Hauki hyvää

Amatööri

Ota hauesta sisuskalut pois, ei tarvitse suomustaa. Ripottele suolaa sisälle ja pintaan. Kääri tiukasti leivinpaperiin ja sen jälkeen kerroksittain kostutettuja sanomalehtien sivuja, päällimäiseksi kuivia lehden sivuja. Laita nuotioon tai saunankiukaan tulipesään, anna olla noin puolituntia-kolme varttia kalan koosta riippuen. Varmasti parasta haukea, kunhan ei anna kuivua nuotiossa liikaa. Helppoa ja nopeaa.

10

1976

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei amatööri

      Ennen vanhaan tehtiin lahna tuollatavoin kuin kirjoitit ja hyvää oli.
      Nyt olen kokeillut laittaa haukea marinoituna. Ota isohkon hauen fileet(siis nahattomaksi ja ruodottomaksi käsitellyt) ja pakasta joko kokonaisena tai valmiiksi viipaoituna. Anna olla pari päivää pakkasessa.
      Tee marinadi johon laitat ruokaöljyä, mustaa pippuria hienonnettuna, sitruunanmehua, suolaa, tilliä hienoksi silputtuna. (mausteita oman maun mukaan voit vaihdella)
      Ota jäiset fileet pakkasesta ja kaada marinadi kalojen päälle, sekoita kertaalleen kun kalat on sulaneet. Säilytä jääkaapissa ja tarjoile seuraavana päivänä. On hyvää ruislevän päällä ilman lisättyä rasvaakin.

    • Haukea

      Tehkääpä hauesta graavikalaa, ette varmaan pety sillä se on maukasta.

      • AIVOTON

        OTTO ON JO VARMAAN KOKEILLUT!


    • Aslakin serkku

      Miehän en jänkäkoiraa suuhuni pistä. Kuivattuna syötän koirille tai polen rosvon suonsilihmään

    • Nimetön

      Minkähän paksuja kerroksia sitä sanomalehteä siihen pitäisi laittaa?Entäpäs niitä kuivia sivuja?Itsekin olen penikkana lahnaa tällä tavoin laitettuna syönyt,ja muistan,että oli tosi hyvää!!

      • Amatööri

        Sanomalehtiä voit laittaa n. 4-6 kerrosta, riippuu kalan koosta, eli kuinka kauan joutuu pitämään nuotiolla.


    • jaa

      tää on iha paska juttu! haistakaa paskaa!

      • Kala

        Nyt oot kyllä väärällä osastolla, eipä taida kalajutut kiinnostaa. Niitä paskajuttuja löytyy netistä hakusanalla "kakkaleikit". Ne on sulle tarkoitettu !!


    • hauki

      tosi hyvää tää hauki vedin neljä järvest oltii siel koko päiva

    • elias 10

      moi. me saatiin naapurilta 4 haukee! ne oli siel kalas klo 10-21 tääl vaa kattele koko aja noita kraavi hauki ohjeita=)

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oliko pakko olla taas tyly?

      Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli
      Ikävä
      61
      2558
    2. Naisella tisulit, kuin lehemän utarehet

      Oli kyllä isot tisulit naisella, kuin lehemän utarehet, vaikka paita oli päällä, niin tisulit erottui.
      Sinkut
      21
      1923
    3. Kemijärven festarit 2025

      Onpas taas niin laimea meininki. Eikö tosiaan saada parempia artisteja? ☹️
      Kemijärvi
      13
      1622
    4. Tekikö mieli laittaa viesti?

      Miten on? 😌
      Ikävä
      102
      1387
    5. Johanna Tukiainen hakkasi miehen sairaalaan!

      Viime päivien tiktok-keskusteluissa on tullut esiin, että Johanna Tukiainen on jatkanut väkivaltaista käytöstään. Hän h
      Kotimaiset julkkisjuorut
      124
      1297
    6. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      83
      1179
    7. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      40
      1074
    8. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      24
      1043
    9. Kalateltta ja Siipiteltta

      Siipiteltasta ei saa ruokaa ollenkaan ja ovatko työntekijät ihan selvin päin siellä. Kalateltassa taas lojuu käytetyt la
      Kuhmo
      14
      1043
    10. Jännä tunne kun ekaa kertaa elämässään tuntuu siltä

      Että on tarkoitettu jollekin. Saattaahan tuo olla että on sekaisin kuin seinäkello, mutta silti tunne yhteenkuuluvuudest
      Ikävä
      58
      947
    Aihe