Ota hauesta sisuskalut pois, ei tarvitse suomustaa. Ripottele suolaa sisälle ja pintaan. Kääri tiukasti leivinpaperiin ja sen jälkeen kerroksittain kostutettuja sanomalehtien sivuja, päällimäiseksi kuivia lehden sivuja. Laita nuotioon tai saunankiukaan tulipesään, anna olla noin puolituntia-kolme varttia kalan koosta riippuen. Varmasti parasta haukea, kunhan ei anna kuivua nuotiossa liikaa. Helppoa ja nopeaa.
Hauki hyvää
10
1996
Vastaukset
- ei amatööri
Ennen vanhaan tehtiin lahna tuollatavoin kuin kirjoitit ja hyvää oli.
Nyt olen kokeillut laittaa haukea marinoituna. Ota isohkon hauen fileet(siis nahattomaksi ja ruodottomaksi käsitellyt) ja pakasta joko kokonaisena tai valmiiksi viipaoituna. Anna olla pari päivää pakkasessa.
Tee marinadi johon laitat ruokaöljyä, mustaa pippuria hienonnettuna, sitruunanmehua, suolaa, tilliä hienoksi silputtuna. (mausteita oman maun mukaan voit vaihdella)
Ota jäiset fileet pakkasesta ja kaada marinadi kalojen päälle, sekoita kertaalleen kun kalat on sulaneet. Säilytä jääkaapissa ja tarjoile seuraavana päivänä. On hyvää ruislevän päällä ilman lisättyä rasvaakin. - Haukea
Tehkääpä hauesta graavikalaa, ette varmaan pety sillä se on maukasta.
- AIVOTON
OTTO ON JO VARMAAN KOKEILLUT!
- Aslakin serkku
Miehän en jänkäkoiraa suuhuni pistä. Kuivattuna syötän koirille tai polen rosvon suonsilihmään
- Nimetön
Minkähän paksuja kerroksia sitä sanomalehteä siihen pitäisi laittaa?Entäpäs niitä kuivia sivuja?Itsekin olen penikkana lahnaa tällä tavoin laitettuna syönyt,ja muistan,että oli tosi hyvää!!
- Amatööri
Sanomalehtiä voit laittaa n. 4-6 kerrosta, riippuu kalan koosta, eli kuinka kauan joutuu pitämään nuotiolla.
- jaa
tää on iha paska juttu! haistakaa paskaa!
- Kala
Nyt oot kyllä väärällä osastolla, eipä taida kalajutut kiinnostaa. Niitä paskajuttuja löytyy netistä hakusanalla "kakkaleikit". Ne on sulle tarkoitettu !!
- hauki
tosi hyvää tää hauki vedin neljä järvest oltii siel koko päiva
- elias 10
moi. me saatiin naapurilta 4 haukee! ne oli siel kalas klo 10-21 tääl vaa kattele koko aja noita kraavi hauki ohjeita=)
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.913952Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j973317Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1252617Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.2111980Mikä ihme teitä savolaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.201784Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä
Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m831715Varusmiehen kuolema
Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä961691- 1101539
Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?11301- 571202