Mikä vikana kun vessaan ei tule valoja? Lamppu on ehjä ja sulakkeet on kaikki kunnossa. Kannattaako soittaa sähkärille?
Vessaan ei tule valoja
Jord
699
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Jos perinteinen lamppu niin lampun keskinapa painunut alas liikaa, nosta ylemmäs ja ensin jännite pois sähkö-mittarista.
Ja välillä E27 kannalla olevissA energiansäästölampuissa on liian leveä kaulus joka estää poltinta kiertymästä pohjaan asti, jonka takia keskinasta ei yletä polttimen kantaan.
Kannattaa maksaa sähkölasku ensin.
Aijoo, pitää maksaa.
Polttimo voi olla valaisimen kanssa yhteensopimaton, valaisin voi olla rikki, valaisin voi olla huolimattomasti ruuvattu, katkaisija voi olla rikki tai huolimattomasti asennettu. Tekijöitä voisi arvuutella paremmin, jos olisit kertonut onko millainen valaisinrunko, millainen polttimo ja millainen katkaisin on käytössä, mutta suosittelen tarkistamaan polttimon tyypin ja tarkistamaan ettei käytössä ole himmennintä joka voi olla polttimon kanssa epäyhteensopiva.
Jos asia ei valkene, suosittelen sähkömiehen käyttämistä.
Kaikkein viisaintahan on kirjoittaa keskustelupalstalle. Ja sen teit.
Kyllä se valo varmaan jo syttyypi.