Hauska tyyppi tää

MikaelJunger-kirjoitti

Mikael Jungner
Helsinki


Ai niin, jos joku tietää mikä on elämän tarkoitus, nyt voisi paljastaa. Ei löytynyt googlettamalla.
Helpottaisi kiireistä aikataulua jos saisin tuon pois to-do -listalta. Voisi sitten jatkaa siihen maailmanrauhaan.
Ei mulla muuta!

17

199

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Minäpäs tiedän. Elämän tarkoitus on Elämä. To-do-listoja, vastoinkäymisiä ja niistä selviäminen, luonnon kauneus, mielirauhan hakeminen. Tuolla viimeisellä en tarkoita että elämä pitää tehdä helpoksi. Vaan pitää asettaa mielensä rauhaan milloin missäkin tilanteessa. Kiireessä nauttia siitä että sitä on, koska jos sitä ei olisi.... mitä sulle jäisi?

      Elämän tarkoitus ei ole helppous. Mietin joskus, että jos olisin sen tajunnut nuorena, olisin stressaillut paljon vähemmän. Joten nyt pänttään sen lasten päihin - muistakaa, elämä ei tule olemaan helppoa. Jos se olisi, ette nauttisi siitä yhtä paljon.

      • efewsrtg

        Tarkennetaan vielä että ajallisen elämän tarkoitus on löytää tie iankaikkiseen elämään, taivaassa. Helvettiin menosta ei hyödy kukaan mitenkään


      • Taivaskinkäsitteellinen

        Miten helwettiin mennään kun ei sellaista paikkaa ole olemassa? Tai voi se olla, mutta monella se on tässä elämässä tämän maan päällä.


      • fgyjhfgh

        Jokainen saa itse valita iankaikkisen loppusijoituspaikkansa.


      • Eivoivalitajoseitiedä

        Yeap, mutta kun valinta tehdään tässä ajassa tämän maan päällä niin valitsijalle voi jäädä luu käteen.


      • Munakin.tuhkautuu

        Olen valinnut helvetin lieskat eli tuhkauksen, ja se on siinä eikä taivaassa.


      • Kalleinaarteesiko

        Aika surullista jos sinusta ei lähde mitään lentoon taivaan tuuliin ennen kuin 'lanka palaa'. Henki, sielu tai joku muu sellainen tuuba.


    • En ole aikoihin miettinyt elämän tarkoitusta, olen vain elellyt ja nauttinut vapaista eläkepäivistä.
      Koskaan ei ole ollut näin huoletonta ja helppoa.
      Aika usein tulee mieleen kuinka lyhyt aikamme täällä on, juuri kun on oppinut elämään, löytänyt oman elämänsä hyvät puolet, aika tahtoo loppua. Muuten ikääntyminen ei ole ollut vaikeaa.
      Ajattelin istuttaa omenapuun, tuli mieleen että vieläköhän ehdin syödä omenia puusta.

    • Ei kai elämällä ole mitään muuta tarkoitusta kuin vain jatkaa itseään. Biologinen olemassaolo, lisääntyminen ja jjatkuminen ajassa ja tilassa.

      Seuraava kysymys!

    • jahaavojanuolla

      Elämän tark. on elää ja kuolla.

    • ent.siivoojaparka

      Minun elämäni tarkoitus on viihdyttää toisia.
      Ensin vanhempiani, sitten opettajiani, pomojani, työkavereitani, omia lapsiani ... ja teitä.

      • viihdealallako

        Miksi pomoja pitää viihdyttää?


      • ent.siivoojaparka
        viihdealallako kirjoitti:

        Miksi pomoja pitää viihdyttää?

        Ei ne kyllä aina osanneet arvostaa sitä, nekään.
        Opettajat kai arvostivat viihdyttämistäni eniten, koska eivät aina olisi halunneet kotiinkaan päästää toisten kanssa samaan aikaan. Joskus halusivat jopa tunniksikin koulun jälkeen minut viihdyttämään itseään.


      • Söör.vägen

        Onko Svärjeissä ruotsi24 tai vastaavaa keskustelupalstaa?


      • Söör.vägen kirjoitti:

        Onko Svärjeissä ruotsi24 tai vastaavaa keskustelupalstaa?

        Jos haluat voin guuglettaa sinulle että saisit osallistua kun sinua tuntuu kiinnostavan.


      • ent.siivoojaparka

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      138
      1279
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      34
      811
    3. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      587
    4. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      580
    5. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      27
      556
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      26
      538
    7. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      30
      526
    8. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      24
      501
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      15
      472
    10. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      14
      471
    Aihe