Mikä 50" tv kannattaa hankkia

Tvkuvaa

Mikä on paras laite kaapeliverkkoon ja hintaluokassa 600 - 800 euroa?

Cable ready pitää olla joten ovatkohan uudet jo niitä verkkokaupoissa?

1

252

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tässä_aluksi_jotain

      Kaapeliverkon viritinasiat on varmasti nykyisissä televisioissa kunnossa ja itsehän voit tarkistaa, onko Cable Ready HD -lisenssi olemassa sivulta http://www.testatutlaitteet.fi/fi/fi_3.html . Tämä tarkoittaa sitä, että CI kortinlukijan liitäntä täyttää määräykset, joten maksukortti ja CI kortinlukija voidaan linkittää keskenään HD-kanavien katselua varten. YLE HD-kanavat eivät tarvitse maksukorttia. Vaikka ostat tv:n kaapeliverkkoon (= MPEG4-ominaisuudet löytyy), niin kannattaa tarkistaa, että siinä on antenniverkon T2-viritin. Edulliset tarjousmallit saattavat olla perinteisellä DVB-T virittimellä varustettuja.

      Itse tietänet parhaiten pääasiallisen käytön, eli tarvitaanko peliominaisuuksia, käytätkö USB-tallennusta, käytätkö nettipalveluja (Areena, Katsomo, Netflix, Youtube, jne). USB-tallennuksessa yksi viritin aiheuttaa ongelmia, mutta kahdella virittimellä varustetut tv:t saattavat olla yli ilmoittamasi hintaluokan. Selain on yleensä mitä on, joten tutustu kaukosäätimen käyttöön tv:n omien verkkosovellutuksien kanssa.

      Kun hankit tv:n, niin muistathan asentaa se rauhallisesti KOTI-asetuksiin, jolloin pääset muuttamaan asetuksia katselupaikan mukaan. http://yle.fi/aihe/artikkeli/2016/08/23/miksi-televisio-ei-ole-ostettaessa-katselukunnossa kertoo, kuinka joillekin tv:n käyttöönotossa voi olla ongelmia. Esim. yksi naapurin senioriasukas pyysi apuja, kun oli kielivalinnaksi tullut asennuksen aikana vahingossa tanska. Menun kautta saatiin tehdasasetus palautettua ja asennus tehtiin uusiksi.

      http://tekniikanmaailma.fi/elektroniikka/tv-kuvasaadot/ voit katsella joidenkin televisioiden testeissä käytettyjä asetuksia. Oletusasetuksissa monesti kontrasti on lähes täysillä ja korjausoptiot on päällä. Niiden poiston vaikutusta kannattaa sitten testailla ihan rauhassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylypylä mätänee

      Kuka sotki uimaaltaan bakteereilla
      Suomussalmi
      74
      1153
    2. Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki

      Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K
      Viihde ja kulttuuri
      15
      976
    3. En voi kertoa meistä kenellekään

      Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o
      Ikävä
      61
      940
    4. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      65
      841
    5. Mikä kaivatullesi

      On tärkeintä elämässään?
      Ikävä
      60
      760
    6. 57
      720
    7. Onko mulla vielä mahkuja saada sinut M nainen

      Sano joku prosenttiluku?
      Ikävä
      61
      644
    8. SuMetKu konkursissa

      Asiakastiedon sivulla oli, SuMetKu asetettu konkurssiin. Tulihan se seinä vastaan lopultakin suuruudenhulluudessa.
      Suomussalmi
      24
      630
    9. Kadutko mies sitä miten reagoit?

      ..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺
      Ikävä
      49
      627
    10. Jos mies naisen prinsessakohtelu

      on sinulle liikaa, älä valitse prinsessaa 🦋🧚🏼‍♀️👸🏼
      Ikävä
      133
      606
    11. Mitä ihmettä pitäisi tapahtua

      Että me kohdataan ja saadaan tämä tilanne etenemään?
      Ikävä
      67
      606
    12. Suutuin lähinnä itselleni

      Kun irl juttujen takia näyttää erittäin epätodennäköiseltä, että olisin millään tavoin toivottu henkilö sulle.
      Ikävä
      34
      591
    13. Miksi olet niin hankala?

      Miksi toimit miten toimit?
      Ikävä
      50
      559
    14. Miksi meille jäi

      Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk
      Ikävä
      35
      519
    15. Hei. Ilmeisesti tässä saa unohtaa sen

      että meistä joskus jotain tulisi? M
      Ikävä
      29
      515
    16. Ei voi mittään

      Tykkään sinusta, vaikka miten typerän jutun suustasi päästät😅
      Ikävä
      33
      510
    17. Tykkään sinusta

      Vaikka en vastailekaan!
      Ikävä
      18
      494
    18. En usko enää

      rakkauteen.
      Ikävä
      72
      486
    19. Miten voit tykätä

      Jos samaan aikaan haluat pysyä mahdollisimman kaukana?
      Ikävä
      40
      467
    20. Mitä sulle

      Kuuluu?
      Ikävä
      24
      449
    Aihe