Vessaan ei tule valoja

Jord

Mikä vikana kun vessaan ei tule valoja? Lamppu on ehjä ja sulakkeet on kaikki kunnossa. Kannattaako soittaa sähkärille?

6

80

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ranettaja

      Jos perinteinen lamppu niin lampun keskinapa painunut alas liikaa, nosta ylemmäs ja ensin jännite pois sähkö-mittarista.

      • Isku-Sähkö

        Ja välillä E27 kannalla olevissA energiansäästölampuissa on liian leveä kaulus joka estää poltinta kiertymästä pohjaan asti, jonka takia keskinasta ei yletä polttimen kantaan.


    • siitä.kun.lähtee

      Kannattaa maksaa sähkölasku ensin.

      • Jord

        Aijoo, pitää maksaa.


    • Oikosulkija

      Polttimo voi olla valaisimen kanssa yhteensopimaton, valaisin voi olla rikki, valaisin voi olla huolimattomasti ruuvattu, katkaisija voi olla rikki tai huolimattomasti asennettu. Tekijöitä voisi arvuutella paremmin, jos olisit kertonut onko millainen valaisinrunko, millainen polttimo ja millainen katkaisin on käytössä, mutta suosittelen tarkistamaan polttimon tyypin ja tarkistamaan ettei käytössä ole himmennintä joka voi olla polttimon kanssa epäyhteensopiva.

      Jos asia ei valkene, suosittelen sähkömiehen käyttämistä.

    • Valoa.kynttilällä

      Kaikkein viisaintahan on kirjoittaa keskustelupalstalle. Ja sen teit.
      Kyllä se valo varmaan jo syttyypi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      132
      3033
    2. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      7
      1590
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      221
      1345
    4. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      70
      1191
    5. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1171
    6. 37
      1041
    7. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      1022
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      133
      977
    9. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      954
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      36
      887
    Aihe