Hauska tyyppi tää

MikaelJunger-kirjoitti

Mikael Jungner
Helsinki


Ai niin, jos joku tietää mikä on elämän tarkoitus, nyt voisi paljastaa. Ei löytynyt googlettamalla.
Helpottaisi kiireistä aikataulua jos saisin tuon pois to-do -listalta. Voisi sitten jatkaa siihen maailmanrauhaan.
Ei mulla muuta!

17

179

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Minäpäs tiedän. Elämän tarkoitus on Elämä. To-do-listoja, vastoinkäymisiä ja niistä selviäminen, luonnon kauneus, mielirauhan hakeminen. Tuolla viimeisellä en tarkoita että elämä pitää tehdä helpoksi. Vaan pitää asettaa mielensä rauhaan milloin missäkin tilanteessa. Kiireessä nauttia siitä että sitä on, koska jos sitä ei olisi.... mitä sulle jäisi?

      Elämän tarkoitus ei ole helppous. Mietin joskus, että jos olisin sen tajunnut nuorena, olisin stressaillut paljon vähemmän. Joten nyt pänttään sen lasten päihin - muistakaa, elämä ei tule olemaan helppoa. Jos se olisi, ette nauttisi siitä yhtä paljon.

      • efewsrtg

        Tarkennetaan vielä että ajallisen elämän tarkoitus on löytää tie iankaikkiseen elämään, taivaassa. Helvettiin menosta ei hyödy kukaan mitenkään


      • Taivaskinkäsitteellinen

        Miten helwettiin mennään kun ei sellaista paikkaa ole olemassa? Tai voi se olla, mutta monella se on tässä elämässä tämän maan päällä.


      • fgyjhfgh

        Jokainen saa itse valita iankaikkisen loppusijoituspaikkansa.


      • Eivoivalitajoseitiedä

        Yeap, mutta kun valinta tehdään tässä ajassa tämän maan päällä niin valitsijalle voi jäädä luu käteen.


      • Munakin.tuhkautuu

        Olen valinnut helvetin lieskat eli tuhkauksen, ja se on siinä eikä taivaassa.


      • Kalleinaarteesiko

        Aika surullista jos sinusta ei lähde mitään lentoon taivaan tuuliin ennen kuin 'lanka palaa'. Henki, sielu tai joku muu sellainen tuuba.


    • En ole aikoihin miettinyt elämän tarkoitusta, olen vain elellyt ja nauttinut vapaista eläkepäivistä.
      Koskaan ei ole ollut näin huoletonta ja helppoa.
      Aika usein tulee mieleen kuinka lyhyt aikamme täällä on, juuri kun on oppinut elämään, löytänyt oman elämänsä hyvät puolet, aika tahtoo loppua. Muuten ikääntyminen ei ole ollut vaikeaa.
      Ajattelin istuttaa omenapuun, tuli mieleen että vieläköhän ehdin syödä omenia puusta.

    • Ei kai elämällä ole mitään muuta tarkoitusta kuin vain jatkaa itseään. Biologinen olemassaolo, lisääntyminen ja jjatkuminen ajassa ja tilassa.

      Seuraava kysymys!

    • jahaavojanuolla

      Elämän tark. on elää ja kuolla.

    • ent.siivoojaparka

      Minun elämäni tarkoitus on viihdyttää toisia.
      Ensin vanhempiani, sitten opettajiani, pomojani, työkavereitani, omia lapsiani ... ja teitä.

      • viihdealallako

        Miksi pomoja pitää viihdyttää?


      • ent.siivoojaparka
        viihdealallako kirjoitti:

        Miksi pomoja pitää viihdyttää?

        Ei ne kyllä aina osanneet arvostaa sitä, nekään.
        Opettajat kai arvostivat viihdyttämistäni eniten, koska eivät aina olisi halunneet kotiinkaan päästää toisten kanssa samaan aikaan. Joskus halusivat jopa tunniksikin koulun jälkeen minut viihdyttämään itseään.


      • Söör.vägen

        Onko Svärjeissä ruotsi24 tai vastaavaa keskustelupalstaa?


      • Söör.vägen kirjoitti:

        Onko Svärjeissä ruotsi24 tai vastaavaa keskustelupalstaa?

        Jos haluat voin guuglettaa sinulle että saisit osallistua kun sinua tuntuu kiinnostavan.


      • ent.siivoojaparka

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      240
      45241
    2. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      123
      25996
    3. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      325
      15677
    4. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      11203
    5. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      171
      10805
    6. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      122
      9707
    7. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9681
    8. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8478
    9. 242
      6824
    10. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6491
    Aihe