Nettikauppojen toimitusmaksut

Toimitusmaksuton

Mitä mieltä ootte nettikauppojen toimitusmaksuista? Mä olen kyllästynyt nettikauppoihin, jotka vielä rahastavat toimituksesta. Pitäisi kyllä tarjota ilmainen toimitus vähintään jos tilaa tietyllä summalla. Kyllä nuo nettipuljujen hinnat varmasti kattaa toimituksenkin. ITse tilaan nykyään vain sellaisista nettikaupoista, joissa ilmainen toimitus... :)

4

139

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nettipöllö

      Ulkomaisista nettikaupoista saa yleensä ilmaisella toimituksella ja itse tuotekin monesti edullisempi kuin kotosuomesta ostettaessa sekä toimitusajat huomattavasti nopeampia. Äläostasuomesta.fi :)))

    • lhku

      Ilmainen ja maksuton on eri asioita.

      Mikään putiikki ei anna ilmaista toimitusta. Maksuttomien toimitusten kulut on leivottu sisään tuotteiden hintoihin.

      Noissa on se ero, että erillisen toimituskulun suuruus voidaan säätää todellisten kulujen mukaan (lähetys Suomi-nimiseen periferiaan on kalliimpaa kuin lähelle), kun taas hintoihin sisäänleivotut toimituskulut ovat kaikille samat (ellei Suomi-asiakkaille näytetä korkeampia hintoja).

    • gdgjk

      Hyvä tietää, jos tilaa EUn ulkopuolelta, niin tavara pitää tulliselvittää eli maksaa alv ja mahdollinen tullimaksu.

      • vinkkinä

        Tavaraa EU:n ulkopuolelta:
        Tavaran hinta 20 euroa ja postimaksu 100 euroa, ei maahantuontiveroja.
        Tavaran hinta 100 euroa ja postimaksu 20 euroa, maahantuontiverot 120 eurosta. Maahantuontivero on 24 % alv.

        Johtuu siitä, että jos tavaran arvo on alle 22 euroa, ei veroja mene vaikka postimaksu olisi miten iso tahansa. Jos tavaran arvo on yli 22 euroa, menee verot sekä tavaran arvosta että postimaksusta.

        Myyjän kanssa on välillä neuvoteltavissa, miten hän jakaa kauppahinnan tavaran ja postimaksun kesken.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      70
      3139
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      61
      2487
    3. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2126
    4. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      94
      2035
    5. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      55
      1952
    6. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      42
      1584
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      40
      1550
    8. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      14
      1253
    9. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      139
      1158
    10. Vuodetvierii

      E siitä tulee nyt 50 vuotta oivoi
      Ähtäri
      6
      1083
    Aihe