TYÖTTÖMIEN SYYLLISTÄMINEN

Työttömiä syyllistetään tästä ahdingosta keksimällä huononnuksia.Palkkaa alentamalla rikomme sopimuksia ja köyhyys lisääntyy.Päivärahoja pienentämällä jotka ovat muutenkin jääneet jälkeen on edesvastuutonta.Pyrkiikö hallitus lisäämään pahoinvointia yhteiskunnassa josta seuraa terveysmenojen kasvu ja rikoksien tuplaantuminen.
9121
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Kansanedustajina näkyy olevan sellaisia, joilla ei ole minkäänlaista tuntumaa siitä, millaista on pienituloisen elämä. Moni ei edes tiedä, paljonko on työttömän peruspäiväraha tai sitten pitää jo uskoa, ettei osata laskea, niin hulluja ovat nämä päätökset. Kun heillä itsellään on yllinkyllin, kaikki muu hämärtyy eikä osata asettua huonompiosaisen asemaan. Tätä kurjistamista ei voi muuten ymmärtää kuin että eivät ole perehtyneet ihmisen arkeen kokonaisuutena ja siksi tehdään täysin vääränlaisia päätöksiä. Se, joka elää tällaisessa arjessa esim. työtön, tietää kyllä, mikä tässä on mennyt pieleen päättäjien osalta.

Äänestä

Tilastojen mukaan ei ole tarpeeksi köyhiä.köyhiä pitää olla muuten työpaikat loppuun ei ole oikein jos kaikki on töissä. Siipeilijöitä ovat työvalmentajat työnohjaajat päälliköt näille palkka maksetaan näin käytetään työttömiä hyväksi ilmaiseksi suurin osa on yksinäisiä joille opetetaan elämänhallintaan ja päiväaskareita

Äänestä

Ollessani alle kouluikäinen sain tuta mitä köyhyys on.
Asuimme äitini ja kahden pienemmän sisareni kanssa vanhassa hylätyssä hatarassa koulussa.
Työt olivat harvassa ja leipä kapeaa. Ruokakuponkeja sai silloin tällöin kunnasta.
Opin tuntemaan usein lähes päivittäin vieraaksi tulleen nälän.
Asiat olivat välillä paremmin, mutta nyt olemme palaamassa sodanjälkeiseen niukkuuteen.

Äänestä
  • IHMISISTÄ ON TULLUT VÄLINPITÄMÄTTÖMIÄ JA ILKEITÄ JA AHNEITA SILLÄ KUKAAN EI OIKEESTI VÄLITÄ MUUTA KUIN RIISTÄÄ LOPUTKIN VÄHÄOSAISILTA

    Äänestä

Tarkoituksenahan on saada aikaan kunnon yhteiskuntaluokat tähän maahan, jossa palkkaeroja suurennetaan ja kouluttautuminenkin tehdään "alimmissa yhteiskuntaluokissa" kasvaneille mahdottomaksi. Parhaiten tämä käy juuri näin, että kurjistetaan vielä entisestään kaikken köyhimpien elinmahdollisuuksia, ettei ne vaan sieltä kuopastaan pysty nousemaan mihinkään ja että ne voidaan sitten pakottaa palvelemaan hyväosaisia.

Tämä järjestelmällinen luokittelu on käynnissä ihan kaikessa. Peruskoulut ja lukiot yritetään kokoajan laittaa johonkin paremmuusjärjestykseen, ettei niihin vaan kukaan tavallinen tallaaja eksyisi eli et tulevaisuudessa tule saamaan yhtä hyvää opetusta kuin joku muu riippuen mm. siitä millä asuinalueella asut.

Suomi on menossa kovaa vauhtia yhteiskunnaksi, jossa osalta ihmisistä yritetään riistää ihmisarvo ja oikeus hyvään elämään, koska eihän se kaikille kuulu, se kuuluu vain niille, joilla on iskeä pöytään tarpeeksi rahaa.

Äänestä
  • KIITOS HYVÄSTÄ KIRJOITUKSESTASI SILLÄ ASIA ON JUURI NÄIN

    Äänestä

Kas kun ei mieluummin käytetä hyvin yksinkertaista keinoa: Kunnan ja valtion poispotkittuja takaisin töihin! Ainakin suurelle osalle palkka voitaisiin maksaa nykyisistä työttömyyskorvauksista, jotka pienenisivät vastaavasti. Lopetetaan tuo päiväkotiryhmien ja koululuokkien suurentaminen, vanhusten hoitajien vähentäminen, sosiaalityöntekijöiden riittämättömyys. Ja maalaiskoulujen tappaminen!

Äänestä

Syyllistämisen ohella poliitikoilla ja massamedialla on toinenkin projekti meneillään: työttömyyden tekeminen 'sairaudeksi'. Äsken juuri ennen kahdeksan 'uutisia' ylenannon palkollinen puhui siitä, miten jotkut jättävät tienvarteen ylimääräisiä omenoita puistaan. Ei kuulemma hyvä idea, koska se houkuttelee eläimiä. Kehotti viemään ne mieluummin työttömien yhdistykseen, 'eli sinne sairaiden ja päihdeongelmaisten paikkaan'. Lainaujs ei ole ihan sanatarkka, kun en viitsi tuhlata elämääni kuuntelemalla uudestaan manipuloijien lähetystä, mutta sisältö oli tuo. Missähän vaiheessa työttömyydestä virallisesti tehdään mielen sairaus pakkohoitoineen? Tai rikos vankilarangaistuksineen?

Jospa toimittajanaikkonen itsekin sairastuisi tuohon tautiin ja pääsisi hoitoon, vaikka takaisin ylenantoon harjoittelijaksi, työkokeilijaksi, työnäytteen antajaksi, kuntouttavaan työhön, orjaksi. Sitten hän pystyisi puhumaan kokemuksen syvällä rintaäänellä.

Äänestä
  • No jos kaikki työttömät ovat niin kuntoutettavia ja sairaita päästään niin miksei eläkkeelle armahdeta.Pistäähän ne kuntsaan 40v työssä olleet harjoittelemaan työntekoa ettei ole päässyt unohtumaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


perusturvavaarassa kirjoitti:

Työttömiä syyllistetään tästä ahdingosta keksimällä huononnuksia.Palkkaa alentamalla rikomme sopimuksia ja köyhyys lisääntyy.Päivärahoja pienentämällä jotka ovat muutenkin jääneet jälkeen on edesvastuutonta.Pyrkiikö hallitus lisäämään pahoinvointia yhteiskunnassa josta seuraa terveysmenojen kasvu ja rikoksien tuplaantuminen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu