi minulle, että en sovellu sellaiseen, vaan nolaisin itseni kokonaan. Vaikka hän sanoikin sen ainakin osittain vitsillä, masensi se minut silti, enkä uskaltanut taaskaan mennä kenellekään puhumaan.
Onko siis teidän mielestä outoa mennä juttelemaan käytävällä jollekin vieraalle ihmiselle? Ja miten voisin kerätä rohkeutta?
Kiitos ja toivottavasti jaksoit lukea!

1

75

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Muistelen tässä omia lukioaikojani: Ei se minusta olisi ollut outoa, vaikka joku ennestään tuntematon ihminen olisi tullut juttelemaan. Jos tämä juttelija olisi puhunut kovin "levottomia", olisi tilanne varmaan ollut toinen, mutta muutoin se olisi ollut vaan iloinen asia.

      Aloitteen tekeminen on varmasti vaikeaa, mutta toisaalta uusia ystäviä on mahdotonta saada puhumatta ensin tuntemattomille.

      Porukoitten ulkopuolelle on helppo jäädä, varsinkin jos niiden kanssa ei oikein jaa yhteisiä asioita ja kiinnostuksen kohteita. Lukuvuosi on tosin vielä aika alussa, joten vielä tässä on aikaa.

      Ehkä voisit etsiä uusia kavereita myös joistakin harrastusporukoista tms? Ota selvää, onko koulussasi ihmisiä, joita kiinnostaa samat asiat, kuin sinuakin.

      Ujouteen minulla ei ole lääkettä. Ehkä voisit pyytää näitä entisiä kavereitasi esittelemään sinut uusille ihmisille? Kaltaisiinsa on ehkä myös helpompi tutustua, joten jos tunnistat jossakin muussa oppilaassa omia piirteitäsi, niin kannattaa ehkä aloittaa tutustumisyritykset hänestä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko varattu minulle?

      Mieheltä kysyn.
      Ikävä
      156
      5600
    2. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      114
      5409
    3. Olen miettinyt kauan

      miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h
      Ikävä
      46
      5022
    4. Vanhempi mies

      Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa
      Ikävä
      30
      2963
    5. Ostiko maailma sinut minulta?

      Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue
      Ikävä
      25
      2507
    6. Mitä Ajattelit Kun Näit Kaivattusi

      Ensimmäistä Kertaa?
      Ikävä
      50
      2411
    7. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      43
      2154
    8. Noloa että kaipasin sinua

      Toivottavasti et tunnistanut itseäsi. Ikävissään sitä on aika typerä.
      Ikävä
      23
      1848
    9. On niin vaikea olla lähelläsi

      En saa ottaa kädestäsi kiinni, en saa halata. En saa silittää hiuksiasi. Enkä saa sinua koskaan omakseni. ☔ Miehelle na
      Ikävä
      14
      1584
    10. Minne sä aina välillä joudut

      Kun pitää hakemalla hakea sut sieltä ja sitten oot hetken aikaa esillä kunnes taas menet piiloon, en ymmärrä 🤔❤️ Oot ta
      Ikävä
      10
      1546
    Aihe