Kompressorin painekatkaisija ei toimi?

Con_compressore

Ostin runsas vuosi sitten STANLEY 1,5HK 6L 8BAR-kmpressorin. Ensimmäisellä kerralla laittaessani ilmaa renkaisiin laite toimi normaalisti. Äskettäin käyttäessäni sitä toisen kerran ja samaan tarkoitukseen kompressorin painekatkaisija ei sammuttanut moottoria asettamassani neljässä baarissa, vaan paine purkautui ylipaineventtiilistä, ja minun piti katkaista virta. Laite on koko ajan ollut lämpimässä tallissa tosin ilman pölysuojaa. Minulla on muualla erimerkkinen noin 30-vuotias kompressori, jonka kanssa ei koskaan ole ollut ongelmia.

Osaisiko joku neuvoa? Käyttöohjeet ovat onnettomat. Voiko esimerkiksi ylipaineventtiiliä jotenkin säätää tai painekatkaisijan korjata?

4

1048

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ulostulevansäätö

      Eikös tuo paineensäätö rajoita ulostulevaa painetta eikä säiliöpainetta? Ts. kompura tuuttaa säiliöön niinsanotusti täyden paineen, ja tarvittaessa ulostulevaa painetta säädetään sitten oman mielen mukaan.

      • säiliön-paine

        Jos siinä on vain yksi paineensäädin, niin se on nimenomaan säiliön paine. Jos on kaksi, niin toinen on säiliön paine ja toinen ulostuleva paine.


    • keskiölaakeri

      Ylipaineventtiilin keskiölaakeri tuntuisi jumittavan.

    • ei_kiesus

      Älyköt asialla, kysehän on ollut PAINEKYTKIMESTÄ jos se nyt mitään sanoo!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      52
      1727
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      62
      1662
    3. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      10
      1228
    4. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      61
      1031
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      994
    6. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      765
    7. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      627
    8. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      86
      620
    9. Sotekeskus

      Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
      Ähtäri
      32
      607
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      38
      566
    Aihe