Millainen tekniikka tuossa, ilmeisesti perinteinen automaatti?
Kia 4 vaihteisesta automaatista kokemuksia?
8
360
Vastaukset
- Joaikojenalussa
Erittäin perinteinen, toimii, mutta toimintaperiaatteeseen kuuluu 20-25% lisääntyvä polttoaineen kulutus vastaavakoneiseen manuaaliin nähden, museoviraston suojelulistalla.
- ergvfrr
Ok, ei paljoa paina pieni polttoaineen kulutuksen kasvu sen takia..
- Jyrähdys
Laatikko kestää maailman tappiin, muukin auto erittäin vähävikainen.
Lisäkulutus 5-6% vastaavaan manuaaliin verrattuna.
- kiaaaaaai
Ookoo. Kia tulisi heti hankintaan, kunhan vain saisin rahoituksen jostain. Rahoitusyhtiöltä tuli taas täys tyrmäys.
- kiakiiiiiiiii
Käsirahahan vaaditaan joka paikassa, mistään muualta ei kannata rahoitusta ottaa kuin autoliikkeen kautta koska niissä on korko jopa alle prosentin.
Tietysti kannattaa laskeskella että jos autoliikkeestä aikoisi hankkia käytetyn ja antaa vaihdossa joku autoa niin mikä erotus siitä tulee vastaavasti jos myy ja ostaa yksityiseltä ja hankkiikin lainan pankista. Joskushan voi olla että autoliike vetäisee tai yrittää ainakin vetäistä huippu katteet kaupasta. - käteiskauppaa
Yksi hyvä keino on elää niin, että saa hankittua auton omilla säästöillään. Muistaa kannatta myös, että rikkaus ja köyhyys ovat kaksi asiaa, jonka jokainen saa itse valita kumpiin lukeutuu.
- J.A.M.O
Oikein luotettava auto on ollut tuo vm. 2008 oleva Kia cee'd automaatti. Jokunen osa 'koiranluihin' on vaihdettu ja niistäkin joku oli takuuaikana takuuseen.Jarrupaloja minulta on mennyt turhankin paljon, mutta siinä minulla itsellänikin saattaa olla peiliin katsomisen paikka. Vaihteiston kanssa ei ole ollut kerrassa mitään harmia näiden 140 000 km:n aikana. Tällä kokemuksella merkki pysyy samana auton vaihdon tullessa ajankohtaiseksi.
- Sportage_
Onko tuo mehumaija tosiaankin vain 4-vaihteinen? Millaisin välein sille on ohjeitettu huollot, öljynvaihto ja paljonko se kustantaa?
Nykyisin Sportage, joka voisi itseäni kiinnostaa, alkaa olla kategoriasaan ylihinnoiteltu :/
*
"Väkevää voimaa ja muhkeaa mukavuutta"
Perjantai 2.5.2014
"Kia uudisti Euroopan puruhampaansa miedolla kädellä."
"Ajoautossamme on myös neliveto ja momentinmuunninperiaatteella toimiva kuutosautomaatti. Nelivedon avuja emme päässeet kokeilemaan. Vaihteisto toimii lähes moitteetta, joskin auto on raskas ja ehkä siksi kaupunkinopeuksilla kiihdytyksissä vaihtokohdat huomaa turhan selkeästi."
- http://www.iltalehti.fi/autotestit/2014050218260467_at.shtml
Ainakin tuon 2014 artikkelin aikaan Kia Sportageen automaatti oli saatavilla vain nelivedon kanssa. Nissan Qashqaissa se on juuri päinvastoin, automaatin saa vain etuvetoiseen.
Ps. Nissan ohjeistaa CVT-automaatilleen joko yksi vuosi tai max 30 tkm. Huollon, hintaa en tunne.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 303868
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle131839Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom631314Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise951245Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.671085Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A5961- 47881
Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥26811En haluaisi kaiken kuihtuvan pois
ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?39811Voi luoja että pelkään
Että kohta sulla on joku toinen kun oot niin hyvännäköinen nainen. Joku rohkempi sut vielä vie 💔30727