Automaatti ei kiihdytä vaikka kuinka painaa kaasua

Muutenihantyytyväinen

vm 2010 2.4D automaatissa ilmennyt kumma vika. Aika ajoin (ei jatkuvasti mutta usein) kun kiihdyttää esim rampista moottoritielle tarkoituksena nostaa nopeus 80 sataankahteenkymppiin niin "mitään ei tapahdu" ts. kun kaasu on pohjassa niin kierrokset nousee hyvin hitaasti jonnekin 3000-3500 paikkeille ja auto jurnuttaa edelleen kahdeksaakymppiä kunnes se joskus 10-15 s jälkeen yhtäkkiä ampaisee liikkeelle ja kierrokset laskee 1700 tasoon. Äskettäin kävi niin että kun vakionopeus oli säädetty 86een niin reippaassa ylämäessä auto alkoi hyytyä ja nopeus laski 70een. Liittynee samaan vikaan. Pakoputken lämpötila-anturi on vaihdettu. Muuta vikaa merkkihuolto ei keksinyt ja anturin vaihdolla ei siis ollut mitään vaikutusta. Sama vika ilmenee ajoittain kaikilla nopeusalueilla esim kiihdytys valoista (0sta 50ee), kiihdytys 60stä 80een jne.

10

15784

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Elvis123

      Egr-venttiili

    • muutenihantyytyväinen

      Ongelma selvis. Pakoputkistossa on 2 lämpötila-anturia, toinen edessä ja toinen takana. Takimmainen antoi useita virhelukemia, etummainen vain harvakseltaan. Takimmainen vaihdettiin ja hetken tuntui että vika korjaantui mutta ei. Sitten vaihdettiin etummainen ja nyt ... kylä lähteee... Anturit maksoi 128 e kappale eli tuli sille hintaa mutta kannatti. Huollon mukaan yleensä takimmainen hajoaa ja etummainen harvoin.

      • huolto_hommat

        Mukava kun ongelmiin ratkaisua etsivät palaavat kertomaan lopputuleman, joka voi olla avuksi toisillekin.

        Onhan tuo kuitenkin huomattavasti edullisempi kustannus kuin hypoteettinen laatikkovika, eikä noita antureita ihan heti tarvitse uusia ;-)

        Ps. Kannatanee teettää ne laatikon öljy-huuhtelu-huollotkin jos eivät ole tehdyt, niin saa laatikolle pidempää ja huolettomampaa käyttöikää.


    • KIINALAINENLAATIKKO

      Noissa volvo kieseissä lisäksi luistaa momentinmuunnin ohi pitäs lähtee kierrokset
      huutaa tappiin mut ei se mihinkää kiihdy kuski vaan ärsyyntyy.

      • T-mies.TRD

        Tojotat pyrkii ohi vasemmalta ja oikealta.


    • EimikäänDSG

      Laatikon ohjausyksikkö kaipaa päivitystä!

      • tuplakuittiverottaja

        Kylläpä eilen kans päivittlin ääneen saakka tais naapurin äijä kuulla.


    • daciaa

      Susi mikä susi!

    • nyk_BMWxdrive

      Minulla oli 2010 uutena ostettu volvo V70 2.4D (175 hv). 45000 km kohdalla sama vika, turbo tai jokin muu tippui pelistä...kaasun pystyi painamaan pohjaan => auto kulki vain 605 km/h. Ongelma tuli esiin kaupunkiajossa yhden viikon aikana. Huoltosopimuksen piikkiin korjattiin. Otin ennen korjaamoon menoa videota kännykällä auton mittaristosta, moottori kiersi tehottomana about 3000 r/min ja vaihteisto ei vaihtanut isompaan nopeusmittarin näyttö pysyi 65 km/h D-asennolla.

    • Anonyymi

      Hevonvitun Volvot.. Paskapäät laittaa tehtaalla kiinalaista rihkamaa ja laatu on tippunut reippaasti entisestä. Kusipääjupit päättää mistä tilataan osia.
      En osta enää volvonpaskoja.. Jos ei vaihdelaatikko porsi niin ratin asentotunnistin tai joku muu vitun sähkövempain..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      71
      1777
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      26
      1277
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      34
      1172
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      944
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      200
      869
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      704
    7. 77
      682
    8. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      208
      655
    9. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      618
    10. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      591
    11. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      62
      540
    12. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      538
    13. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    14. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      27
      498
    15. 36
      494
    16. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    17. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      442
    18. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    19. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe