Suominousuun

kokemuz

Eikö tähän reippauteen ja ripeyteen voi kukaan puuttua, ettei miehet reväytä itseään.
Lastaus Metsä Board Rauma sellunlastaus, neljäautoa jonossa, saapumisaika 10,40, lastaajat tauolla, edellä olevaa käytiin lastaamassa, 12,00 miehillä uusi tauko, ja " ripeästi " töihin, 14,00 vuoronvaihto, ( alkoi 13.20 ), uusi vuoro töihin 14.40, jolla taas ruokatauko 15.10 pääsin lähtee 18.15.
Lastausaluella pyörii neljä konetta tosi tehokkaasti, kaikki mallia hakemaan.
Olisko aika ulkoistaa tämäkin homma, vois olla tehokkaampaa ja halvempaa, lastaajille infoksi, kannattaako tehdä mitään, jos ei kiinnosta, hauskoja eines hetkiä.
ps. onko yrityksessä suurempaa pomoa kuin sulkapäässä 150 cm:nen trukkikuski.
Voisin käydä rakentavaa keskustelua asiasta jos firmasta löytyy isompi päättäjä.

6

171

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • irtoperä

      Kuulostaa ihan normaalilta touhulta isossa tehtaassa, satamissa sama juttu. Taukoa ja tauon perään ja kaikki tietenkin samaan aikaan, autot seisoo. Joku tulee joskus lastaamaan jos jaksaa/muistaa. Porukka kuskeja kohtaan useimmiten mulkkuja tai tosi mulkkuja.

    • Z19

      Ruotsissa lastaus ja purku on ulkoistettu monessa paikassa,toimii tehokkaasti kotimaan jälkeen.

      • Kyllä Suomessakin on monessa paikassa ja monta kertaa se on tavaraa lähettävän firman etu, kyllä suojatyö paikat kuuluuisi ajaa alas.
        Jopa stewellä on huomattu että rekkakuski on " higu " joka tätä maata pyörittää.
        Vois olla ideaa, että työhön palkattaisiin vain ulkopaikkakuntalainen ja kotiin pääsee vasta kun homma on hoidettu.


    • TrukkiKUNINGAS

      Te perselävet odotatte kiltisti, kun me lastaajat vietämme taukoa kovalla liksalla. Me olemme tehdas alueella kuninkaita, jonka persettä te nuolette.
      Teillä kyrvillä on helvetillinen kiire saada lastattua ja sitten ajatte koslanne huoltamon pihaan ja vietätte taukoa läppäri sylissä kalua runkaten. Viettäkää se vitun tauko siellä tehtaan pihalla samalla, kun odotatte meidän tulevan lastaamaan typerän koslanne. Te tanssitte meidän pillin mukaan urpot. PISTE.

      • Aivan selvä apumiehen kommentti, jolla ei ole mitään käsitystä, miten hommaetenee sieltä tuvan ja paskahuussin väliltä, ottakaa vastuuta apupoijjaat.


      • sonnypruitti kirjoitti:

        Aivan selvä apumiehen kommentti, jolla ei ole mitään käsitystä, miten hommaetenee sieltä tuvan ja paskahuussin väliltä, ottakaa vastuuta apupoijjaat.

        Aivan pakko ottaa kaneetti omaan kommenttiin, tai pikemminkin jatkopuheenvuoro, jos olet ko. yrityksen apupoika tarkasta oma kantasi suhtautumisessa työpaikkaasi, peli voidaan pian viheltää poikki.
        Opettele ottamaan vastuuta, jotenki minusta tunuu, että et ole yrityksen kantava voima.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      85
      7465
    2. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      96
      5404
    3. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      258
      4612
    4. Haluun sua niin paljon

      ❤️🥰🥹 Miehelle
      Ikävä
      44
      4505
    5. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      62
      3257
    6. Mitä palveluita mies..

      Haluaisit tilata minulta? -N
      Ikävä
      49
      2695
    7. Olet oikeasti ollut

      Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.
      Ikävä
      22
      2358
    8. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      49
      2333
    9. Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit

      Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘
      Ikävä
      29
      2332
    10. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      41
      2184
    Aihe