Riittävän hyvä sijaisvanhempi

kärsimystävaan

Propaganda siitä, että kaikki sijaisvanhemmat ovat sittenkin hyviä sijaisvanhempia TULEE LOPETTAA, sillä se ei ole totta. Vaikka kuinka järjestetään viikonloppuja "siitenkin riittävän hyvä" eivät kaltoinkohtelut ja väkivalta, jota lapset ja lasten sukulaiset ovat kokeneet häviä mihinkään.

Miksi halutaan ylläpitää illuusiota, että kaikki sijaisperheet ovat hyviä, KUN EIVÄT OLE. Lapsia ja lasten sukulaisia ei haluta kuulla tilanteessa, jossa sukulaiset jo ovat täysin tietoisia kaltoinkohteluista.

PSYKOLOGISET TESTIT SIJAISVANHEMMIKSI AIKOVILLE, sillä kaikki sijaisvanhemmat eivät sittenkään ole riittävän hyviä sijoitetuille lapsille.

Yksi entinen hokee aina näillä palstoilla, kun kaltoinkohtelusta kirjoitetaan: "No ei se niin mustavalkoista ole, mitäs eivät itse hoitaneet!" Tuo entinen katsoo, että hänellä oli muka oikeus kaltoin kohdella lapsia.

HÄN EI OLLUT MILLÄÄN MITTAPUULLA RIITTÄVÄN HYVÄ.

20

198

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • huonottoimet

      Onneksi tuon kaltoin kohtelevan sijaisvanhemman touhuun puututtiin viimein!

    • tulosHuonoNeljä

      Mustavalkoisuuden pyörittely onkin mulkkusijareitten puolustus. Toinen on ne kolikon puoliskot. Helvetinmoista selittämistä & psykologisointia ympätään täysin selviin kaltoinkohtelutapauksiin.

      Valta tainnuttaa ja vie mennessään viimeisekin ihmisyyden rippeet. Joittenkin vain on oltava muitten yläpuolella! Muuten sen kaltaset ei koe olevansa olemassakaan. Riippuvuus alistamisesta ajaa ihmisen vaikka miten alas...

      • meosataanesittää

        Ja aina syyllistävät toisia. Se että joku kaltoin kohtelee, onkin jonkun toisen syy. Eräs haali koko oman jälkikasvunsa kiusaamaan ja kaltoin kohtelemaan mukaansa ja lisäksi rakentamaan erilaisia kulisseja. ja nämä hyväkkäät tekivät, miten pomo käsi. Edelleen on käynnissä hirveä esitys ja sijoitettujen perheiden mustamaalaaminen. Surkeaa sakkia tuo kiusaajaporukka.


    • kaksikorvausta

      Valtakunnallisen kaltoinkohteluselvityksen jälkeen on alettu pohtimaan korvausten antamista kaltoin kohdelluille. Hyvä, hyvä. Nyt maakunnan lehti Keskisuomalainen korostaa pelkästään koulukoteja, vaikka selvityksen mukaan perheissä oli erittäin paljon kaltoin kohtelua. Niitä ei valvottu senkään vertaa, kuin laitoksia.

      Kärsineet tarvitsevat korvauksensa. Ehdottomasti.

      Toinen palkinto tulee olla se, että SIJAISVANHEMMIKSI aikoville järjestetään psykologiset testit ja valvontaa tehostetaan (nykyisin sitä ei juuri ole).

      • vaikeapuolustautua

        Keskisuomalainen on perinteisesti keskustapuolueen äänenkannattaja. Perhehoitoliiton puheenjohtaja on keskustalainen. Toivottavasti tämä yhteys ymmärretään!
        Sijaisperheissä tapahtuu paljon väkivaltaa.

        Olen havainnut, että lasten sijoitustoiminta on poliittista toimintaa ja sen ympärillä käydään jos jonkinlaisia pelejä ja asemia rakennellaan jopa seksisuhteilla.


    • väkivaltapois

      Perhehoitoliiton puheenjohtajineen tulee puuttua sijaisperheissä tapahtuvan väkivaltaan. Psykologiset testit!

      • puuttukaaviimein

        Samoin Pesäpuun tulee ottaa voimakkaasti kantaa huonolaatuisen sijaishuollon karsimiseen. Ei vaan esitellä Jees tyyppejä ja "hyvin menee" - asennetta. Yksittäistapauksiinkin tulee puuttua, jos kyseessä väkivalta!


    • omamaamansikka

      Sitten kun noiden hyväkkäiden omalle kohdalle sattuu kaltoinkohtelu - pitkän jatkunut sellainen - alkavat ehkä viimein tekemään jotain väkivaltaisten sijaisvanhempien karsimiseksi. Niin kauan, kuin heidän omia lapsiaan ei kaltoin kohdella, he eivät välitä.

      Oma on oma, sijoitettu on vaan vain jokin nappula, jota ei tule verrata heidän omiin lapsiin.

