Siis mikä sielä joensuussa maksaa

Tulinpa katsoneeksi eräästä auto merkkiä ja vertailun pohjalta mietin että voi hyssykkä teitä joensuulaisia ,teillä on tupla ellei tripla hinnat joensuussa autoissa käytetyissä autojen hinnoissa ja nimen omaan yksityisillä omistajilla.


Maksatteko te kuplaa vai onko teidät autot muuta suomea parempia.
9116
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Kilpailun puute on se joka nostaa hintoja.

Eräs autokemikaali joka etelä-suomessa yleisesti maksaa 12 euroa, maksaa Joensuussa 19 euroa. Vielä 10 vuotta takaperin Joensuussa oli tilanne että TM:n akkuvertailun akkua ei saanut Joensuusta edes ovh-hinnalla, vaan myyjä vaatii läskiä päälle. Ei heidän ole pakko myydä ovh-hinnalla kuulu selitys. Ei niin, eikä ostajan ole pakko ostaa. Onneksi on nettikaupat ja joensuulainen voittaa aina kun keskittää ostonsa maakunnan rajojen ulkopuolelle. Joensuusta ei ikinä ole saanut eikä ainakaan kannattanut ostaa esim tietokoneen osia. Joensuussa asuessa kaikki kannattaa tilata nettikaupsta ulkomailta minkä vaan voi. Joensuussa jopa elintarvikkeet ovat kalliimpia kuin esim Savon alueella. Joensuussa bensa on ja ollutkin Suomen huippuhinnoissa jo 15 vuotta.

Äänestä
  • No ilmanko ne joensuulaiset käyvätkin tankilla venäjällä,on meinaan kaksi -kolme kertaa halvempaa kuin joensuussa.

    Eli ulkomailta hakevat bensankin,ei sieltä joensuusta voi ostaa samanlaista käytettyä autoa jos vertaa muualle kun hinnat on ihan kuplassa.

    Tekevätköhän työtkin hutasemalla ja laittavat laskun perässä.

    Äänestä

  • Kyllä+täällä+paljon+tehdään+sutta+ja+sekundaa.+Myyntipuheissa+ei+ole+muita+kuin+kuin+huippuammattimiehiä,+mutta+työnjälki+on+tee-se-itse+-miehen+tasolla.+Joku+aika+takaperin+lähtin+korjausrakentamista+koskevat+tarjouspyynnöt+10+firmaan+työnkuvauksen+ja+valokuvien+kera.+Kolme+vastasi+ei+kiitos.+Loput+eivät+edes+vastanneet.+Itse+se+oli+tehtävä+vaikka+olisin+ollut+valmis+maksamaan+8000-9000+e.Rakentamisen+tiimoilta+toinen+anomalia.+Rakennusaikana+peräti+viisi+urakoitsijaa+jätti+tulematta+vaikka+oli+sovittu+hinta,+aika+ja+paikka.+Kaupunkialueella.+Normaalia+rakennustyötä.+Esim+talotikkaat+oli+ostettava+ja+asennettava+itse+kun+tikkaiden+toimittaja/asentaa+ei+saanut+paikan+päälle.Jos+haluaa+maksimoida+epäonnistumisensa+Joensuussa,+niin+kannattaa+kysyä+töihin+tutun+tuttuja.+Voin+antaa+100+%+takuun+että+ei+toimi.+Tutun+tutut+ovat+näitä+juoppoja+ja+moniongelmaisia+työkokeilijoita.

    Äänestä

Täällä on paremmat autot. Etkö tuota tajua? Taidat olla tollukka

Äänestä
  • Ai on paremmat autot?no siinähän se vastaus tulikin reippaasti.Kiitos sinulle vastauksesta.

    Äänestä

Köyhä huutelee

Äänestä
  • Ja rikkat maksaa ilmaa mielellään kun on millä mällätä.

    Äänestä

Ostovoima on ihan surkeaa muuhun maahan verrattuna.

Vanhasta autosta pyydetään huimia ja ei ymmärretä ajoissa laskea hintaa kunnes ostajaa ei enään näy,toinen taas on ostajien odotus vanhan kun pitäisi olla uusi.

No tälläkin palstalla esiin on tullut se paremmuus,eli autot olisi parempia kuin muuaalla ja siitä kannattaa sitten maksaa.

Hölmöt,se on myyvämpi jos se on parempi mutta hinta ei voi olla räikeä tulloin tai se jää myymättä kovinkin monesti.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


teilläonkupla kirjoitti:

Tulinpa katsoneeksi eräästä auto merkkiä ja vertailun pohjalta mietin että voi hyssykkä teitä joensuulaisia ,teillä on tupla ellei tripla hinnat joensuussa autoissa käytetyissä autojen hinnoissa ja nimen omaan yksityisillä omistajilla.


Maksatteko te kuplaa vai onko teidät autot muuta suomea parempia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu