Jälkikäteen hyvä miettiä. Uusioperhe ei ole kiva juttu kenellekkään. Toiste lasten kasvatusvastuu on kovempi kuin omien. Ja vaativampi. Yleensä useasti nemiehen lapset ovat häiriköitä ja jotenkin niin raskaita kasvatettavia, että olisi parempi ollut pysyä poissa, mutta pakkokai se on tässä nyt vaan sinniteltävä ja oltava jottei ihan kaidalle polulle menisi. Pitää olla yksi täyspäinen aikuinen vahtimassa ja ojentamassa-
No tässä olen enkä muuta voi, siinähän nuo sivussa menee kun on pakko.
Mutta kyllä ajattelisin toistenkin kerran jos miettisin uusiperheen äidin roolia uudelleen, niin en kyllä varmasti heti lähtisi mukaan.
Mihin olen lähtenyt aas mukaan... no kivahan se on katsella miten tämä mun kasvatustyöni tekee tulosta aikanaan, se jää nähtäväksi.
Omani ovat jo omillaan ja erinomaisia aikuisia. Toivomme varmasti kaikki täälläkin, että miehenkin lapset löytävät oman polkunsa, olenhan minä tässä kuitenkin ohjaamassa ja katsomassa heidän peräänsä vielä pitkään. Pidetään kaikki peukkuja.
No tässä olen enkä muuta voi, siinähän nuo sivussa menee kun on pakko.
Mutta kyllä ajattelisin toistenkin kerran jos miettisin uusiperheen äidin roolia uudelleen, niin en kyllä varmasti heti lähtisi mukaan.
Mihin olen lähtenyt aas mukaan... no kivahan se on katsella miten tämä mun kasvatustyöni tekee tulosta aikanaan, se jää nähtäväksi.
Omani ovat jo omillaan ja erinomaisia aikuisia. Toivomme varmasti kaikki täälläkin, että miehenkin lapset löytävät oman polkunsa, olenhan minä tässä kuitenkin ohjaamassa ja katsomassa heidän peräänsä vielä pitkään. Pidetään kaikki peukkuja.
Vastaukset 28
Vanhimmat
Eikös miehenkin lapset ole yleensä myös jonkun naisen lapsia?
Lässy oot kauhistellut samaa asiaa vuosikausia erinimimerkein ja edelleen ja velä vakuuttuneempi olen ettei sinusta ole kasvattajaksi... ...sepustuksesi on sinun märkä päivä uni
Tämäkin avaus osoittaa taas sun mielisairautesi.
Olet varmasti ainoa ihminen joka on sitä mielt että täällä kaikki on mielisairaita paitsi sinä itse. Ikävä, mutta sille me muut emme voi mitään. Sinulle näyttää totuus olevan arka paikka. Hyäkkäät heti kun joku sanoo väärän sanan.
Me muut vaan hymisemme kun sinä purat pahaa oloasi.
Juuri näin, vahvat ihmiset kokevat aina näitä kateuden ja katkeruuden kärsimiä ihmisten murheita ja apeutta.
Jos ihminen sanoo asiat suoraan ja vilpittömästi ja kehtaa sanoa, se on joidenkin mieelstä pahaa, aina pitäisi valehdella suut ja silmät täyteen, kertoa potaskaa, totta ei saa sanoa, muuten olet jonkun mielestä hullu.
Vahvat ja totuuden puhujat ovat uhka, se on ollut aina.
Täällä jopa halutaan että lapsillekkin valehdellaan ja kerrotaan asiat valheellisesti.
Hyvib kummallista, joillakin on niin synkkämenneisyys, etteivät kestä totuutta, eikä heidän asiat päivävaloa, siksi valehtelijat ovat heidän suosiossa, mitä enempi valehtelet sen parempi ihminen olet.
Kannattaa vaan olla reilu ja rehti ja puhua niinkuin asiat, välittämättä siitä mitä muut ajattelee.
Paitsi ettei kaikki suoraan puhuvat puhu totta, vaan jotkut ovat patologisia valehtelijoita. Esimerkkinä vaikkapa palstan pissilissu.
