ETIAM OY generaattorin toimivuus on mahdottomuus

351266
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 35

Vanhimmat

Tuntuu uskomattomalta, että koulutettuja ja fiksuja ihmisiä uskoo näihin energiasatuihin. Kysymys on uskonnosta ja tunteesta. Analyytisyys ja kouluopetukset on unohdettu.

Kysymys on leikistä ja harrasteesta. Minkäänlaisia tutkimuksen kriteerejä se ei täytä.

Äänestä

Partasen+alumiiniakku+on+järkevämpi..+Hänet+silti+tuomittiin.+Koska+oli+maallikko.Todennäköisesti+kajahtaneet+tohtorit+pääsisi+ilman+linnatuomiota.http://www.etiam.fi/Teoriapohja+on+100%+potaskaa!+Keksintösäätiössä+on+valuvikaa,+kun++on+annettu+varoja+tyhmyyteen!

Äänestä

Lama tuo myös näitä "ilmaisenergian" kauppiaita :-D

Äänestä

VÄÄRIN ! Warren on tehnyt tiliä aurinkopaneeli ja tuulivoimasijoituksillaan. Nyt rahastot ja muut tulee perässä.

Äänestä

Todellakin, lama tuo mukanaan näitä "ilmaisenergian" hehkuttajia ja muita huijareita linkittämään roskapostia foorumeille

Äänestä

Aurinko ja tuulivoima tuottaa. Suomessa aurinkopaneelien asennus ja yleinen tietotaito on vielä vähäistä.
Tilanne paranee jatkuvasti. Jatkuvasti opitaan lisää. Tiedossa olevia riskejä pitää välttää.

Vielä kannattaa odottaa, koska AURINKOSÄHKÖJÄRJESTELMÄT paranee ja halpenee.
Varmasti keväällä 2017 myynti vilkastuu.

Äänestä

Jälleen yksi kotimainen yritys tullee tekemään konkurssin ja sen henkilöstä päätyy työttömiksi. Ähhähhäh kun minua naurattaa, ihan oikein niille tomppeleille

http://www.etiam.fi/news/

Äänestä

Jälleen speudo-markkinat.

Itse säälin yrittäjiä. Uskon tässä vilpittömyyteen. Kiinnostus ja manipulaatio saivat yrittäjät uskomaan.
Kaikki me teemme virheitä! Kukaan ei ole täydellinen. Nobelistejakin on menny näihin kuvioihin.

Ymmärsin, että yrittäjillä on oikeat vakinaiset työpaikat.

Heidän osaaminen kannattaa kanavoida järkevään ja rakentavaan toimintaan!

Äänestä

1__Markkinat markkinahinta on pahasti laskussa!

Äänestä

Andrea Rossi on italialainen tuomittu talousrikollinen, Italiassa 1978 Andrea väitti muuttavansa kotitalousjätteet öljyksi. Vaati valheella ja sai runsaasti varoja. Laite ei toiminut. TUOMITTIIN PETOKSESTA VANKILAAN.

Myöhemmin hän väitti kehittäneensä tehokkaan lämpösähköön perustuvan generaattorin. Tämäkin väite oli VALETTA. Laite pystyi tuottamaan väitetetystä tehosta ainoastaan TUHANNESOSAN !



https://en.wikipedia.org/wiki/Andrea_Rossi_(entrepreneur)


http://freeenergyscams.com/andrea-rossi-happy-easter-anniversary-remembering-the-petrol-dragon-omar-scam/

Äänestä

Forssassakin on yritetty muuttaa jätettä öljyksi. Siitäkin syntyi ympäristöongelma. Tässä syyllinen oli alkujaan itäsaksalainen koneasentajahuijari joka esiintyi "tohtorina".

http://www.hs.fi/talous/a1423716354168

Äänestä
  • Avoimuus ja vilpittömyys valitettavasti voi viitata myös yksinkertaisuuteen.

    Äänestä

Andrea Rossi käytti millimetriaaltoja fokusoituina "reaktoriin". Näin hän toi "lisäenergiaa atomireaktoriin"

http://www.cpii.com/product.cfm/1/18

Mikroaaltospektrianalysaattori ja muu soveltuva indikaattori puuttui tarkkailijoilta.

Äänestä

Bloom Energyn kulut on korkeat, Hyötysuhde on perinteistä kaasuvoimalaa huonompi.
Rahaa yritys on niellyt jo yli miljardi dollaria.
Laite tuottaa myös päästöjä!

http://www.greentechmedia.com/articles/read/Blooms-Fuel-Cells-Just-How-Green-is-a-Bloom-Box

Bloom Energy polttokennot kuitenkin toimii. Mikään kylmäfuusio ei vastaavasti ole koskaan toiminut.

Bloom Energyn intialainen kehittäjä ei ole varsinainen huijari. Hän on ylioptimistinen idealisti, joka on kerännyt yli miljardi dollaria riskirahaa.

Amerikassa TV-ohjelma 60 minuuttia teki rahoituksen helpoksi. Nyt rahan saanti uusiin kierroksiin on lähes mahdotonta.

Sijoittajat on nieleet karvaita tappioita.

Äänestä

Suomenongelma on siinä, että ollaan kaikissa vakavissa trendeissä jäljessä. Mistä nen trendit siten? Ne saavat alkunsa YLIOPISTOISTA, kun siellä harrastettaan vakava tutkimustoimnta ja uusien innovatioden kalstus.

Ai Suomessako? Ei sentään. Täällä leikataan juuri siinä, missä uusien innovatioden alkulähde on, yliopistoissa ja koulutuksessa.

Mutta on se tietysti politikkoille helpompi ja antoisampi ottaa voitelurahat joltakin ulkomaalaiselta toimijalta ja sen maahantuojalta, eli kannatta estää turhapäiväistä keksimistä.

Äänestä

Taas Tekes yrittäjän proosaa...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


1__Markkinat kirjoitti:

Lama tuo näitä ikiliikkujakeksijöitä.

http://www.tekniikkatalous.fi/tekniikka/energia/ratkaisematon-energiamysteeri-tutkijatkaan-eivat-viela-tieda-miksi-matalaenergiset-ydinreaktiot-tuottavat-ylimaaraisia-watteja-6575367


http://kauas.asentopaikka.fi/2013/07/28/kylmafuusiohorhoys-leviaa-mitahan-uskoisin-tanaan/

Aurinkosähkö toimii. Huijareitten ikiliikkujat ja matalaenergia (Ross etc) atomivoima on aina ammuttu alas.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu