Riittävän hyvä sijaisvanhempi

kärsimystävaan

Propaganda siitä, että kaikki sijaisvanhemmat ovat sittenkin hyviä sijaisvanhempia TULEE LOPETTAA, sillä se ei ole totta. Vaikka kuinka järjestetään viikonloppuja "siitenkin riittävän hyvä" eivät kaltoinkohtelut ja väkivalta, jota lapset ja lasten sukulaiset ovat kokeneet häviä mihinkään.

Miksi halutaan ylläpitää illuusiota, että kaikki sijaisperheet ovat hyviä, KUN EIVÄT OLE. Lapsia ja lasten sukulaisia ei haluta kuulla tilanteessa, jossa sukulaiset jo ovat täysin tietoisia kaltoinkohteluista.

PSYKOLOGISET TESTIT SIJAISVANHEMMIKSI AIKOVILLE, sillä kaikki sijaisvanhemmat eivät sittenkään ole riittävän hyviä sijoitetuille lapsille.

Yksi entinen hokee aina näillä palstoilla, kun kaltoinkohtelusta kirjoitetaan: "No ei se niin mustavalkoista ole, mitäs eivät itse hoitaneet!" Tuo entinen katsoo, että hänellä oli muka oikeus kaltoin kohdella lapsia.

HÄN EI OLLUT MILLÄÄN MITTAPUULLA RIITTÄVÄN HYVÄ.

20

209

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • huonottoimet

      Onneksi tuon kaltoin kohtelevan sijaisvanhemman touhuun puututtiin viimein!

    • tulosHuonoNeljä

      Mustavalkoisuuden pyörittely onkin mulkkusijareitten puolustus. Toinen on ne kolikon puoliskot. Helvetinmoista selittämistä & psykologisointia ympätään täysin selviin kaltoinkohtelutapauksiin.

      Valta tainnuttaa ja vie mennessään viimeisekin ihmisyyden rippeet. Joittenkin vain on oltava muitten yläpuolella! Muuten sen kaltaset ei koe olevansa olemassakaan. Riippuvuus alistamisesta ajaa ihmisen vaikka miten alas...

      • meosataanesittää

        Ja aina syyllistävät toisia. Se että joku kaltoin kohtelee, onkin jonkun toisen syy. Eräs haali koko oman jälkikasvunsa kiusaamaan ja kaltoin kohtelemaan mukaansa ja lisäksi rakentamaan erilaisia kulisseja. ja nämä hyväkkäät tekivät, miten pomo käsi. Edelleen on käynnissä hirveä esitys ja sijoitettujen perheiden mustamaalaaminen. Surkeaa sakkia tuo kiusaajaporukka.


    • kaksikorvausta

      Valtakunnallisen kaltoinkohteluselvityksen jälkeen on alettu pohtimaan korvausten antamista kaltoin kohdelluille. Hyvä, hyvä. Nyt maakunnan lehti Keskisuomalainen korostaa pelkästään koulukoteja, vaikka selvityksen mukaan perheissä oli erittäin paljon kaltoin kohtelua. Niitä ei valvottu senkään vertaa, kuin laitoksia.

      Kärsineet tarvitsevat korvauksensa. Ehdottomasti.

      Toinen palkinto tulee olla se, että SIJAISVANHEMMIKSI aikoville järjestetään psykologiset testit ja valvontaa tehostetaan (nykyisin sitä ei juuri ole).

      • vaikeapuolustautua

        Keskisuomalainen on perinteisesti keskustapuolueen äänenkannattaja. Perhehoitoliiton puheenjohtaja on keskustalainen. Toivottavasti tämä yhteys ymmärretään!
        Sijaisperheissä tapahtuu paljon väkivaltaa.

        Olen havainnut, että lasten sijoitustoiminta on poliittista toimintaa ja sen ympärillä käydään jos jonkinlaisia pelejä ja asemia rakennellaan jopa seksisuhteilla.


    • väkivaltapois

      Perhehoitoliiton puheenjohtajineen tulee puuttua sijaisperheissä tapahtuvan väkivaltaan. Psykologiset testit!

      • puuttukaaviimein

        Samoin Pesäpuun tulee ottaa voimakkaasti kantaa huonolaatuisen sijaishuollon karsimiseen. Ei vaan esitellä Jees tyyppejä ja "hyvin menee" - asennetta. Yksittäistapauksiinkin tulee puuttua, jos kyseessä väkivalta!