Suoraan oman mielipiteensä sanovat eivät mitenkään automaattisesti ole edes oikeassa. Heidän mielipiteensä voi olla myös syvemmältä kuin pahimmankaan persun mielipiteet.
Sinä jos joku valehtelet joka hetki, uskot jo itsekin valheisiisi.
En puhunut kaikista, vain sinusta ja sinä olet sairas ja valehtelija.
Miksi sä vastaat monilla nimimerkeillä, miksi et saa sanomaasi yhteen vastaukseen?
Mutta minä puhuin kaikista monista täällä joka eivät kehtaa puhua suoraan vaan kokevat valhetelun ja potaksakn puhumisen turvalliseksi, siksikin että on hyväksytty, monia pelottaa sanoa mitä ajattelee, muutoin tulee kuraa sinulta niskään. Et näemmä hyvöksy muidenmielipiteitä kuin omasi, kaikki me muut olemme hulluja.
Ihan sama mitä ajattelet, me olemme vahvoja ja uskallamme kerto totuuden, sinä tykkäät valehtelusta ja peitä sillä kateuden ja vihan.
Kerro vaan oma näkemys, totuus on parempi kuin jatkuva valehtelu.
Ei Ei !!! Kaikki ei ole mielisairaita ainoastaan lissu sivupersonineen !
Samaa mieltä.
Voi teitä katkeria ihmisiä. Olisiko kannattanut elää normaalia elämää eikä rikkoa kenenkään perhettä??? On outoa että sitä puolustelet kaikin voimin ja monella vastauksella. Kerro mikä sua oikein painaa.. keskustelusta on paljon apua annat murheen tulla... minä ymmärrän tuskasi, tuo voi olla sairaus kun rikkoo perheitä tai sitten ei se voi olla vaan pekkää ilkeyttä ja toimettomuutta, jotain on tehtävä vaikka sitten rikkoa perheitä.
Jos sinä viihdyt tuossa tilassa, niin e voi vaikuttaa siihen, mutta onikävää että hyväksyt sen itse. Me muut emme.
Lapsiperheen rikkominen ei ole kivaa, ehkä joskus ymmärrät tai sitten ei, sekin riippuuu sinun mielentilasta.
Tsemppiä sulle ja kerro vaan mikä painaa... halin sua.
Lueppa LässyLissu tekstisi ja anna luettavaksi sellaisellekkin ihmiselle joka jostain ymmärtää esim.psykolohgiasta ja tile vasta silloin arvioimaan kuka on katkera.... ....ja samalla sisäistä katkera sanan merkitys ! (Mantrassasi et päästänyt lapsia isälle koska isällä on uusi naisystävä... ...osoitus katkerudesta. sutturat haukkuu ja kiusaa... ...osoitus vainoharhaisuudestasi!!! Oot oikein puoliäiti ihmisen kuvatus pirkkapsykologi ihmisenä mitättömyys katkera vanha kurppa !
Moukka taas aamuyöstä kaljanhuurussa täällä paasaa muille vaikka vihaa omia lapsia yli kaiken!
Kerronpa sinulle että olemme tasan tarkkaan tietäneet miten toimitaan silloin jos perheenrikkojat rikkoo perheen. He eivät kuulu meidän elämään eikä ole tervetulleita kotiimme eikä minun ja lasten lähelle.
Heillä ei ole miään sijaa lasteni ja minun elämässä, eikä ole koskaan ollutkaan.
Rakastan lapsiani yli kaiken enkä voisi enää katsoa silmiini jos olisin antanut sutturoiden tulla meille meitä haukkumaan ja sotkemaan vielä kotimmekin. Mihinm e niitä olisimme tarvinneet, emmehän tarvinneet ketään ulkopuolista silloinkaan kun mies vieläasui luonamme ennenkuin suttura vei ja rikkoi kotimme.
olemme sen verran parempaa sakkia ettei meitä ykdet sutturat kiusaa, ja onneksi niin, nyt ovat lapset aikuisia ja erittäin onnellisia, eivät olisi jos perheenrikkojat olisivat tuhonneet lapsetkin. Onneksi olimme etuoikeutettuja eikä koskana tarvinnut pelätä että sutturat hyökkää kotiimme ja haukkuu meidät ja sotkee kotimme.