    • kipukynnystys

      Psyykkinen ja fyysinen kipukynnys on kuitenkin kutakuinkin sama hyväosaisten lapsilla ja huono-osaisten lapsille, vai kuinka?

    • henkinenväkivalta

      Näin on.

    • huonotpaikat

      Just. Niin on.

      • riittävänköhyvä

        Juuri niin.


    • minäjatytäryhdessä

      Olen aivan samaa mieltä. Tärkeää on myös, että jos joku kunta ottaa lapset pois talosta kaltoin kohtelun vuoksi, muut kunnat ja yksityiset palveluntarjoajat ottavat myös lapset pois. Yksityinen palveluntarjoaja ei kuulemma laita enää sellaiseen paikkaan, josta otti lapset pois. Toivottavasti eivät kunnatkaan!

      Jos on sopimaton sijaisvanhemmaksi tyyliin. MINÄ MÄÄRÄÄN!, ei hänelle tule enää koskaan antaa sijoitettavaksi lapsia. Tai jos sosiaalityöntekijä haluaa antaa omansa, olkoon hyvä.

      • jättääheitteille

        Turhan pitkään vaan yksityinen palveluntarjoaja antaa lasten olla kaltoinkohdeltavina edelleen, kun kunta on jo ottanut lapset pois. TÄHÄN ON TULTAVA MUUTOS!


    • hirmuhallitsija

      Ketähän siellä tällä hetkellä määrätään. Kenen kanssa riidellään lasten näkemisestä tai näkemättä olemisesta. Saatan kuvitella ja otan osaa.

    • elämisenarvoista

      Sijaishuollon väkivaltaan puututtava!

    • riittävänhyväOpe

      Hyvä kannanotto. Eihän kukaan esimerkiksi ole "riittävän hyvä lähihoitaja" ? Vai kuinka hoiva-alan opiskelijat arvioidaan, jos mietitään onko ammattiin valmistuva opiskelija sopiva vaikkapa sairaalassa työskentelyyn...eli onko hoiva-alalla olemassa sellainen arvosana kuin Riittävän Hyvä?

      Hurskastellen kampanjoidaan, mukamas jonkun, taikka joittenkin, ns parasta ajatellen,"Kyllin-hyvää", ap:n sanoin, Propagandaa: se saa olla halpaa, rahvaanomaista, röyhkeää, sairasta, oksettavaa, löyhkäävää, kuvottavaa... markkinamaailmassa on ihan omat periaatteet; Voittamisen (?) meininkiin pitää voida kuulua rankkoja aspekteja ja riskejä. -Niin valtaapitäjät meille ainakin painottavat.

      "Riittävän hyvä" ei kyllä kuitenkaan todellakaan kelpaa! Lapsen kuuluu saada Parasta eli Huippuammattitaitoa... sijainen ei tunnontuskissaan ole oikeutettu keplotellen määrittelemään itseään Kelvollisten joukkoon.

    • libero25

      Ja entäpä mikäs taho nuo viikonloput maksaa? Riittävän hyville sijaisvanhemmille...

    • todellahuono

      Todella huono sijaisperhe se oli!

      • jälökikasvukaltoinkohtel

        Törkeän huono. Hyi mitä porukkaa rouva ja ylimielinen kaltoin kohtelussa avittava jälkikasvu. Sekä näkymätön ukko, joka kyllä myös tekee niin, kuin rouva sanoo.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pehmeää laskua

      Sinulle. Muutaman kilsan päästä. Mieheltä, joka salaa välittää.
      Ikävä
      95
      3839
    2. Nainen olet minun

      Olen ominut sinut itselleni, täysin itsekkäistä syistä. Haluan rakastella sinua nainen, toivottavasti sinäkin minua. Oli
      Ikävä
      47
      3215
    3. Sille ei voi enää mitään

      Miten kaikki meni aiemmin. Oon aivan lukossa 🔒 Tuskin uskallat enää mitää tehdä. Ehkä pitää luovuttaa vaan.
      Ikävä
      100
      2827
    4. Merja Kyllönen: Ero

      Joko uusi kierroksessa
      Suomussalmi
      136
      2510
    5. Harmi jos ei enään nähdä

      Ehkä se on parempi näin kuitenkin. Ehkä jotain uutta löytyy. Uskon ja toivon että olet onnellinen. Sinussa on kaikki
      Ikävä
      57
      2460
    6. Mukavaa päivää

      Miehelle 🖕❤️‍🔥 Kahvia ja kävelylle🌞
      Ikävä
      61
      2398
    7. Miten suhtauisitte jos kaivattunne sanoisi, ettei hänestä ole seurusteluun

      mutta seksi, hellyys ja yhdessäolo kelpaa kyllä??
      Ikävä
      117
      2387
    8. Vau miten upea nainen!

      Näytit todella tyrmäävältä. 🤩😍 En meinannut saada katsettani irti sinusta.
      Tunteet
      21
      2334
    9. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      23
      2326
    10. En voi sanoa että toivon sinulle hyvää.

      Ei meitä ole tarkoitettu yhteen.
      Ikävä
      64
      2090
    Aihe