Eikö tähän reippauteen ja ripeyteen voi kukaan puuttua, ettei miehet reväytä itseään.
Lastaus Metsä Board Rauma sellunlastaus, neljäautoa jonossa, saapumisaika 10,40, lastaajat tauolla, edellä olevaa käytiin lastaamassa, 12,00 miehillä uusi tauko, ja " ripeästi " töihin, 14,00 vuoronvaihto, ( alkoi 13.20 ), uusi vuoro töihin 14.40, jolla taas ruokatauko 15.10 pääsin lähtee 18.15.
Lastausaluella pyörii neljä konetta tosi tehokkaasti, kaikki mallia hakemaan.
Olisko aika ulkoistaa tämäkin homma, vois olla tehokkaampaa ja halvempaa, lastaajille infoksi, kannattaako tehdä mitään, jos ei kiinnosta, hauskoja eines hetkiä.
ps. onko yrityksessä suurempaa pomoa kuin sulkapäässä 150 cm:nen trukkikuski.
Voisin käydä rakentavaa keskustelua asiasta jos firmasta löytyy isompi päättäjä.
Suominousuun
6
240
Vastaukset
- irtoperä
Kuulostaa ihan normaalilta touhulta isossa tehtaassa, satamissa sama juttu. Taukoa ja tauon perään ja kaikki tietenkin samaan aikaan, autot seisoo. Joku tulee joskus lastaamaan jos jaksaa/muistaa. Porukka kuskeja kohtaan useimmiten mulkkuja tai tosi mulkkuja.
- Z19
Ruotsissa lastaus ja purku on ulkoistettu monessa paikassa,toimii tehokkaasti kotimaan jälkeen.
Kyllä Suomessakin on monessa paikassa ja monta kertaa se on tavaraa lähettävän firman etu, kyllä suojatyö paikat kuuluuisi ajaa alas.
Jopa stewellä on huomattu että rekkakuski on " higu " joka tätä maata pyörittää.
Vois olla ideaa, että työhön palkattaisiin vain ulkopaikkakuntalainen ja kotiin pääsee vasta kun homma on hoidettu.
- TrukkiKUNINGAS
Te perselävet odotatte kiltisti, kun me lastaajat vietämme taukoa kovalla liksalla. Me olemme tehdas alueella kuninkaita, jonka persettä te nuolette.
Teillä kyrvillä on helvetillinen kiire saada lastattua ja sitten ajatte koslanne huoltamon pihaan ja vietätte taukoa läppäri sylissä kalua runkaten. Viettäkää se vitun tauko siellä tehtaan pihalla samalla, kun odotatte meidän tulevan lastaamaan typerän koslanne. Te tanssitte meidän pillin mukaan urpot. PISTE.Aivan selvä apumiehen kommentti, jolla ei ole mitään käsitystä, miten hommaetenee sieltä tuvan ja paskahuussin väliltä, ottakaa vastuuta apupoijjaat.
sonnypruitti kirjoitti:
Aivan selvä apumiehen kommentti, jolla ei ole mitään käsitystä, miten hommaetenee sieltä tuvan ja paskahuussin väliltä, ottakaa vastuuta apupoijjaat.
Aivan pakko ottaa kaneetti omaan kommenttiin, tai pikemminkin jatkopuheenvuoro, jos olet ko. yrityksen apupoika tarkasta oma kantasi suhtautumisessa työpaikkaasi, peli voidaan pian viheltää poikki.
Opettele ottamaan vastuuta, jotenki minusta tunuu, että et ole yrityksen kantava voima.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas nuoren kuolema
Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭1324696Elikkäs persuissa ovat pahimmat häiriköijät
Koska sieltä tuli kaikkein kovin ulahdus. Persujen peesissä seuraa kokoomus js hajuraon päässä röhkii kepulaiset. Olipa703310"Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"
Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin1053185Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä
Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma392631Ahdistelu ongelmaa vain vasemmistossa - ei oikeiston edustajissa
Mutta demarit ovat tunnetusti sivistymättömiä, ja vähemmän fiksuja.282312- 1131598
- 491136
Trump asettaa Grönlannin kaappausta vastustaville Euroopan maille 10% tuontitullin
Suomi mukana näissä maissa. Myöhemmin Trump aikoo nostaa tuontitullit 25%:iin kesäkuun alusta, jos Grönlannin kaappausta3391117- 49862
Mitä luulet mies
Olisko tämä mun mustasukkaisuus iso ongelma meidän suhteessa? Tiedän, että se ei ole hyvä asia, mutta tykkään susta niin55691