    • omamaamansikka

      Sitten kun noiden hyväkkäiden omalle kohdalle sattuu kaltoinkohtelu - pitkän jatkunut sellainen - alkavat ehkä viimein tekemään jotain väkivaltaisten sijaisvanhempien karsimiseksi. Niin kauan, kuin heidän omia lapsiaan ei kaltoin kohdella, he eivät välitä.

      Oma on oma, sijoitettu on vaan vain jokin nappula, jota ei tule verrata heidän omiin lapsiin.

    • kipukynnystys

      Psyykkinen ja fyysinen kipukynnys on kuitenkin kutakuinkin sama hyväosaisten lapsilla ja huono-osaisten lapsille, vai kuinka?

    • henkinenväkivalta

      Näin on.

    • huonotpaikat

      Just. Niin on.

      • riittävänköhyvä

        Juuri niin.


    • minäjatytäryhdessä

      Olen aivan samaa mieltä. Tärkeää on myös, että jos joku kunta ottaa lapset pois talosta kaltoin kohtelun vuoksi, muut kunnat ja yksityiset palveluntarjoajat ottavat myös lapset pois. Yksityinen palveluntarjoaja ei kuulemma laita enää sellaiseen paikkaan, josta otti lapset pois. Toivottavasti eivät kunnatkaan!

      Jos on sopimaton sijaisvanhemmaksi tyyliin. MINÄ MÄÄRÄÄN!, ei hänelle tule enää koskaan antaa sijoitettavaksi lapsia. Tai jos sosiaalityöntekijä haluaa antaa omansa, olkoon hyvä.

      • jättääheitteille

        Turhan pitkään vaan yksityinen palveluntarjoaja antaa lasten olla kaltoinkohdeltavina edelleen, kun kunta on jo ottanut lapset pois. TÄHÄN ON TULTAVA MUUTOS!


    • hirmuhallitsija

      Ketähän siellä tällä hetkellä määrätään. Kenen kanssa riidellään lasten näkemisestä tai näkemättä olemisesta. Saatan kuvitella ja otan osaa.

    • elämisenarvoista

      Sijaishuollon väkivaltaan puututtava!

    • riittävänhyväOpe

      Hyvä kannanotto. Eihän kukaan esimerkiksi ole "riittävän hyvä lähihoitaja" ? Vai kuinka hoiva-alan opiskelijat arvioidaan, jos mietitään onko ammattiin valmistuva opiskelija sopiva vaikkapa sairaalassa työskentelyyn...eli onko hoiva-alalla olemassa sellainen arvosana kuin Riittävän Hyvä?

      Hurskastellen kampanjoidaan, mukamas jonkun, taikka joittenkin, ns parasta ajatellen,"Kyllin-hyvää", ap:n sanoin, Propagandaa: se saa olla halpaa, rahvaanomaista, röyhkeää, sairasta, oksettavaa, löyhkäävää, kuvottavaa... markkinamaailmassa on ihan omat periaatteet; Voittamisen (?) meininkiin pitää voida kuulua rankkoja aspekteja ja riskejä. -Niin valtaapitäjät meille ainakin painottavat.

      "Riittävän hyvä" ei kyllä kuitenkaan todellakaan kelpaa! Lapsen kuuluu saada Parasta eli Huippuammattitaitoa... sijainen ei tunnontuskissaan ole oikeutettu keplotellen määrittelemään itseään Kelvollisten joukkoon.

    • libero25

      Ja entäpä mikäs taho nuo viikonloput maksaa? Riittävän hyville sijaisvanhemmille...

    • todellahuono

      Todella huono sijaisperhe se oli!

      • jälökikasvukaltoinkohtel

        Törkeän huono. Hyi mitä porukkaa rouva ja ylimielinen kaltoin kohtelussa avittava jälkikasvu. Sekä näkymätön ukko, joka kyllä myös tekee niin, kuin rouva sanoo.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

      Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
      Sinkut
      152
      3446
    2. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      51
      2422
    3. Mitäköhän vuosi

      2026 tuo tullessaan?
      Ikävä
      116
      1220
    4. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      13
      1213
    5. Ikävä sinua..

      Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va
      Ikävä
      10
      1109
    6. Väestönsiirtoa itään?

      Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per
      Helsinki
      49
      958
    7. Kuumalle kaivatulle tiedoksi

      Tykkään susta!
      Ikävä
      46
      894
    8. Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?

      Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20
      Suomalaiset julkkikset
      19
      890
    9. Nyt musta tuntuu

      Et alat päästämään kokonaan irti..
      Ikävä
      40
      795
    10. Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt
      Maailman menoa
      202
      721
    Aihe