Mikä rutakko?

Turisti1984

Mikä se rutakko on? Välillä puhutaan sonkajärvestä ja välillä rutakosta. Onko se rutakko joku paikka vai mikä?

14

3941

    Vastaukset 14

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Saakorjata

      Sonkajärven kunnan Rutakon kylä on suunnilleen Sonkajärven keskustaajama ja sen lähiympäristö.

    • dfgfdghfgj

      Muistelen joskus kuulleeni, että rutakko tarkoitti aikoinaan jotain veteen liittyvää. Oliko se suo vai rämeikköinen lampi vai mitä? En koskaan ole oikein pitänyt tuosta nimestä, mutta eipä Sonkajärvikään kauneimpia paikannimiä liene. Sonkajärven Pahka tunnetaan aika likaisena väännöksenä. Tarkoittaakohan sonka sitten jotain?

    • RutakonRuhtinas

      Wikipedia kertoo näin: "Rutakko oli nykyisen Sonkajärven alueella vuosina 1872-1906 toiminut laiton kunta. Paikallisesti tätä yhteenliittymää kutsuttiin Rutakon ruhtinaskunnaksi.

      Vuonna 1854 perustettiin Rutakon rukoushuonekunta osaksi Iisalmen maaseurakuntaa. Rukoushuonekuntaan kuuluivat silloiset Rutakon, Kilpisaaren, Sonkajärven, Oinasjärven ja Petäjäjärven kylät. 556 seurakuntalaista anoi oman kappeliseurakunnan perustamista, mutta anomus hylättiin 1862. Rutakkolaiset jatkoivat taistelua oman paikallishallinnon puolesta suunnittelemalla omaa itsenäistä seurakuntaa. Hanke raukesi 1866 saarnaajan muutettua pois paikkakunnalta. Uuden mahdollisuuden omaan paikallishallintoon tarjosi vuoden 1865 kunnallisasetus. Siihen nojautuen perustettiin 1872 Rutakon kunta, vaikka Rutakko ei ollutkaan asetuksen edellyttämä kappeli- tai itsenäinen seurakunta. Perustettuun kuntaan liittyi kyliä myös rukoushuonekunnan ulkopuolelta.

      Rutakon kunta toimi kunnallisasetusten mukaisesti. Se keräsi asukkailtaan veroja, järjesti kunnallishallinnon, perusti lainajyvästön ja kunnallisrahastoja (vaivaiskassa, äyrikassa, koiraverokassa, köyhäin lasten opetuskassa, Englannin ystäväin lahjarahasto, hätäapukassa, lainamakasiinin tili- ja manttaalikassa jne). Lisäksi perustettiin kouluja (Sukeva 1887, Jyrkkä 1888 ja Rutakko 1896) ja lainakirjasto.

      Samaan aikaan rutakkolaiset talolliset osallistuivat kuitenkin Iisalmen maalaiskunnan kuntakokouksiin. Viimein 1900-luvulle tultaessa iisalmelaiset valittivat Rutakon omalaatuisen kunnan olemassaolosta valtiolle. Kuvernööri totesi 1902 Rutakon kunnan olevan laiton. 34 vuotta toimittuaan kunta lakkautti itsensä 1906.

      Anomus oman seurakunnan perustamisesta hyväksyttiin viimein 1897. Ilmeisesti oma-aloitteinen kunnallishallinto kuitenkin viivytti sen toiminnan aloittamista aina vuoteen 1921 saakka."

      Mutta puhekielessä kun puhutaan rutakkolaisista ja Rutakosta niin tarkoitetaan sitä Sonkajärven keskustaa (kirkonkylää) ja siellä asuvia.

    • Tietoakansalle

      Rutakko tulee siitä kun Sonkajärven kirkosta n. 2 km etelään on ollut matala järvi joka on ollut ns. rutainen eli hyvin täynnä erilaisia vesikasvveja. Ao linkistä. näkyy paikka.
      https://jyx.jyu.fi/dspace/bitstream/handle/123456789/18598/D4-1860-luku.jpg
      Se on jälkimmäisen k-kirjaimen yläpuolella ollut pieni järvi jonka ympärillä on ollut taloja 1860 luvulla. Järvi on kuivattu ja se on peltona nykyisin.

    • Yo-70

      "Rönkkölän sukukunnan perustaja Antti Antinpoika Rönkkö mainitaan ensimmäistä kertaa maanjaostelukirjassa 1663-64. Hänestä kertoo vanha kansantarina seuraavaa: "Tämä Rönkkö oli sitten asumaan muuttanut Rutakon rannalle ns. Rönkkölän niemelle. Hän oli antanut silloin Rutakolle nimen eräästä hentopohjaisesta, rutaisesta eli rytyisestä järvestä, joka nyt on kuiva ja kurkien asunto. "..." Niin sai Rutakko nimensä ja ensimmäiset asukkaansa. "
      http://www.sonkajarvi.fi/loader.aspx?id=34b35b0b-7db8-4eab-a12f-850761fff159

      • Rutakolle

        Olipa hyviä vastauksia. Kerrankin asiallista asiaa tällä palstalla.


    • Yökötti

      Vieläkö on toiminnassa siellä Sonkajärvellä Rutakon alkuajoilta oleva huoltoasema? kävin
      paikalla viisi vuotta taaksepäin.

      • mikäpä

        etoi?


    • Anonyymi

      Olisko kenelläkään tiedossa vanhoja karttoja alueesta, joissa näkyisi Sonkajärven / Rutakon alueen taloja ja niitten numeromerkintöjä? Sitä parempi, mitä vanhempi. Kaikki kiinnostaa. Vuoden 1973 kartta on auttamattomasti liian uusi käyttööni. Tuo karttahan löytyy netistäkin mm. Maanmittauslaitoksen sivuilta.

    • Anonyymi

      Kun olin kansakoulussa v. 1949 alkaen ja opeteltiin vesireittejä niin silloin yksi vesireiteistä oli Rutakon reitti.

    • Anonyymi

      Rutakko on entinen Sonkajärven nimi. Rutakko ollut laiton kylä aikanaan.

      • Anonyymi

    • Anonyymi

      Siellon ollu paljo rusakoeta nii siitä seon tullu.

    • Anonyymi

      Sonkajärven nimi tulisi vaihtaa, Rutakon ruhtinaskunta.
      Kunnanjohtajan titteli vaihdettava Ruhtinaaksi. Rutakon ruhtinas.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      339
      1185
    2. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      401
      1115
    3. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      102
      915
    4. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      82
      827
    5. Samassa kylässä asuu yks mies...

      Jota en voi sietää... yök!
      Ikävä
      78
      802
    6. Mitä odotat kohtaamiselta?

      Niin, otsikossa kysymys.
      Ikävä
      82
      746
    7. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      39
      680
    8. Sanotaan se sitten tässä

      Rakastan sua mies varmaan.
      Ikävä
      37
      676
    9. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      50
      675
    10. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      103
      674
    Aihe