sopiiko kani mulle

olppuu

moikka eli olen 10.v tyttö asun isäni ja äitipuoleni kanssa omakotitalossa. mulla on kokemusta kaneista mut sillon olin 2-4.v, mulla ja mun äitillä oli ekana joku pikku kani en muista rotua eikä mulle sillon sitä kerrottu. se kani oli mun hoijettavana äiti kerto et osasin käsitellä rauhallisesti ja sievästi sitä sillon vaikka olin nuori. sitten se myytiin koska äitille tuli mies ystävä ja se oli allerkinen meidän pupulle (Tahwolle) tai siis ylipäätään kaneille. sitten puol vuotta sen jälkeen ku Tahwo myytiin nii meille tuli kaks ulkokania Tiuhti ja Viuhti (molemmat kääpiönluppakorvia) mä siivosin aina niitten häkin,ruokin,annoin vettä/vaihoin veen aina ja hoisin kuulemma tosi hyvin. Nyt haluaisin omaa kania ja iskän tyttö ystävä sano et katotaan, iskä ei oikein osannu sanoo mitää. oon lukenu kaiklta luotettavilta sivuilta kaneista ja katsonut you tube videoita,lukenut monta kirjaa kaneista (en kyllä tykkää lukemisesta) Kanille tulisi komposti kehikko häkki mun huoneeseen 12 komposti kehikolla sen lisäksi se saisi olla aina vapaana kun olen huoneessani. joka päivä vihanneksia/salaattiamiten haluaa sanoakkaan. eläin kaupan heinää ja eläin kaupan pellettejä jotain joka ei ole hirveän rasvaista. en suosittele herkkja kanille tai millekkään muulle eläimelle joten ei luultavasti herkkuja.Heinää olisi kokoajan tarjolla. En harrasta mitään joten mulla olisi luultavasti aikaa kanille. Osaan leikata kanin kynnet (harjoiteltu 8.v asti) olen leikannut kaverini pupun kynsiä. En matkustele ikinä paitsi Äitini luona. Mitä mieltä olette olisinko valmis kaniin PS. Kertokaa mikä olisi hyvä kani rotu joka olisin pieni esim.. kääpiöluppakorvakani????????!!!!!!

1

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sedä

      Mun mielestä kuulostat olevan ihan hyvin selvillä kanien tarpeista :) Sun ikäisellä päävastuun pitää kuitenkin vielä olla vanhemmilla, joten heidänkin on syytä olla kiinnostuneita, ja varautuneita esim. yllättäviin eläinlääkärikuluihin ja viemään kania sinne pian jos on tarve. Kannattaa vielä miettiä mm. että kuinka paljon kanin kanssa on oikeasti viettää aikaa kun se asuu sun huoneessa ja siksi vähän perheen ulkopuolella, eli olisiko kuitenkin hyvä ottaa kerralla kanipari. Entä voisiko aitauksen sijaan kani asua koko huoneessa?

      Kania ostaessa kannattaa tarkistaa myös paikallinen eläinsuojeluyhdistys, sieltä voisi löytyä jo valmiiksi toisiinsa tottuneita kanikaveruksia :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      267
      9496
    2. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      300
      6676
    3. Verinen koira

      Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?
      Imatra
      68
      1621
    4. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      6
      1391
    5. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      92
      1235
    6. Faktat kehiin!

      kauanko aiot odottaa kaivattuasi? ja miks?
      Ikävä
      109
      1151
    7. Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?

      Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      73
      1038
    8. Mopokeulija

      Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin
      Haapavesi
      40
      852
    9. Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !

      Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus
      Ähtäri
      23
      746
    10. MUISTATTEKO SEN?

      Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk
      Joukkoliikenne
      312
      741
    Aihe