Omistan kaupungin kaava-alueella noin 300 m2 OK- talon.
Tonttilla on rakennusoikeutta jäljellä noin 400 m2. Tarkoitukseni oli rakentaa lapsilleni paritalo tontille.
Ihmetykseni oli suuri kun kaupungin geodeetti ilmoitti, ettei tontille saa enää rakentaa mitään!! Miten on mahdollista, ettei jäljellä olevaa rakennuoikeutta voi käyttää kuin asemakaavamuutoksen kautta?
Tonttilla on rakennusoikeutta jäljellä noin 400 m2. Tarkoitukseni oli rakentaa lapsilleni paritalo tontille.
Ihmetykseni oli suuri kun kaupungin geodeetti ilmoitti, ettei tontille saa enää rakentaa mitään!! Miten on mahdollista, ettei jäljellä olevaa rakennuoikeutta voi käyttää kuin asemakaavamuutoksen kautta?
Vastaukset 8
Vanhimmat
olet erehtynyt tonttisi jäljellä olevasta rakennusoikeudesta
TAI
kaavaa on muutettu.
tontille saa rakentaa vain yhden asunnon
mutta mitähän on vetänyt kaavoittaja, jonka mielestä tontille saa rakentaa 1kpl omakotitaloja alle 700m2?
Ei ongelmaa. Todennäköisesti 1 kpl taloja/tontti. Irroitat toista taloa varten määräalan, joka lohkotaan irti tontistasi omaksi kiinteistökseen.
Kysyin sitäkin, mutta ei kuulema onnistu sekään. Ainoa tapa on kuulema anoa kaavan muutosta!!!
ei se ole kovin vaikea asia rakentamisen rinnalla ja kunta tarvitsee rahaa ja työtä.
... Suomessa tehdä tontilleen loppujen lopuksi mitä tykkää! Lähde tällä asenteella liikkeelle!
Ja sen hökkelin saa tehdä luvalla tai luvatta! Eikä se ole edes rikos. Lupa-asiat hoidetaan sitten myöhemmin.
Ja lupahan tulee, jos hankkeessa on vähänkin tolkkua!
Mitäs Sinä siltä geoteetilta (pikkuvirkamies) menit kyselemään. Ota ensin jonkun asemakaavasta ymmärtävän kanssa asiasta selvää, ja mene sitten sen kanssa suoraan kaupunginjohtajan puheille.
Ja muista sitten ulkoa pari sopivan lakamiehen puhelinnumeroa, että voit kesken neuvottelujen pirauttaa ikäänkuin "puolitutulle", jos menee jotain hakaukseen.
Näin asiat hoidetaan!
eli tonttisi on okt tontti jolloin sille saa tehdä omakotitalon. jos se olisi rivi tai paritalotontti saisi sille tehdä rivitalon tai paritalon ei molempia. meillä on noin kolmentuhannen neliön tontti ja sille on oikeutta kuutisensataa rakentaa, mutta vain yhden perheen asuintalo!