Mitä järkeä asuaLuvialla,jos ei asu merenrannalla?

ertyeteter

Mitä ihmeen järkeä on asua Luvialla, jos ei asunto sijaitse merenrantatontilla? Eihän siinä mitään järkeä olekaan. Kyllähän se nyt merenrantatontti pitää olla, jos sellaisessa käpykylässä asuu. Ei ole mitään järkeä asua sisämaatontilla, kun meri kuitenkin on ihan lähellä. Omalla merenrantatontilla sentään pääsee aina pulahtamaan uimaan omasta rantasaunasta. Lisäksi oman pihan laiturilta pääsee veneilemään, ja vaikka harrastamaan vesihiihtoa.

En kyllä ymmärrä sisämaassa asuvia luvialaisia. Jos asuu Luvialla sisämaassa, niin miksei sitten saman tien muuta vaikka Poriin? Onhan siellä nyt sitten sentään paljon enemmän kaikkea kivaa, eikä tarvitse yöllä kulkea pimeässä kun katulamputkin on olemassa. Kyllä Luvialle sitten aina Porista pääsee nopeasti käymään.

8

202

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pakkolomautettu

      Mitä järkeä on asua Porissa, jos ei asu keskellä kaupunkia, joutuu kuitenkin autolla lähtemään kauppoihin ja töihin.

    • tuoppivaahtoavaaolutta

      Luvialla ei ole Sampolaa, Impolaa, Porkkaa tai Pihlavaa. Täällä on turvallista asua ja jos tulee ongelmia paikalliset liivijengiläiset hoitavat kyllä ongelmat kohtuuhintaan. Samoin Luvialla on hyvät taxit jotka mielellään kuljettavat Poriin jos tarvetta on ja köyhemmille on omat Uber taksit jotka ajavat halvalla. Paat-Bupin asiakasbussi hakee ja vie asiakkaat jopa ilmaiseksi ravintolailtaan ja illan jälkeen kotiin jos sovitaan, mitä voisi vielä toivoa enemmän......?

    • Nähtyon

      Luvian taksit on vitsi...ei viitsi edes Poriin lähteä viemään!

      • werwerwer

        Luvian taksit? Monikossa? Onko siellä muka useampia takseja?


      • paksulompakko
        werwerwer kirjoitti:

        Luvian taksit? Monikossa? Onko siellä muka useampia takseja?

        Tällä hetkellä ainakin kolme, aina ajossa ja rahaa tulee kuin tukinajosta ennenvanhaan, neljättäkin odotellaan ajoon.


    • Tööttööttöö

      Kuules ketjun aloittanut Pelle. Satuks tietämään, että rannalla asuminen vaatii rahaa. Ja, kaikki ei edes halua asua siellä. Kaikil ei ole perintömaita rannoilla. Mitä hittoa se kenellekään kuuluu missä asuu? Vesihiihtele sinä vaan vaikka Kokemäenjoessa.

      • Serkukaa

        Ei se minun vika ole jollei sulla rahaa ole,mitä sää mulle itket mee töihin,tai pyydä iskältä tai mamilta. Saat...sis.siitoset.


    • tuulista2

      Jos pitää tuulesta,niin mikä jottei.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      81
      1924
    2. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      36
      1241
    3. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      964
    4. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      200
      879
    5. 90
      764
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      70
      737
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      210
      674
    8. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      67
      647
    9. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      628
    10. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      64
      584
    11. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      35
      581
    12. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      34
      566
    13. 36
      524
    14. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    15. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      467
    16. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      442
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      433
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      427
    19. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      35
      424
    20. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      13
      419
    Aihe