Sain tuossa viime viikolla enterorokolta vaikuttavia oireita (en kuitenkaan ole lapsi, vaan 28-vuotias). ...Kävin kunnallisella puolella lääkärissä tarkistuttamassa asian, ja lääkäri vain sanoi että enterorokolta näyttää. Tämän sanoi kuitenkin vasta sen jälkeen kun olin itse maininnut epäileväni enterorokkoa - en siis tiedä kopioiko vain sanomaani vai oliko todellinen diagnoosi.
Oireet alkoivat aivastelulla 13.8.16, joka muuttui seuraavana päivänä (sunnuntaina 14.8.) kurkkukivuksi. Sitten keskiviikkona 17.8. ilmestyi kymmenen punaista näppylää vasemman jalan isovarpaan päälle (ei siis jalkapohjaan). Torstai-aamuna näppylät olivat levinneet nopeasti kuin rutto sekä vasempaan että oikeaan sääreen (kymmeniä kummallakin puolella). Perjantaina kävin lääkärissä, ja tässä viikonlopun aikana näppylät ovat levinneet kumpaankin reiteen ja kumpaankin käsivarteen (nyt niitä on varmaankin parisataa, kummatkin jalat punaisena niistä) - enterorokolle epätyypillisesti jalkapohjat, kämmenet ja naama säästyneet. Eilen 21.8. alkoivat nivelkivut - vasemman jalan jalkapöytä ja oikean jalan varpaiden nivelet kipeitä eikä niitä pysty taivuttamaan. Ovatko nämä sitten enteron vai pogostantaudin tuntomerkit, sen kun tietäisi.
Näpyt eivät muuten kutia. Ja jostakin kumman syystä niitä tulee jatkuvalla syötöllä lisää - aina kun aamulla herään, yksi näppy saattaa olla haalistunut vaaleanpunaiseksi, mutta uusia tulipunaisia on tullut kymmenen tilalle. Alkaa vähän tuntua siltä että ne leviävät kosketuksesta.
Sattuuko kenelläkään olemaan arvausta siitä mikä tauti on kyseessä? Alkaa häiritä tuo näppylöiden jatkosyöttö joka ei millään lopu.
Enterorokko, nivelrokko, vai mikä?
Beldarius
2
2004
Vastaukset
Niin, näppylöiden ulkonäöstä... ne ovat tulipunaisia ja erikokoisia. Suurin osa on 2-3 mm halkaisijalta, ja seasta löytyy useita 5 mm ja jopa muutama 1 cm kokoinen.
5 mm ja isommissa näppylöissä on kaikissa pieni kohouma keskellä (vähän kuin kananlihalle mennyt). ...Haalistuessaan näpyt muuttuvat vaaleanpunaisiksi, mutta tuo kohouma jää jäljelle viininpunaisena.Tässä vielä muutama kuva. Ovat vähän huonolaatuisia, Lumia 520:llä kun ei kunnollisia kuvia saa sitten millään. http://imgur.com/a/vFOpX
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies vinkkinä sulle
Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista857465- 965404
- 2584612
- 444505
- 623257
- 492695
Olet oikeasti ollut
Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.222358- 492333
Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit
Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘292332- 412184