Elikkä kyseessä perämoottori johnson 50 vro 87 ja puristuspaineet heittää, yläpytyssä 11 ja alapytyssä 8!!! Missä vois olla vika?? Kone hönnää kaikilla kierroksilla ja koneeseen vaihdettu uusia osia melkoisen paljo...!!
johnson 87 piristuspaineet heittää
johnson87
1080
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Alapytty on kulahtanu rikkipoikkisärki, hae uusi rutkukauppiaalta!
Tarkasta ensin kannentiivisteen kunto, jos ok niin seuraavaksi männänrenkaan tsekkaus.
Ei kannata tuota enää tarkastella se tulee kalliiksi,
Järkevä ostaa uuden koneen.
Juu tarkotus oli loppuviikosta kahtoo kannentiiviste ja männänrenkaat.. ihmetyttää vähän vaan et eikö toisella pytyllä 11 oo jo aika paljo..? Ei kehtais laittaa uuttakaan konetta ku tuohon panostanu aika paljon!
Harmittaahan tuo varmasti.
Pultteja ja vaarnoja siinä sitten katkeilee ja niitä nysiä sitten saa porata ja uusia kierteitä vääntää. Melko turhauttavaa hommaa satasen koneeseen.
Sinäpä et osaa korjata lumikolaakaan, etkä pumpata pyöränkumiin painettakaan, räjäytit emäntäsi pyörästä renkaan kun et tajunnu lopettaa ajoissa.
Kun availet pultteja niin muista kunnon lämmitys pultinkantaan!
Siinä käy helposti siten että väärä pultti kun katkeaa niin siitä seuraa iso, erittäin iso työ (lohkon irroitus yms. ja lisää katkeaa tässäkin operaatiossa)
Eli pultti HEHKUVAN punaiseksi ennen kuin yrittää avata, ei riitä että on kuuma, pitää olla hehkuvan punainen pultti, sitten hetken annat jäähtyä ja avaus.
Kyseessähän on vain vapaa ajan harrastuksesta, eikä mistään "ruuan haku koneesta", niin kuin useammalla uistelijalla.
Hankitaan kallis 4T kone, eikä sitten olekkaan enää emännälle ruokarahaa antaa, jolloin täytyy lähteä >merta edemmäs kalaan< tankki täynnä ja koppa kaljaa mukaan.
Tänäpäivänä viikymppisten kaasari nelareiden ostohinnat on alta kahdentonnin, pyyntien ollessa päälle kolmentonnin. Joku uuno tuon saattaa maksaa mutta harvempi. Kyllä siinä jää rouvallekkin oma osa vielä!
Merkkarit reilusti alle 2000e. Ei oikee kelpaa kelleen