mielipiteitä alhamrasta

zoromnoo

Etsin autoa, jonne mahtuisi 2 ihmisen ja kolmen ison koiran lisäksi parin viikon autoreissun kamppeet. Pitäisi olla automaattivaihteisto ja kiihtyvyyttä sen verran, että rekan ohitus menee mieluummin vähän sukkelammin kuin himpun verran liian hitaasti. Vaihtoehtoja ei ole kovin paljon. Volkkarin caddyn lisäksi mieleen on tullut vain alhambra. Mulla ei mitään kokemusta ole seatista. Muutaman vuoden vanhat, alle 100 000 ajetut on kuitenkin aika hyvissä hinnoissa. Onko hintansa väärti auto vai pelkkä pommi?

8

106

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 16plus13

      Alhambrasta minulla ei ole kokemusta, mutta Seatin pienemmästä tila-automallista eli Altea xl:stä ja sen maastomaisemmasta versiosta Altea 4 Freetrackistä. Dieseleitä kumpikin 170hv:n moottoreilla. Niistäkin tosin uutena hankituista ja niiden ensimmäisistä 100.000 km:stä.
      Ongelmattomia ovat. Mitään isoa normihuoltojen lisäksi ei ole tarvinnut tehdä. Kerran Freetrackistä meni takaboxin lukko epäkuntoon, mutta se korjattiin veloituksetta vielä takuuajan jälkeenkin ja XL:ssä kerran joku anturivika, joka pudotti turbon pelistä. Sekin korjattiin veloituksetta, kun takuu oli vielä voimassa.
      Hyvin uskaltaisin ainakin nouta ostaa yli 100.000 km ajettuna. Ainakin noita dieseleitä, kun niistä on kokemuksia. Ei varmasti ole pommeja. Yksilöistä ei tietenkään voi takuuseen mennä jos huonosti pidettyjä, mutta noin yleisesti.

      Tuo Alhambrahan on täysin sama auto kuin VW:n Sharan ja vielä sama kuin Fordin Galaxy. Nuo kaikki tehdään Seatin tehtaalla Espanjassa. Hinta tosin on näitä edullisempi johtuen erilaisista markkinointitemppuihin liittyvistä merkkihinnoittelusta.

    • yuyuyi

      Vai tehdään Ww Sharan Seatin tehtalla?
      Empä ole kuullutkaan.

      • 16plu13

        Ainapa sitä oppii uutta.
        Tiesitkö sitäkään, että AudiQ3 tehdään sekin Seatin tehtaalla Espanjassa. Aiemmin on myös joitain volkkarimalleja tehty siellä. En tiedä, josko vieläkin.


      • Säälittävää

        Opettele bönde skrivaan:tehtalla ja empä, oletko käynyt peruskoulun?


    • wwewewe

      Tehdäänköhän Golfkin espanjan tehtaalla?

    • wwewewe

      Vielä, taitaa se Seat ollakkin se emoyhtiö eikä Wolksvagen?

    • seat_

      Hankin uuden Alhambran vuoden alussa ja olen ollut tyytyväinen. Auto on sama kuin vw sharan (lukuunottamatta pieniä ulkoisia eroja) ja tehdään samalla tuotantolinjalla portugalissa, mutta on 5000 eur edullisempi. Galaxy on nykyään aivan eri auto kuin alhmabra/sharan, mutta tosi vanhoissa malleissa kyseessä oli todellakin sama auto.

    • Kattentvättarsig

      3 isoa koiraa!! Kuinka pystyt siinä hajussa ajamaan?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      277
      2561
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      77
      2443
    3. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      67
      1834
    4. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      38
      1698
    5. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1608
    6. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      57
      1535
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      134
      1386
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      73
      1288
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      76
      1079
    10. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1059
    Aihe