Nettikauppojen toimitusmaksut

Toimitusmaksuton

Mitä mieltä ootte nettikauppojen toimitusmaksuista? Mä olen kyllästynyt nettikauppoihin, jotka vielä rahastavat toimituksesta. Pitäisi kyllä tarjota ilmainen toimitus vähintään jos tilaa tietyllä summalla. Kyllä nuo nettipuljujen hinnat varmasti kattaa toimituksenkin. ITse tilaan nykyään vain sellaisista nettikaupoista, joissa ilmainen toimitus... :)

4

155

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nettipöllö

      Ulkomaisista nettikaupoista saa yleensä ilmaisella toimituksella ja itse tuotekin monesti edullisempi kuin kotosuomesta ostettaessa sekä toimitusajat huomattavasti nopeampia. Äläostasuomesta.fi :)))

    • lhku

      Ilmainen ja maksuton on eri asioita.

      Mikään putiikki ei anna ilmaista toimitusta. Maksuttomien toimitusten kulut on leivottu sisään tuotteiden hintoihin.

      Noissa on se ero, että erillisen toimituskulun suuruus voidaan säätää todellisten kulujen mukaan (lähetys Suomi-nimiseen periferiaan on kalliimpaa kuin lähelle), kun taas hintoihin sisäänleivotut toimituskulut ovat kaikille samat (ellei Suomi-asiakkaille näytetä korkeampia hintoja).

    • gdgjk

      Hyvä tietää, jos tilaa EUn ulkopuolelta, niin tavara pitää tulliselvittää eli maksaa alv ja mahdollinen tullimaksu.

      • vinkkinä

        Tavaraa EU:n ulkopuolelta:
        Tavaran hinta 20 euroa ja postimaksu 100 euroa, ei maahantuontiveroja.
        Tavaran hinta 100 euroa ja postimaksu 20 euroa, maahantuontiverot 120 eurosta. Maahantuontivero on 24 % alv.

        Johtuu siitä, että jos tavaran arvo on alle 22 euroa, ei veroja mene vaikka postimaksu olisi miten iso tahansa. Jos tavaran arvo on yli 22 euroa, menee verot sekä tavaran arvosta että postimaksusta.

        Myyjän kanssa on välillä neuvoteltavissa, miten hän jakaa kauppahinnan tavaran ja postimaksun kesken.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      154
      5009
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      191
      4021
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      138
      3684
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      47
      2955
    5. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      36
      2287
    6. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      144
      1956
    7. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      44
      1727
    8. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      35
      1468
    9. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      63
      1424
    10. Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta

      Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk
      Maailman menoa
      26
      1309
    Aihe