Verkossa on paljon hyvää itseopiskeluaineistoa, joiden löytäminen on vaikeaa. Olisikohan kannattava ajatus kerätä niitä aihealueittain yhden portaalin alle? Sivuston luulisi kiinnostavan myös yrityksiä ja toiminta rahoitettaisiin mainoksilla.
Ohjelmoinnista on hienoa materiaalia saatavilla lapsille ja aikuisille. Opiskelu, harjoittelu ja soveltaminen kulkevat rinnan.
Jotain vastaavaa kaipaisin esimerkiksi matematiikasta. Opetusmateriaali etenisi helposta vaativampaan. Mikä tärkeintä, opittua sovellettaisiin koko ajan käytännön tarpeisiin. En liene ainut, joka opetteli lukiossa integraali- ja differentiaalilaskentaa tietämättä mihin niitä käytännössä tarvitaan. Verkossa asiaan saisi syvyyttä hyvällä visualisoinnilla ja eri alojen laskentatarpeilla.
Matematiikka kehitetään koko ajan uusiin tarpeisiin ja eri haarat ovat eriytyneet kauas toisistaan. Niistäkin olisi hyödyllistä saada havainnollinen yleisesitys. Jos jotain osa-aluetta kokee tarvitsevansa, voisi keskittyä sen opiskeluun.
Itseopiskeluportaali
3
231
Vastaukset
Tarkennan vielä. Ajattelin erityisesti tietokoneavusteista ja vuorovaikutteista oppimateriaalia, joka olisi vaikka tablettia käytettäessä edukseen. Lapsille ja koululaisille näitä on jo tehty, osa on toteutettu esim. pelin muodossa. Näistä voisi edetä vähitellen lukion ja aikuisten perusopintomateriaaleihin. Pysytään siis isoissa ja pysyvissä kokonaisuuksissa sekä ”käsikirjoissa”, joilla on jatkuvaa käyttötarvetta. Ero hakukoneisiin on selvä, googlaamalla löytää enemmänkin hajatietoa.
Yhden kokonaisuuden voisi tuottaa tai sponsoroida vaikka jokin yritys. Yritys pääsee kertomaan mitä tekee ja sen toimialasta kiinnostuneet saisivat samalla käsityksen työn sisällöstä. Oppimateriaalin pitäisi olla pelin tyyliin koukuttava, vieraillaan siis vaikka virtuaalisesti yrityksessä ja eri osastoilla opiskellaan kullakin yksi alakokonaisuus. Sovelletaan opittua asiaa yrityksen oikeisiin toimintoihin.
Opiskelijoilta edellytetään yhä enemmän verkostoitumista ja poikkitieteellisyyttä. Yksittäisen oppimateriaalin voisi tuottaa opiskelijaryhmä opinnäytetyönä, keskenään tai yrityksen sponsoroimana. Tarpeen mukaan ammattikoululaisista tietotekniikan opiskelijoihin ja gradun tekijöistä väitöskirjan laatijaan. Nimet näkyviin, voisi olla hyvä preferenssi työnhakuun.
Oppimateriaalin on oltava käyttäjälle ilmaista. Noita edellä mainittuja perusoppimateriaaleja ei välttämättä tarvitse päivittää. Aika ajoin uudet tekijät laativat aivan uuden aineiston. Ongelmallisempi on esimerkiksi aloituksessa toivomani matematiikan vuorovaikutteinen wikipedia. Kuka sitä päivittäisi, poistaisi vanhaa ja lisäisi uutta niin että vuorovaikutteisuus toimii? Se sitten onnistuu tai ei.- kritiikki
Vuorovaikutteisuus tällaisissa ohjelmissa on vain kupla ja itsepetosta. Sanotaan suoraan, että jo paljon vähemmästä osa nuoria ja aikuisiakin on vieraantuneet todellisuudesta ja aidosta ihmisten välisestä vuorovaikutuksesta.
Kuka haluaa koneiden jatkeeksi?Vuorovaikutteisuudella tarkoitan, että kone tarkastaa vastauksen oikeellisuuden ja ehkä opastaa ongelmakohdissa. Laskutehtävissä ja kielen opiskelussa tämä onnistuu, mutta ei kaikissa oppiaineissa. Ihmisen korvaamista tai simulointia en termillä tarkoita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?837111Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267063Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1106180Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455414Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845238Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635215Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405108Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274595Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv173477Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003400