Draaman estäminen on paha virhe

Olen 20 vuoden kokemuksella aina yrittänyt selittää ylläpidolle, että jos semi-suositulla palstalla ruvetaan vakiokäyttäjien keskinäisiä keskusteluja rajoittamaan, siitä syntyy viha ylläpitoa kohtaan, erittäin monelta taholta.

Ne ei saatana opi, ikinä. Draama on irroittamaton osa sellaista palstaa, joka ei ole liian hiljainen, taikka liian vilkas.
18<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Esim. Saunis todisti yhteiskuvallamme sen, että olemme kaksi eri vakiota, vaikka samassa rapussa asummekin ja täysin hyvissä väleissä. Ketju oli todella suosittu, meni kärkeen, mutta poistettiin.

Äänestä
  • Komea nimimerkki :D

    Äänestä

Tissu on villi homo. Luotsina ollessaan avautui kerran pilleripöhnissään, että hän ulostaa vessan lattialle löysää ripulia ja sitten kieriskelee siinä alastomana. Painettuaan nahkalakkinsa päähänsä hän alkaa poistelemaan viestejä.

Aamulla tissu poisti häpeissään viestinsä äkkiä pois.

Äänestä
  • Tissu on katunut myös omia videoitaan. Edellisellä kokoonpanolla mulla pyöri ne Tissun videot.

    Äänestä

  • No nih.. taas pojot kotiin. :D

    Äänestä

Se oli muuten KK.
Kerran KK oli houkutellut jonkun nuoren miehen kämpilleen , kertoili siitä surkeana , kun oli lähtenyt pois kesken illan ja sitten seuraavaksi esitteli dildoa YouTubesssa . Ajattelin, että selvä tapaus. Ei nimittäin ollut ensimmäinen bentsoidi, joka oli homosteleva sontajuttujen mestari. Täällä suljetulla sontasepot istuvat ringissä piereskellen kertoen kuvottavia ripulijuttuja ja ilman pakkopaitaa alkaisivat hevostelemaan.

Äänestä
  • Mitä se kylmis niitä poikia houkuttelee kämpilleen... Nyt Oululaisia nuoria varoittamaan.

    Äänestä

  • Kyrvänsyylä_ kirjoitti:

    Mitä se kylmis niitä poikia houkuttelee kämpilleen... Nyt Oululaisia nuoria varoittamaan.

    1.hoitsu on uskomaton. Jos kehun häntä, se muuttuu vain paljon julmemmaksi ihmiseksi. Santtu voi todistaa, etten päästä ketään kämppääni.

    Äänestä

  • Jospa se oli sitten feikki tai minulla on dementia, mutta oikeasti ei kiinnosta tietää.

    Äänestä

  • 1...hoitsu kirjoitti:

    Jospa se oli sitten feikki tai minulla on dementia, mutta oikeasti ei kiinnosta tietää.

    Sua ei kiinnosta tietää? Tuulesta temmatuilla aivopieruilla voi olla vakavat seuraamukset, oletko tullut sitä ajatelleeksi?

    Äänestä

  • Enpä ole, mutta tykkään kaivella persereikääni.

    Äänestä

  • 1..hoitsu kirjoitti:

    Enpä ole, mutta tykkään kaivella persereikääni.

    Minä taas tykkään katsella ja nuuhkia, kun muut kaivelevat persereikäänsä.

    Äänestä

Taas nikkivarkaat asialla.

En usko, että aidon kk ovesta menee kukaan ihmisolento sisälle, muuten kuin kutsuttuna tai siivutettuna kauniisti pizzan päälle.
Lisäksi kirjoitukset kk homoudesta ovat harhaisen kaappiskitsofreenikon toiveunta. Skitsofrenia puhkeaa useimmiten juuri teini-iässä.

Ajoissa aloitettu neuroleptihoito pitää sairauden kurissa nykyaikana, kuten aikoinaan 50-luvulla talonmiehen suorittama lobotomia paransi korttelihullut.