Ja mitä tuohon tulee mitä olet hokennut 40 vuotta täällä, niin isä lapsilla on ollut aina, se on ollut isästä kiinni haluaako tavata lapsia vai ei, ei halunnut koska sutturalle me olimme liian suuri uhka.
Lapset hylkäsi isän kun isä hylkäsi lapset kun olivat pieniä. Arvaa kuka maksoi lasten elatuksen ja opiskelut? Kun mies jätti elarit maksamatta jotta suttura saa juopotella sydämensä kyllydyestä, onneksi oli yhteiskunta joka maksoi mies raasun puolesta kun itse ei siihenkään kyennyt, eikä lapsia hoitamaan, ja mun omaisuus ja rahat ja hyvä palkka. Opiskelu kannattaa aina. Jatkan siis edelleen opiskelua, psykologiaa... tuntuuko tutulta?
Joten syy on täysin miehen ja varsinkin sutturoiden jotka rikkkoi lapsi perheen. Siinä on syy miski jotkut lapset jäävät ilman isää.
Samaa mieltä.
Joo mutta et ole toiminut juridisesti oikein etkä lapsen edun mukasesti olet lähinnä lapsen hyväksikäyttäjä verrattavissa suoraan bedofiliin neuroottiseti sairas yksilö olet !
Sitä mää vaan ihmettelen miks se miehes elää monen naisen kanssa?
Ihmettelen myös sitä, miksi ne monet naiset hyökkää sun luo?
Miksi psykologiaa lukeva ihminen on noin kylmä , katkera ja täynnä vihaa?
Oletko lässy kuullut sellaisesta, kun vuorotyö?
Kannattaa tosiaan miettiä tarkkaan kun lähtee uusioperheeseen mukaan, äitipuoleksi, se ei ole herkkua äitipuolelle. Lapset kyllä sopeutuu uusiin haasteisiin kun ei anneta muuta vaihtoehtoa, mutta uudelle aikuiselle se on vaikeeta. Vielä jos on on nämä miehen lapset häiriintyneitä tai muutoin ongelmallisia. mukaan.
On niin vaikee kasvattaa toisten lapsista normaaleita ihmisiä, kun koskaan ei tee oikein vaikka kuin yrittää ja auttaa ja olla se kasvattaja.
Terveellä järjellä ajateltuna pitää siis miettiä lähteäkö parsimaan tätä perhettä oikeaan suuntaan vai ollakko menemättä.
Monesti äitipuolen huomatessamiehenlasten ongelmat, siitä se sota alkaa, kun vastapuoli ei kehtaa myöntää niitä on ongelmia.
Kun itsellä on kaikki hyvin ja omat lapset voivat hyvin, niin se on riittävä asia itselle, eikä ehkä kannata omia lapsia viedä
Miksi ne miehen lapset on aina ongelmaisia, samoin voi sun lapsia pitää ongelma lapsina ,exäsi uus muija, ne on hänelle niitä miehen idiootti lapsia.
Miehen lapset usein kokevat traumaattisena sitä että isä jättää. Yleensä lapset kulkee äidin mukana joka on luotettavampi hoitaja jokatapauksessa. Miehille tärkeempää on eron jälkeen vapaus, rahat ja uduet suhteet. MOnesti miehet ovat iloisia kun saavat olla vaan vailla vastuuta.
Siitä johtuu että miehen lapsilla on ongelmia kun jäävät ilman isää.
Ei isä lapsiaan useinkaan hylkää erotessan vaan äiti ei anna kostoksi tavata lapsia
Sullehan se on helppoo kun et halua lapsiasi nähdä, kun vihaat heitä niin paljon. Ei tarvi äidin ees kostaa kun et halua heitä nähdä.
Oot HULLU TÄYS ÄÄLIÖ MANTRASI VANKI ETKÄ TIEDÄ MITÄÄN IHMISMIELESTÄ TAI EROISTA !!!
