Suomenkielinen ei opiskele ruotsia itsensä takia,

JVLehtonen

eikä oman kehittymisensä takia, vaan ruotsinkielisten kielivaatimusten takia !!

‎JV Lehtonen‎ → Vapaa Kielivalinta

Pakkoruotsi: Ongelman ydin on siinä, että suomenkielinen ei opiskele ruotsia itsensä ja oman kehittymisensä takia, vaan ruotsinkielisten kielellisten oikeuksien…
Näytä lisää

Kansalaisaloitepalvelu - Monikielinen Suomi - ruotsi valinnaiseksi
Vaadimme pakollisen ruotsin kielen opiskelun muuttamista valinnaiseksi kaikilla kouluasteilla: peruskoulussa, ammattikoulussa, lukiossa, ammattikorkeakoulussa…

KANSALAISALOITE.FI
https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/1939

5

233

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • PUHEEHAIHE

      Pakkoruotsi pois kouluista? – Nyt alkaa jättisuuri, uusi kansalaiskampanja

      Pakollinen ruotsin kielen opiskelu halutaan lopettaa kouluissa. Nimien kerääminen kansalaisvetoomukseen aloitetaan tänään. – Kuva ei liity tapaukseen. Else Kyhälä / Arkisto
      Ruotsin kieli aiotaan toden teolla tehdä valinnaiseksi oppiaineeksi Suomen kouluissa. Kansalaisaloitteessa Monikielinen Suomi – ruotsi valinnaiseksi vaaditaan pakollisen ruotsin kielen opiskelun muuttamista valinnaiseksi kaikilla kouluasteilla: niin peruskoulussa, ammattikoulussa, lukiossa, ammattikorkeakoulussa kuin yliopistossakin.

      Ruotsinkielisillä valinnan vapaus koskisi suomea.

      Ruotsi valinnaiseksi -kansalaisaloitteen kannattajien kerääminen on alkanut tänään. Aloitteen takana on Vapaa kielivalinta ry.

      – Aloite kannustaa kieliasioiden kokonaisuutta koskevaan pohdintaan, sillä kielipolitiikan taustalla on vaihtoehtoisia yhteiskunnallisia arvoja. Nyt kielipolitiikkaa hallitsee liiaksi ajatus kansalliskielten asemasta, eikä kansalaisten tarpeita ole otettu huomioon, muistuttavat aloitteen laatijat.

      Aloite on allekirjoitettavissa oikeusministeriön kansalaisaloite.fi sivulla https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/1939

      Eduskunnassa käsiteltiin viime keväänä samansisältöinen aloite. Aloitteen laatijoiden mukaan uuden aloitteen tekemiseen ryhdyttiin muun muassa kielipolitiikan perusteita koskevaan dialogin vuoksi.

      – Edellisen aloitteen käsittely eduskunnassa perustui osin puutteelliseen sivistysvaliokunnan mietintöön. Tarkastelemme mietinnön puutteita aloitteemme perusteluissa, aloitteen laatijat tähdentävät.

      Aloitteen avulla halutaan myös tukea ja vauhdittaa hallitusohjelmassa mainittujen alueellisten kielikokeilujen toimeenpanoa. Lisäksi halutaan varmistaa, että nykyinen eduskunta käsittelee kielipolitiikan kokonaisuutta.

      – Kielipoliittisen keskustelun jatkuminen korkealla tasolla auttaa valmistelemaan muutosta ja tunnistamaan nykytilan epätearkoituksenmukaiset piirteet, kielialoitteen laatijat korostavat.

    • Totuus7654

      Kokeile saada kesätöitä Helsingin alueelta. ILMAN RUOTSIN KIELTÄ.
      Kieltä osaavat menevät jonon ohi:

      * Laivat, työkielenä ruotsi
      *Tavaratalot, pakko osata ruotsia

      • 488

        Suomenkielinen lukee PAKKOruotsia tuon 5 %: n takia.

        Ruotsinmurretta puhuvat eivät ymmärrä edes hävetä.


    • Diktatuuria-rasismia

      Suomenruotsin rumaa murretta pitää KAIKKIEN täällä lukea ja opetella,
      vain
      jotta voisi palvella 5%:n jätöstä niitten omalla äidinkielellä.

      • Suurimmat..PAHAT

        AINA yritetään samaa,
        eli syytetään uhria,
        vieriteään syy uhrin niskoille,
        aivan kuten siinä "sinun syntiesi takia ristiinnaulittu", jolloin saatiin sotavoimien yllättävä hyökkäys Suomeen vuonna 1155 ikäänkuin niiden muka "syntisien" suomalaisten syyksi,
        ja sitä sitten jankutettiin aina uusien sukupolvien tajuntaan ylivoimin.

        Siinä maaottelussa pelattiin Ruotsin hullun kuninkaan likaisin kortein, yllätettiin rauhaisa kansa perin pohjin, ja vallattiin maa.
        Muka "uskonsota"!

        1690 vuonna Suomi oli ollut jo Ruotsin hullujen kuninkaiden alistamana 535 vuotta, kansa oli köyhdytetty ja sorrettu ja kiusattu monien sukupolvien ajan.

        Hullut kuninkaat tappelivat veljiensäkin kanssa veripäin.

        Se se suomalaisten suurin "kohtalon isku" on ollut,
        ilkeät valloittajat!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6128
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5577
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2639
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      104
      2036
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1758
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      115
      1626
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1603
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1267
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1177
    10. Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään

      hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä
      Maailman menoa
      188
      988
    Aihe