Mitenkäs se nyt siis on: olen raskausviikolla 5 3 ja mietin, mikä on painoraja mitä saa nostella vai tuleeko rajoitukset vasta loppuraskaudesta?
nostelu
...
3511
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
juu kyllä ne koskee lähinnä loppuraskautta...
oman tuntemusten mukaan tietysti jos jokin mitä tekee, tekee kipeää eikä tunnu hyvälle ei sitä tule silloin tehdä.
loppuraskaudessa ei saisi nostella enään kovin painavia.
loppuraskautta lähinnä juu koskevat, mutt niinkuin edellinen jo sanoi kannattaa kuunnella sitä omaa kehoa ja tietty sitä vauvaa myös, kyllä sieltä masusta ilmotellaan jos ei vauhti ja vaaralliset tilanteet miellytä. Toki kannattaa pikkuhiljaa totutella siihen, että pyytää apua kun tarvitsee ja välttelee turhia riskitilanteita. Itselle kun on vähän vaikeaa toi avun pyytäminen, mutta onneksi ukko ja kaikki työkamut sun muut kanssaihmiset ovat minusta ehkä enemmän huolissani kuin minä itse joten saan kyllä huilata suurimmista kantamuksista ja rv 19 on nyt menossa.
voit nostella ihan rauhassa, jos lääkäri ei toisin sano. eli jos ei ole ollut veren vuotoja tai kipuja. lopppu raskauden aikana maha on raskas ja iso ja nostelu voi olla hankalaa. riittää kun et tee sellaista mikä tuntuu pahalta.