3 sakkoa vuodessa ja kortti pois kuukaudeksi

veronmaksava

3 sakkoa vuodessa ja kortti pois kuukaudeksi:
-kaksi rikesakkoa ja yksi päiväsakko (suht pieni) ylinopeuksista
-ei aiempia rikkeitä
-viimeisestä sakosta meni noin pari kuukautta käsittelyajankohtaan
-kortti pois minimi ajan, eli kuukauden
-tarinoida kannattaa aina kirjalliseen käsittelyyn, muuten olisi tullut keskiarvo (=6 viikkoa kortti pois)
-jos olisi ollut 3 rikesakkoa, olisi ollut mahdollisuus saada vain ehdollista, näin kertoi poliisisetä

6

498

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 14-11

      Poliisisetä on kertonut sinulle nyt puuta heinää, tai olet itse ymmärtänyt väärin.
      Eivät ylinopeudet mene oikeuteen, kuin poikkeustapauksissa. Ne ratkaistaan rv:llä. Niistä voi valittaa, mutta jokaisen sakon, niin rikesakon, kuin päiväsakonkin on oltava lain voimainen, ennen kuin poliisi pistää kortin kuivumaan.
      Jos ylinopeutta on niin reilusti, että kyse on törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta, niin siitä poliisi ottaa toki kortin heti pois, mutta vain kuulustelee tekijää pöytäkirjaaa varten, jonka se toimittaa syyttäjälle. Ajokiellon pituudesta päättää silloin oikeus.
      Myös vakavasta piittaamattomuudesta otetaan heti kortti pois. Se ratkaistaan kuitenkin rv:llä, vain rajatapauksissa juttu menee syyttäjälle ja sitä kautta oikeuden ratkaistavaksi. Myös silloin mennään käräjille, jos sakosta valitetaan. Kortti kuivuu kuitenkin koko prosessin ajan.

      • veronmaksava

        Kerroin vain oman kokemukseni kokonaisuudessaan, en ymmärrä yhtään mistä puhut, ei mitään tietenkään ole missään oikeudessa käsitelty.


      • cba65

        Enpä usko, että aloittaja tarkoitti "kirjallisella käsittelyllä" kirjallista menettelyä, vaan vapaamuotoisesti ilmaistuna kirjallista vastinetta poliisilaitokselle ajokortin tarvitsemisen perusteista.

        Sinänsä koko viestissä ei ollut oikein mitään kommentoimisen arvoista; ap vain toteaa peruskäytännön asioista poliisin määräämän väliaikaisen ajokiellon osalta.


      • "mutta jokaisen sakon, niin rikesakon, kuin päiväsakonkin on oltava lain voimainen, ennen kuin poliisi pistää kortin kuivumaan."

        http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-2000000686327.html mitenkäs sitten tässä tapauksessa tuli kirje jossa muisteuttiin toistuvista rikkeistä jo ENNEN oikeudenkäyntiä, pitikö he kenties tappiota 100% varmana


      • 16-4

        Sinä olet kertonut jo sata kertaa, että valehtelit oikeudessa. Syyttäjä meni halpaan ja voitit sen vuoksi jutun.
        Olet patolooginen valehtelija tässäkin asiassa. Ei poliisi mitään muistutuskirjeitä toistuvista rikkeistä lähettele, vaan TraFi.


      • 16-4 kirjoitti:

        Sinä olet kertonut jo sata kertaa, että valehtelit oikeudessa. Syyttäjä meni halpaan ja voitit sen vuoksi jutun.
        Olet patolooginen valehtelija tässäkin asiassa. Ei poliisi mitään muistutuskirjeitä toistuvista rikkeistä lähettele, vaan TraFi.

        " mitenkäs sitten tässä tapauksessa tuli kirje jossa muisteuttiin toistuvista rikkeistä jo ENNEN oikeudenkäyntiä, pitikö he kenties tappiota 100% varmana"

        Missä puhuttiin siitä KUKA sen kirjeen lähetti??? AIVAN!!!

        Jos olisi ollut pohjalla useampi sakko, olisi kirjeen sijeen tullut kutsu ajokieltoasian käsittelyyn, ja huonolla tuurilla ajokielto voimaan ennen oikeuden päätöstä


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      1
      1586
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      98
      1514
    3. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1051
    4. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      204
      966
    5. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      124
      849
    6. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      2
      797
    7. Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?

      Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks
      Haapavesi
      29
      770
    8. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      42
      751
    9. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      7
      724
    10. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      60
      703
    Aihe