Kysymys alueesta

hevosellapääsee

9

175

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Shj

      Ei todellakaan kannata ostaa tollasta lautakasaa tohon hintaa..

    • jooonaas

      Mä ostasin, ihan vaan kyläyhteisön vuoksi. harmi vaan, et rahat puuttuu.

    • OmaTupaJaLupa

      Ostaisin ja nimenomaan turvallisen kyläyhteisön vuoksi. Usein saa lukea lehdistä kun isoissa kaupungeissa ihminen viruu kuolleensa asunnossaan kuukausia eikä kukaan kaipaa. Nyt olisi mahdollisuus kotoutua/kotiutua paikkaan, jossa välitetään naapurista j viedään hänet mukaan kylän rientoihin. Tällaista vanhanajan yhteisöllisyyttä moni kaipaa tänä hektisenä ja tunteettomana aikana. Varmaan on suru puserossa henkilöllä, joka kyseisen talon myy. Ihana pihapiiri.

    • hartollasta

      Mahtaakohan tuo naapurusto välittää kuolleista, elävistäkin myyntitekstin perusteella vaan, jos niistä on jotain ikävää sanottavaa. Mut pikkukylät ja -kytät on.

    • yhteisönjäsen

      Hinta on aika kova, mutta pyynnit on pyyntejä, joten rohkeasti vaan tinkimään! Ehdottomasti kannattaa ostaa jo tuon kyläyhteisön vuoksi, jos et muuten ole tiukkapipo.
      Me asutaan täällä toisaalla Hartolassa ja meillä on myös tuollainen huolehtiva kyläyhteisö. Ollaan kaikki suurta isoa perhettä. Mikä sen mukavampaa!
      Tervetuloa vaan tänne maalle, täällä on loppujen lopuksi aika hyvä elää ja asua. Meilläkin on toisaalla kerros- ja rivitaloasunnot, mutta täällä Hartolassa me kuitenkin viihdytään.

    • Nuukajuxxi

      Hartolasta ei kannata ostaa mitään ei taloa,ruokaa, ei mitään.Kuihtuva kunta täynnä nojaa olkoon.

      • BensaOnKallista

        Juuri sen takia kunta on kuihtuva kun ostovoimaa ei löydy. Eli jos haluamme kunnan pysyvän vireänä ja elävänä niin kannattaa suosia oman paikkakunnan yrittäjiä. Maksaa sekin, jos lähtee jonkun pikku asian takia naapurikuntaan ostoksille.


    • Nuukajuxxi

      Ja palvelut nollassa.terveyspalvelut ihan kaikki miksi ostaisin Hartolasta mökin?jos ostaa mökin niin kyllä kunnan palvelut täytyy joka sektorilla olla 100% ja turvallisuus myös.Kylänraitti on turvaton senhän tietää jo koko Suomi Hartola on yksi väkivaltaisimmista kunnista ja siihen syynä on vääränlainen sakki joka kunnassa asuu.Ei kai Hartolassa olisi muuten niin paljon asuntoja samoin kuin mökkejä myynnissä.Siis jos Hartola aikoo olla olemassa on panostettava palveluihin koko sektorilla,turvallisuuteen,kunnan toiminnassa läpinäkyvyyteen,kitkettävä nepotismi ja korruptio kyllä Hartola on menetetty se on vain pakko uskoa eivät luonto-arvot tai muut höpöhöpö asiat merkitse yhtään mitään jos koko muu paketti on täyttä paskaa.

      • VoiHartola

        THL:n sivuilla on lisäksi luettavissa, että Hartolassa on väkilukuun nähden eniten lastenhuostaanottoja.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      32
      3335
    2. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      20
      2272
    3. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      130
      1894
    4. Huomasitko? Tidjan Ban tyttöystävä paljastui - Tuttu kohutusta rakkausrealitystä

      Ban tyttöystävä on Kolmiodraama-realityn Heidi Kytö. Ba ja Kytö kertoivat maaliskuussa 2026 somessa, että he ovat seurus
      Suomalaiset julkkikset
      12
      1312
    5. Alkuperäinen Jeesuksen antama kastekäsky on Matteuksen evankeliumissa

      Matt.28:16-20 16 Ja ne yksitoista opetuslasta vaelsivat Galileaan sille vuorelle, jonne Jeesus oli käskenyt heidän menn
      Kaste
      163
      1157
    6. Vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden kasteesta.

      Nykyaikana on niin paljon tietoa saatavilla että vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden myös kristillisestä kasteesta. R
      Kaste
      450
      1032
    7. Pistä joku tunniste vuosien takaa

      Meidän välillä. Naiselta pyydän.
      Ikävä
      47
      984
    8. Pidätkö vielä elämäsi

      Rakkautena minua
      Ikävä
      55
      811
    9. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      33
      763
    10. Mietin tässä yhtä kysymystä

      Pysyisitkö minun kävelytahdissa mukana?
      Ikävä
      67
      741
    Aihe