Eli siis, haluaisin että joku satanisti selittäisi hieman mitä satanismi tarkalleen on? (Nimen omaan satanismi, joten älkää kukaan sekoittako sitä saatananpalvontaan)
Sen olen itse saanut selville, että satanistit ovat lähellä ateisteja, ainakin käsittääkseni, ja olen lukenut säännöt ja synnit, mutta muuten asia on yhä hämärä. Joten jos joku kiltti voisi hieman selventää asiaa?
Jos joku voisi kertoa satanismista?
5
172
Vastaukset
- huohhhhuohhuoh
Jos joku uskoo satanistisiin totuuksiin, palvoo hän samalla myös niiden luojaa, saatanaa. Lopettakaa tuo uskottelu, että satanismi ja saatananpalvonta on kaksi eri asiaa. Satanismi on pelkästään kaunisteltua saatananpalvontaa, sellaisten keksimänä, jotka halusi olla pahiksia mutta eivät halunneet tulla tuomituksi saatananpalvojina. Joskus tämä ihmisten typeryys saa voimaan pahoin.
Ystävä hyvä pieni, pyysin nimenomaan olemaan sekoittamatta näitä kahta aihetta. Sen nimittäin tiedän jo ennestään että "saatananpalvonta" on vain pahislasten leikkiä, satanismi minua tässä kiinostaa. Ja kuten sanoinkin, olen lukenut säännöt ja synnit ja olen varsin samaa mieltä niiden kanssa. Joten pyydän, että ne ihmiset jotka eivät tiedä asiasta yhtään mitään, pitävät sen turpansa kiinni. Kiitos.
- Susi-ukko
Olet lapsellinen ja tietämätön, kun luulet satanismin ja saatananpalvonnan jotenkin olevan eri asioita - tästä jo huomaa, miten täysin olet niellyt saatanan syöttämän pajunköyden.
- theBossi
www.paholainen.fi siellä on vähän Paholaisen palvonnasta.
En tiedä toimiiko toi edelinen linkki se on https://www.paholainen.fi/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mira Luoti ja Julkkisselviytyjät 2017 - Ketä kuumottaa juuri nyt?
HS: Tässä ohjelmassa Mira Luoti kertoi kokeneensa seksuaalista väkivaltaa "PMMP-yhtyeen Mira Luoti kertoo Ylen uudessa711956- 1001849
- 1421753
- 971421
Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo351369MESTARI SIVALTAA JÄLLEEN
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011436243.html Suomen ainoa Mestari lausuu tosiasiat Sannasta , Tuomiojasta ja hil3171255- 601219
Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa
On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall1301102Julkisuuden henkilön päiväin päätös
Sitä vaan, että kyllä nyt kaikki tietävät kuka oli Eemeli Peltola (kansanedustaja, joka päätti päivänsä eduskuntatalossa2761056Kuulin juttua että Jeesus on kopioitu krishnasta
Pitääkö paikkansa että kertomukset ovat samat kummankin uskonnon kirjoissa446953