Meillä on ollut nyt kesälomalta paluun jälkeen vaikeuksia palata takaisin päiväkotiin. 5-vuotiasta lasta alkaa itkettää joka aamu, kun hänet jätetään päiväkotiin. Samassa päiväkodissa hän on ollut jo pitkään. Lapsi on yleisesti ottaen herkkä ja reagoi pienempiinkin muutoksiin. Ahdistaa tässä lähinnä päiväkodin asenne. Kun vien lapsen päiväkotiin, he hädintuskin tervehtivät meitä (ovat aina suhtautuneet meihin nuivasti), eivätkä ota oikein minkäänlaista kontaktia lapseen. Ihmettelevät kuitenkin sitten kovasti, että mistä johtuukaan kun lapsella ne aamut ovat niin vaikeita.. Muut lapset kyllä saavat aina iloisen vastaanoton päiväkotiin ja varsinkin kesäloman jälkeen hoitajat onnellisina halailivat lapsia ja sanoivat miten ihana onkaan taas nähdä (poikkeuksena meidän lapsi). Mielestäni se, että hoitajat eivät tule tippaakaan vastaan noissa tilanteissa vaan jatkaa tätä noidankehää. Tuntu siltä kuin he haluaisivat suorastaan pahentaa noita tilanteita saadakseen taas jotakin kahisteltavaa ja ihmeteltävää.. Onko täällä kohtalotovereita, joihin/joiden lapsiin suhtaudutaan eri tavalla kuin muihin?
Hoitajien nuiva suhtautuminen
7
179
Vastaukset
- Päikkyssä
Olisikohan aika katsoa peiliin, jos vastaus löytyisi sieltä.
- eikovinpidettyäiti
Ymmärrän kyllä, että meistä vanhemmista ei pidetä ja kemiat ei kohtaa, mutta miksi lapsi pitää laittaa kärsimään rangaistuksena siitä. Mielestäni se on aika julmaa. Ja ihan oikeassa olet, vastaus löytyy peilistä, ja naamani ei heitä miellytä. Onko mielestäsi oikein kostaa se lapselle?
- Kommentoija69
Vaihtakaa päiväkotia, jos mahdollista. Päivähoitopaikkoja on joka lähtöön varsinkin yksityisellä puolella.
- uttra
Ei todellakaan lapselle saa kostaa ja meidän ammattilaisina täytyy kohdella asiakasperheitä samallalailla. Ei voi olettaa että kaikki persoonat ja perheet natsaisivat yhtä helposti, mutta kohtelu kaikille reilu. Minusta aloittajan kannattaa asiasta olla yhteydessä vaikka johtajaan jos tuntuu että hoitajat eivät älyä käyttäytyä itse. Sekään peili ei aina auta, itselläkin kokemusta äitinä siitä että päiväkodin vaihto oli viisas veto ja seuraavassa ei ollutkaan sitten ongelmaa lapsella ja meillä. Ensimmäisessä lapsi ei voinut hyvin ja meillä tympeä fiilis.
- taisittenkin
päiväkodin henkilökunta kokonaisuudessaan irtisanotaan ja vaihtaa työpaikkaansa; aivan samoin kuin Raision per-hepalvelut perättömin selvityksin, lausumin lapsen olo-suhteista mitä oikeasti on tapahtunut ja lapset lausuneet.
- natra
taisittenkin kirjoitti:
päiväkodin henkilökunta kokonaisuudessaan irtisanotaan ja vaihtaa työpaikkaansa; aivan samoin kuin Raision per-hepalvelut perättömin selvityksin, lausumin lapsen olo-suhteista mitä oikeasti on tapahtunut ja lapset lausuneet.
Antaessaan lausunnossaan väittämässään ollessaan jne.
Tarinasi on mielikuvituksen tuotetta.
- kokeile_tätä
Videoi aamutilanteet esim. viikon ajalta. Keinon kyllä keksit (vaikka puhelin). Sitten kun/jos saat aineiston kasaan, pyydä päiväkodin johtajalta tms. aika ja esitä siellä aineisto. Kirjoita itse heti tilaisuudessa muistio ja pyydä allekirjoitus ennen kuin lähdet. Niin, ja videoi tai äänitä myös tapaaminen johtajan kanssa.
Jos kaikki meni videoilla kuten kerrot nyt menevän ja johtaja haistattaa asialla suurin piirtein huilut, lähetä koko aineisto sivistystoimenjohtajalle katseltavaksi. Saatteeksi voit laittaa kysymyksen: "Miten videoilla esiintyviä hoitajia ym. rangaistaan ja voivatko he jatkaa työssään?". Pääasia, että kysyt jotakin ja pyydät vastausta.
Jos ei vieläkään mitään järkevää tapahdu, vie asia hallinto-oikeuteen. Tulee halvemmaksi, jos et halua suullista kuulemista etkä välttämättä tarvitse juristia. Jos aineisto (videot) on riittävän selvä ja niiden perusteella voi näyttää toteen, että tapahtuu sitä mitä kirjoitat tapahtuvan, olet vahvoilla.
Sinun pitää kuitenkin lähestyä asiaa auringonnousun suunnasta, ts. älä uhkaile äläkä vihjaile vaan toimi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1713498
Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä
En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m851516Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek251259- 1581222
Pitääkö penkeillä hypätä Martina?
Eivätkö puistonpenkit ole istumista varten.Ei niitä kannata liata hyppäämällä koskaa likaantuvat eikä siellä kukaan niit192978- 35971
Erika Vikman diskattiin, tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek https://www.rumba.fi/uut16953Kuinka kauan
Olet ollut kaivattuusi ihastunut/rakastunut? Tajusitko tunteesi heti, vai syventyivätkö ne hitaasti?57832Maikkarin tentti: Orpo jälleen rauhallinen ja erittäin hyvä, myös Purra oli hyvä
Lindtman ja Kaikkonen oli kohtalaisia, sen sijaan punavihreät Koskela ja Virta olivat taas heikkoja. Ja vastustavat jalk91788- 62745