1.en vihaa lapsian 2.tapasin sopimuksen mukaan(vaikka ex yritti estää) 3. Tein päätökset yksin ilman ex:n suostumusta lasten ollessa minun luona 4.heidän äidiltä ei kysytty ketä he tapaavat ollessaan luonani 5.heidän äidillä ei ole asemaa minun taloudessa ja minä ja vaimoni päätämme kodissamme
Jos joku vihaa lapsiaan, niin sinä, riistit jopa isän lapsiltasi, naureskelit vaan ja pilkkasit lapsillesi isästä.
Höpö höpö. Olet monesti sanonu että et halua nähdä lapsia, eikö se ole vihaamista? Vihaat myös heidän äitiään vaikka hän on sulle lapsia tehnyt joita joskus halusit ehkä et sittenkään halunnut. Sen vaan tiedät sinä.
Hm, eikös olekkin kivaa kun toiset puhuu sun puolesta??? Maista nyt omaa lääkettä...
Mutta jos vihaat lapsiasi, niin ei voi muuta kun valittaa. Surullista.
Asiaa puhut. Jos saisin toisen kerran miettiä niin tähän hommaan en lähtisi. Aikoinaan rakkauden huumassa ajattelin, että kyllä kait sitä jaksaa kun lapset ovat viikon isällään ja viikon äitillään. Mutta ajattelin väärin. Eipä jaksa. Omassa kotona olen ajatusteni vanki. En saa sanoa lapsille mitään poikkipuoleista sanaa tai huomauttaa mistään. Raukat säikähtävät heti. Minulla on ollut aina tapana että asiat puhutaan halki. Pari vuotta sitten mieheni isompi poika oli tosi vaikea (on vieläkin, mutta on rauhoittunut vähän). Sanoin etttä istutaan pöydän ääreen ja puhutaan miksi on niin vaikea ja huutaa/ meuhkaa/kiusaa pikkuveljeä/ei tee läksyjä/ei tottele yms. Hää ei puhunu mittää...käänteli vaan päätään ettei saada katsekontaktia. Suuttu ja meni omaan huoneeseen itkeen. Isä kävi puhuttelemassa, ei puhunu. Minä kävin, ei puhunu. Seuraavana päivän ei tullu koulusta kotiin eikä vastannu puhelimeen. Lopulta vastasi, ei sanonut missä on. Etsimme mieheni kanssa joka paikasta, emme löytäneet. Lopulta älysimme mennä miehen exän luo...oli siellä muttei avannut ovea. Miehen exä meni kotiin ja he sopivat että poika jää sinne yöksi. Se oli sitte siinä, asiaa ei käsitelty enää ja sen koommin en ole saanut puuttua lasten kasvatukseen. Tätä tapahtumaa ennen oli myös tosi vaikeaa, istuimme pöydän ääreen minun ehdotuksesta ja teimme kodin säännöt. Lapsilta kysyttiin mielipiteet ja niitä laitettiin paperille...me laitoimme omat. Niitä sääntöjä ei ole koskaan noudatettu....se oli pelkkää silmän lumetta, Ala-asteikäiset penskat valvovat arkisin klo 22.30-24. Minun mielestäni tuon ikäisten pitäisi olla nukkumassa jo klo 22 viimeistään. Melskaavat siinä illan, ei vaan jaksa. Haluaisi työillan jälkeen vähän aikaa rauhoittua ja vaan olla...mutta ku ei saa.
Mää en vaan jaksa tällaisessa asua ja olla, en tunne tätä kodikseni,,,minun pitää kaikesta vaieta. Tekee pahaa. Rakastan miestäni, en haluaisi erota mutta se ei kaukana ole...paskamaista!
Mua kans ressaamiehen lapset, nekun vaan laiskottelee ja sotkee ja huutaa ja kiljuu. En suosittele kenellekkään ryhtyä kenenkään lsten ääidiski vaikka kuin lapset ja mies haluisi ja itkisi. Musta se on kauheeta kasvataa kenenkään kieroja lapsia kun mikään ei mene perille.
Kun viisas ihminen jakelee neuvoja ja oppejaan ja ei mene perille se on turhauttavaa ja rasittavaa. O kivampi olla vaan ja asustella rauhassa kenenkään häiritsemättä elämää ja sotkemattaa uutta suhdetta. Sen verran lapset ovat velkaa isän uudelle vaimolle että antavat heille rauhan.