Riippuu tietysti keneltä kysytään. Demarit itse ovat ihastuksisaan omasta suuresta menestyksestään. Menstyksen takana onpuheenjohtaja Antti Rinne,jolla koko ajan on ollut hallitusta paremmat suunnitelmat taloustilanteenkorjaamiseki Suomessa.
Yhtään rohkeaa ja pystyvää demaria ei ole näköpiirissä kun Jutta Urpilainen luopui taistelusta, ikäänkuin demarikansan pyynnöstä.
Antin avulla menevät demarit pöheikköön, eikä suunta muutu jos Antti on auttamassa.
Tynkä tästä avaukesta tuli, mutta jatkakaaenergisemmät
Vaihtuuko demarivalta Suomessa?
12
<50
Vastaukset
- flegmaatti
Demarien gallupnousu perustuu jyskyjä äänestäneiden pettymykseen.
Demarien voimaperäisesti harrastama ruotsin kielen pakkosyöttäminen sekä Suomen kaksikielisyys ovat minulle käsittämättömiä asioita.
Tuohon lisättynä matuhyyssäys syövät kannatusta.
Kaksikielisyys on rasite jonka taloudellista kuormittavuutta ei valtaosa ihmisistä edes tajua.- vaalierkki
Kaksikielisyys on präntätty peruslakiin, joten sen kumoaminen vaatii 2/3 osan enemmistön kahden peräkkäisen istuntokauden aikana. Koskahan selainen enemmistö saadaan aikaiseksi. Demarit eivät lain syntyvaiheissa ainakaan olleet enemmistö eduskunnassa.
Hiukan liioiteltu on tuo luulo kaksikielisyyden kustannuksista. Näkymättömissä pyssy se hetki, jolloin tuosta päästään eroon.
- kannataa-karsia-tyhmät
SDP: ssä joukossa on helekutin tyhmää sakkia,
ei voi nousta valtaan elleivät huomaa tyhmiä syrjäyttää,
tytti tuppurainen on harvinaisen tyhmä politikoksi,
siellä se heiluu suuvaahdossa suuna ja päänä,
jos tommonen saa siellä riehua vielä pitkään
niin tosihuonosti tulee käymään,
se nuori mies on kyllä aika hyvä jopa vaikuttaa älykkäältä
jospa se pääsisi puheenjohtoon,- tarkaan-katsottava-
Antti Lindman taisi olla sen nuoren politikon nimi,
hän vaikuttaaa melko hyvältä,
hänestä voisivat tehdä uuden puheenjohtajan,
olisi nuori ja komeeki,
kuhan EI olisi lipposen tyylinen huh
sillon menisi pahasti vikaan,
lipponen oli tosi tyhmä politikko,
koko suomi on sen takia nyt konkurssissa,
Ei näy sdp:ssä nyt hyviä ehdokkaita. Tytti Tuppurainen on, ihme kyllä, varapuheenjohtaja. Erkki Tuomioja kuolee ennen kuin hänen aikansa tulee.
- eiooeituu
Jos hallitsemaan puolue halajaa pitää puolueen koon olla isommasta päästä. Onko yhtään puoluetta joka pystyisi ratkomaan isänmaamme ongelmat. Emme ole ongelminemme yksin, kun muun maailman ongelmatkin meidän syliin kaatuvat.
- Kun-Tarja-
Halonen palasi demareihin, niin varmaan soitettiin: ^^vaikken koskaan luotasi poistunutkaan, tulen uu-uudestaan-^^
- holvihanti
Vaihtuu ja varmasti, sinne LIPPOSEN presidentin vaaleeissa oleviin lukemiin heheh
Siinä ei svenska-nu ylekään pysty auttamaa kaluppiennsa kansssa. - holvihanti
vaihtuu ja varmasti sinne lipposewn presidenti vaaleissa saamiinsa lukemiin (6%)
Siinä ei Svenska " YLE " pysty auttamaan kaluppiensa kanssa heh heh - Holvihanti
Vaihtuu ja varmasti sinne lipposen presidentin vaaleissa saamiinsa lukemiin (6%)
Siinä ei sveenska ylekään pysty auttamaan kalluppiennsa kanssa - holvihanti
Vaihtuu ja varmasti sinne lipposen presidentin vaaleissa saamiinsa lukemiin.
Siinä svenska yka ylekään pysty auttamaan kalluppiensa kanssa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 646237
- 635639
Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?
Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise1284585- 573909
- 143815
- 323239
- 683009
- 592856
- 702609
- 471960