Samalla tavoin en kaivele itseäni, mutta tiedän päivän lähestyvän, kun liimanhaistelijafeikit makaavat ensiavussa tai vielä hengissä kylmiössä Hilpeän Suntion käynnistäessä kallosahaa ja 1.hoitsun tuupatessa litroittain suolaliuosta nikkivarkaan sontasepon peräsuoleen, kunnes maksa poksahtaa osaston hoitsujen hurraa huutojen säestämänä ja kalmolla korkataan oitis kuoharipullo monttubileiden alkaessa. Iloinen nauru raikaa ja sahan ääni surisee täyttäen koko tilan ja Hilpeän Suntion sielun riemulla roiskuttaen sontsepon sisukset pitkin seiniä aiheuttaen paniikin käytävällä köytettyjen sontaseppojen keskuudessa.

Äänestä
  • Sama mies, sama levy.

    Äänestä

Kylmis monesti sanoo, että ei ole hakemassa ystäviä palstalta ja se on varmaan myös totuus, mutta Santusta tuli Kylmiksen ryyppykaveri, kun se asuu sen naapurissa. Joten meidän kaikkien Kylmis fanien kannattais muuttaa puohitielle, niin päästäisiin hivuttautumaan Kylmiksen IRL ryyppykaveriksi.

Santtukin voi olla joku vanha palstalainen ja hoksasi, että muuttamin Kylmiksen naapuriin on ainoa keino päästä sen kanssa ryyppäämään. Kylmikselle se on tietenkin aina väittänyt, että ei ollut aikaisemmin kuullutkaan koko palstasta, että juoni ei paljastuisi.

Äänestä
  • Juu, mutta Kylmis ei päästä ketään homeiseen kämppäänsä. Santtu on niitä äärimmäisen harvoja poikkeustapauksia, jotka ovat saaneet ainutlaatuisen tilaisuuden käydä videolla näkyvissä, saastaisessa, askeettisessa luukussa ja tietääkseni jopa monta kertaa.

    Äänestä

  • Ei_maksa_vaivaa kirjoitti:

    Juu, mutta Kylmis ei päästä ketään homeiseen kämppäänsä. Santtu on niitä äärimmäisen harvoja poikkeustapauksia, jotka ovat saaneet ainutlaatuisen tilaisuuden käydä videolla näkyvissä, saastaisessa, askeettisessa luukussa ja tietääkseni jopa monta kertaa.

    Vittu näitä kirjoitusvirheitä, kun ei saa muokata. Siis "videoilla näkyvässä", eikä "videolla näkyvissä" >:(

    Äänestä

  • Ei_maksa_vaivaa kirjoitti:

    Vittu näitä kirjoitusvirheitä, kun ei saa muokata. Siis "videoilla näkyvässä", eikä "videolla näkyvissä" >:(

    Kylmis sai varmaan sen kämppänsä, koska se on terveydellinen riski. Nopeasti ja halvalla kyhään kasatuissa 80-luvun elementtitaloissa homehtuu aina ylin kerros. Ne ovat kuin lego-taloja, joissa lainkaan mitään äänieristystäkään. Katolta vuotaa vesi rakenteisiin ja jopa muutamassa vuodessa ylimmän kerroksen kämpistä tulee asuinkelvottomia. Katsokaa vaikka katon kosteusläikkiä, jos kyseisiä luukkuja käytte tsekkaamassa.

    Joissakin kämpän katto saattaa näyttää jopa siltä, että se romahtaa kohta vetisenä niskaan. Mulla yksi kaveri, joka oli aina terve kuin pukki, muutti tällaiseen asuntoon ja kertoi, ettei tervettä päivää enää sen jälkeen nähnyt. Kävin monta kertaa kämpässä ja näytti, kuin joku olisi onnistunut kuseskelemaan kattoon kunnon kusiläikkiä.

    Kun veri alkoi valumaan sen nenästä päivittäin, muutti äkkiä helvettiin sieltä. Kuvaava on, että se kämppä on yhtenään ja toistuvasti vapaana, kun katselee noita vuokrakämppiä netistä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Aito_Kk kirjoitti:

Olen 20 vuoden kokemuksella aina yrittänyt selittää ylläpidolle, että jos semi-suositulla palstalla ruvetaan vakiokäyttäjien keskinäisiä keskusteluja rajoittamaan, siitä syntyy viha ylläpitoa kohtaan, erittäin monelta taholta.

Ne ei saatana opi, ikinä. Draama on irroittamaton osa sellaista palstaa, joka ei ole liian hiljainen, taikka liian vilkas.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu