Wifit menee samalle kanavalle

Piitttaamatontaaaa

Ihmettelen minkä takia wifi adsl modeemi hakeutuu sama kanavalle jossa jo ennestään 3 tai 4 käyttäjää? Vapaita radio kanavia ja paikkoja on silti analyserillä näkyvät pakkautuvat samalle ajoittain. Yhdellä on esim. paikka 12 ja on jo 6 useita eikä 9 ketään niin laite menee sinne 6 jossa jo useita. Ongelma on selvästi se huonosti valittu 12 pitävä joka vie tilaa 9. Joskus näen ruuhkan 1 kanavalla. Aikaisemmin oli paremmin.

8

166

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tarkoituksellatehty

      Jos kyseessä on operaattorin toimittama laite niin ne on voitu ohjelmoida tuollaiseksi että netti tökkisi mahdollisimman paljon ja sitten operaattori voi vedota ruuhkaan ja myydä nopeamman liittymän, uuden laitteen tms

      • OmapäinenModeemi

        Oma adsl modeemi laite ollut aina kauan,ei vanha malli. Uusin Samsungin laite menee aina ruuhkakanavalle. Toinen nopeampi tabletti auki ennen modeemia niin modeemi valitsi ja valitsee haluamani kanavan,ei ruuhkaa, lähes aina. Kummankin käyttöjärjestelmä on uusin android 6.01.
        Edelliseen modeemiin olin asettanut vakipaikan mutta oli usein häiriöitä,asetukset uusiksi, en tiedä oliko sentakia. Nykyisen laitteen kanavaa en ole erikseen asettanut ja pysynyt toimivana koko ajan toista vuotta.
        Kiinteä netti on nopein yhteys mitä voi saada ja modeemi nopea. 1 ja 6 kanavalla näkyy olevan ainakin 4-5 ja ei ketään tai vähemmän muilla.


    • arvausvain

      Samalla kanavalla olevat odottaa vuoroa. Ehkä muut kanavat "ruuhkakanavalla" eivät liikennöi mainittavasti. Jos toinen tukiasema on tarpeeksi heikko se ei häiritse.
      Voisi myös vältellä jonkin tyyppisiä asemia (b,g,n, 40 MHz)
      Jospa tukiasema jotenkin mittaa kanavan vapaata siirtonopeutta ja kanavan laatua.


      Voisi testata paraneeko siirtonopeudet kanavaa vaihtamalla. Siihen pitäisi varmaan olla jokin ohjelma, joka seuraisi liikennettä pidemmältä ajalta.

    • channel-selection-patent
    • tbw335hw

      Muuta asetuksista kanava "Auto" vaikka siihen ysiin, ei muutu kanavat enää.

    • Lopetin käyttämästä Wlanin tukiaseman automaattista kanavanhakua kerran huomattuani kaikkien naapureidenkin kanavien kasautuneen yhdelle ja samalla kanavalle, ykköselle.

      Ei mitään järkeä. Katso, millä kanavalla on vähiten tukiasemia ja tällää omasi käsin sille.

      • OmiaKokemuksia

        Automaattisessa on etuja. Edelliseen adsl modeemiin olin asettanut itse radiokanavan ja muuttanut wifiverkon nimen laitehallinnasta ja oli häiriöitä,hidastumista ja katkoja. Laite meni tehdas asetuksille usein. Ostin uuden ja en asettanut tiettyä kanavaa. Modeemi valitsee sen missä parhain yhteys. Jos menee 1 niin sammutan ja uusi käynnistys hetken kuluttua niin tulee isompi numero. Jos joku laite on jo 6, ei ole sama operaattori,niin oma menee samalle. Käyttöä ei ole juuri haitannut vaikka on 3 tai 4 wifiä täysin samalla. Yhden wifi on koko ajan 12 joka vaikuttaa siten että muut menee 6 tai 1 lähes aina. 13 ei häiritse 9 kanvaa mutta 12 häiritsee ja haittaa ja kasauma 6 johtuu siitä. Laitehallintaan ja asetuksiin pääsee vain tietokeen kautta. Sitä ei halua usein tehdä koska jotain voi mennä pieleen. Naapurustoni ei ole kovin wifi ruuhkainen ollut viime aikoina.


      • automaaatinenollut

        Samalla kanavalla toimii 3 käyttäjää hyvin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      52
      4397
    2. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      111
      4219
    3. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      43
      4120
    4. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      69
      3968
    5. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      85
      3394
    6. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      67
      3279
    7. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      152
      3261
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      17
      1602
    9. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1531
    10. Jos sulla ei olis ollut tunteita

      Tuskin olisit reagoinut niin voimakkaasti, mies? Vai oliko vetäytymiseen jokin muu syy kuin luulit ettei mua kiinnosta?
      Ikävä
      129
      1150
    Aihe