"Työttömyys laski heinäkuussa kaikissa Päijät-Hämeen kunnissa. Suurin pudotus oli Hartolassa, jossa työttömien määrä laski 19 prosenttia vuodentakaisesta. Hartolassa oli viime vuoden heinäkuussa työttömiä 180, tänä vuonna 146."
Noin hehkuttaa "Itä-Häme" tänään.
Totuus asiasta on hieman kaunisteltu versio. Työttömyyttä Hartolassa ovat vuoden takaisesta tilanteesta vähentäneet Lahteen palautetut "työttömät", jotka ennättivät asua noin vuoden, parin ajan Hartolassa.
Ja loput selittää se, että yhdeksän euron orjia on enemmän kuin koskaan. Nämä kaikki ovat piilotyöttömiä. Jokainen heistä on työkykyinen, mutta olosuhteiden pakosta ilman "oikeaa" työtä. Hartolassa kun ei ole tarjon uusia työpaikkoja lakkautettujen tilalle ja monilla perhe-ja asumistilanteet ovat sellaisia, ettei noin vain lähdetä muualle töihin. Sitä paitsi jokaisella kunnalla Suomessa on omat työttömänsä.
Hartolassako työttömyys vähentynyt?
2
75
Vastaukset
- EnUskoUutisia
Taitaa olla samanlainen kaunisteltu tilastoharha kuin tuo äskettäin uutisoitu koko valtakuntaa koskeva työttömyyden "lasku".
Tilastoihin perustuva valehtelu kun on muotia nykyään. Oikeastaan aika hassua että valehtelusta on tullut ihan muotia. Johtuuko se siitä että koko eduskunta antoi siunauksensa valehtelulle silloin kun eräs ministeri paljastu tahallisesta valehtelusta. Silti annettiin luottamus äänestyksessä. Eihän se tarkoita mitään muuta kuin että valtakunnan hallitseva elin hyväksyi julkisen valehtelun ja nyt sitä harrastetaan joka taholla.
Siis mitä se tilastoharha sitten oli?
Sitä että sanottiin "lyhyt aikaisten työttömien määrä on laskenut". Sivulauseessa kerrottiin sitten "pitkäaikaistyöttömien määrä on kuitenkin valitettavasti noussut."
Eli tarkoittaako että lyhytaikaiset työttömät on päässyt töihin? Näin uutisesta nimittäin luullaan. Ei. Vaan lyhyt aikaiset työttömät ovat siirtyneet pitkäaikaisten listaan koska rajana lyhytaikaisuuden ja pitkäaikaisuuden välillä on vain yksi vuosi.
Entäs ne jotka ovat muka saaneet työtä? Miten hallitus aikoo todistaa että se on luonut uusia työpaikkoja? Tilastoissa olevat siirretään eläkkkeelle ja sitten mainostetaan "taas on työttömyysprosentti saatu pienennettyä" eli "työpaikkojen määrä taas lisääntyi".
Niinkai.- fsafaf
Tosiaankin. Te-toimisto on nyt tehostanut pitkäaikaistyöttömien hakeutumista työkyvyttömyyseläkkeelle. Minulla on muutamia työttömiä kavereita, jotka ovat joutuneet keksimään itselleen diagnoosin sitä varten.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun513605Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si1142510Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5932283Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei192026KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar771754Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo431658- 201648
Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.
Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.1401564- 281446
Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?941437