Kysyisin onko kolestroliarvojen suhteet kunnossa, vai pitäisikö hyvää kolestrolia vielä nostaa? LDL 2,3, HDL 1,1. TRIg. 1,3
sepelvaltimotautu
vaimo
2600
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Hei
Tuossa kopioituna lääketietokeskuksen sivulta. Googlella löytyy tuollaiset asiat helposti. Tuossa alla osoite.
http://www.laaketietokeskus.fi/showPage?page_id=87
HDL-KOLESTEROLI
Lyhenne: fS-Kol-HDL
Tutkimuksen kuvaus: Toinen kolesterolin pääosasista, "hyvänlaatuinen" kolesteroli. HDL = High Density Lipoproteins.
Tutkimussyitä: Rasva-aineenvaihdunnan seulontatutkimus. Verisuonitautien riskitekijöiden arviointi.
Viitearvot: Yli 0,95 mmol/l miehet, yli 1,10 mmol/l naiset.
Tulkinta: Matalaan tasoon liittyy lisääntynyt sydäninfarktin ja verisuonien kalkkeutumisen riski. Erotuksena fS-Kol-LDL:stä (Low Density Lipoproteins), jonka runsaus on erityisesti osoitettu sydäntautien riskitekijäksi. Tupakointi pienentää, laihduttaminen ja liikunta nostavat HDL-kolesterolin tasoa.
Muuta huomattavaa: Paastonäyte.
KOLESTEROLI
Lyhenne: fS-Kol
Tutkimuksen kuvaus: Laskimoverinäyte
Tutkimussyitä: Rasva-aineenvaihdunnan seulonta. Ruokavalio- ja lääkehoidon seuranta.
Viitearvot:
3,5 - 5,0 mmol/l Ihanteellinen
5,1 - 5,9 mmol/l Hyvä
6,0 - 6,9 mmol/l Lievästi kohonnut
7,0 - 7,9 mmol/l Kohonnut
yli 8,0 mmol/l Huomattavasti kohonnut
Tulkinta: Korkea seerumin kolesterolipitoisuus on merkittävä verisuoni- ja sydäntautien riskitekijä. Runsaasti tyydytettyjä eläinrasvoja sisältävä ravinto nostaa kolesterolin tasoa, samoin diabetes ja liikalihavuus.
Muuta huomattavaa: Suotavaa on paastonäyte, joskaan se ei mittausmenetelmästä riippuen ole aina aivan välttämätön. Mitä korkeampi on kolesterolin taso, sitä aiheellisempaa on pyrkiä muuttamaan ruokavaliotaan. Jollei dieettihoito tehoa, lipidi- eli rasvatasoon voidaan tehokkaasti vaikuttaa pitkäaikaisella lääkehoidolla. Uusintamittaukset ovat seurannassa aiheellisia korkeintaan 1-2 kertaa vuodessa, jos seerumin kolesterolipitoisuus on korkea. Lievästi kohonneita arvoja ei tule pitää vaarallisina ellei samanaikaisesti ole muita riskitekijöitä, kuten sukurasitusta, sepelvaltimosairautta tai diabetesta.
LDL-KOLESTEROLI
Lyhenne: fS-Kol-LDL
Tutkimuksen kuvaus: Laskimoverinäyte. Toinen kolesterolin pääosasista, ns. "pahalaatuinen kolesteroli". LDL = Low Density Lipoproteins.
Tutkimussyitä: Rasva-aineenvaihdunnan tutkiminen yhdessä kokonaiskolesterolin, HDL-kolesterolin ja triglyseridien kanssa.
Viitearvot: Alle 3,5 mmol/l
Tulkinta: Kohollaan olevaan LDL-kolesteroliin liittyy korkean kokonaiskolesterolin tavoin lisääntynyt riski sairastua sepelvaltimotautiin ja ennenaikaiseen verisuonten kalkkeutumiseen.
Muuta huomattavaa: Laskennallinen tulos ei ole luotettava jos fS-Trigly on yli 4 mmol/l.
TRIGLYSERIDIT
Lyhenne: fS-Trigly
Tutkimuksen kuvaus: Paaston jälkeinen laskimoverinäyte.
Tutkimussyitä: Epäily rasva-aineenvaihdunnan häiriöstä. Dieetti- ja lääkehoidon seuranta.
Viitearvot: 0,40 - 1,70 mmol/l
Tulkinta: Rasva-aineenvaihdunnan poikkeavuus. Korkeiden triglyseridipitoisuuksien toissijaisena syynä voi olla mm. sokeritauti, alkoholismi, lihavuus, kilpirauhasen tai munuaisten vajaatoiminta.
Muuta huomattavaa: Mittaus suoritetaan aina paastonäytteestä (12 t) eli potilas on ravinnotta yli yön. Alkoholin käytöstä tulee pidättäytyä 48 tuntia ennen näytteenottoa.
Ja lisää yllä olevalla sivulla. Itseasiassa olen itsekin etsinyt joitain viitearvoja ja lyhenteitä ja selityksiä joita tuossa oli.
Tuota hyvää kolesterolia (HDL) pitäis olla yli kaksikymmentä prosenttia kolesterolin kokonaismäärästä (laske HDL/kokonaiskolesteroli). Triglyseridit on normaalit. Varmaan meidän kaikkien olisi syytä pyrkiä nostamaan hyvän kolesterolin määrää, vaikka siihen ei ole välttämätöntä tarvetta:)