vm 2010 2.4D automaatissa ilmennyt kumma vika. Aika ajoin (ei jatkuvasti mutta usein) kun kiihdyttää esim rampista moottoritielle tarkoituksena nostaa nopeus 80 sataankahteenkymppiin niin "mitään ei tapahdu" ts. kun kaasu on pohjassa niin kierrokset nousee hyvin hitaasti jonnekin 3000-3500 paikkeille ja auto jurnuttaa edelleen kahdeksaakymppiä kunnes se joskus 10-15 s jälkeen yhtäkkiä ampaisee liikkeelle ja kierrokset laskee 1700 tasoon. Äskettäin kävi niin että kun vakionopeus oli säädetty 86een niin reippaassa ylämäessä auto alkoi hyytyä ja nopeus laski 70een. Liittynee samaan vikaan. Pakoputken lämpötila-anturi on vaihdettu. Muuta vikaa merkkihuolto ei keksinyt ja anturin vaihdolla ei siis ollut mitään vaikutusta. Sama vika ilmenee ajoittain kaikilla nopeusalueilla esim kiihdytys valoista (0sta 50ee), kiihdytys 60stä 80een jne.
Vastaukset 10
- Elvis123
Egr-venttiili
- muutenihantyytyväinen
Ongelma selvis. Pakoputkistossa on 2 lämpötila-anturia, toinen edessä ja toinen takana. Takimmainen antoi useita virhelukemia, etummainen vain harvakseltaan. Takimmainen vaihdettiin ja hetken tuntui että vika korjaantui mutta ei. Sitten vaihdettiin etummainen ja nyt ... kylä lähteee... Anturit maksoi 128 e kappale eli tuli sille hintaa mutta kannatti. Huollon mukaan yleensä takimmainen hajoaa ja etummainen harvoin.
- huolto_hommat
Mukava kun ongelmiin ratkaisua etsivät palaavat kertomaan lopputuleman, joka voi olla avuksi toisillekin.
Onhan tuo kuitenkin huomattavasti edullisempi kustannus kuin hypoteettinen laatikkovika, eikä noita antureita ihan heti tarvitse uusia ;-)
Ps. Kannatanee teettää ne laatikon öljy-huuhtelu-huollotkin jos eivät ole tehdyt, niin saa laatikolle pidempää ja huolettomampaa käyttöikää.
- KIINALAINENLAATIKKO
Noissa volvo kieseissä lisäksi luistaa momentinmuunnin ohi pitäs lähtee kierrokset
huutaa tappiin mut ei se mihinkää kiihdy kuski vaan ärsyyntyy.- T-mies.TRD
Tojotat pyrkii ohi vasemmalta ja oikealta.
- EimikäänDSG
Laatikon ohjausyksikkö kaipaa päivitystä!
- tuplakuittiverottaja
Kylläpä eilen kans päivittlin ääneen saakka tais naapurin äijä kuulla.
- daciaa
Susi mikä susi!
- nyk_BMWxdrive
Minulla oli 2010 uutena ostettu volvo V70 2.4D (175 hv). 45000 km kohdalla sama vika, turbo tai jokin muu tippui pelistä...kaasun pystyi painamaan pohjaan => auto kulki vain 605 km/h. Ongelma tuli esiin kaupunkiajossa yhden viikon aikana. Huoltosopimuksen piikkiin korjattiin. Otin ennen korjaamoon menoa videota kännykällä auton mittaristosta, moottori kiersi tehottomana about 3000 r/min ja vaihteisto ei vaihtanut isompaan nopeusmittarin näyttö pysyi 65 km/h D-asennolla.
- Anonyymi
Hevonvitun Volvot.. Paskapäät laittaa tehtaalla kiinalaista rihkamaa ja laatu on tippunut reippaasti entisestä. Kusipääjupit päättää mistä tilataan osia.
En osta enää volvonpaskoja.. Jos ei vaihdelaatikko porsi niin ratin asentotunnistin tai joku muu vitun sähkövempain..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?251905- 128865
Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.123657- 54598
Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa
Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv90565- 65541
Jos selviäisi että kaivattusi
Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan88540- 42525
Päivän aivopieru Trumpilta
Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko63503Jokin ei täsmää
Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi270491- 12487
Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?
Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas26474Toivotko vielä viestiä
Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.34463Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?
Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v9449Kuka kaipaa T m?
Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota32441Miksi jotku naiset on niin tyhmiä
Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä51425- 58422
- 41416
S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi
Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan9407Jätä jo se puolisosi, mun kanssa kilpa-asetelma on tuhoisa.
Eikä hän tule sitä voittamaan. Myöskään missään vanhassa ei kannata roikkua, koska ei uskalla kohdata muutosta, hyvät as27406