Suomenkielinen ei opiskele ruotsia itsensä takia,

JVLehtonen

eikä oman kehittymisensä takia, vaan ruotsinkielisten kielivaatimusten takia !!

‎JV Lehtonen‎ → Vapaa Kielivalinta

Pakkoruotsi: Ongelman ydin on siinä, että suomenkielinen ei opiskele ruotsia itsensä ja oman kehittymisensä takia, vaan ruotsinkielisten kielellisten oikeuksien…
Näytä lisää

Kansalaisaloitepalvelu - Monikielinen Suomi - ruotsi valinnaiseksi
Vaadimme pakollisen ruotsin kielen opiskelun muuttamista valinnaiseksi kaikilla kouluasteilla: peruskoulussa, ammattikoulussa, lukiossa, ammattikorkeakoulussa…

KANSALAISALOITE.FI
https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/1939

5

213

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • PUHEEHAIHE

      Pakkoruotsi pois kouluista? – Nyt alkaa jättisuuri, uusi kansalaiskampanja

      Pakollinen ruotsin kielen opiskelu halutaan lopettaa kouluissa. Nimien kerääminen kansalaisvetoomukseen aloitetaan tänään. – Kuva ei liity tapaukseen. Else Kyhälä / Arkisto
      Ruotsin kieli aiotaan toden teolla tehdä valinnaiseksi oppiaineeksi Suomen kouluissa. Kansalaisaloitteessa Monikielinen Suomi – ruotsi valinnaiseksi vaaditaan pakollisen ruotsin kielen opiskelun muuttamista valinnaiseksi kaikilla kouluasteilla: niin peruskoulussa, ammattikoulussa, lukiossa, ammattikorkeakoulussa kuin yliopistossakin.

      Ruotsinkielisillä valinnan vapaus koskisi suomea.

      Ruotsi valinnaiseksi -kansalaisaloitteen kannattajien kerääminen on alkanut tänään. Aloitteen takana on Vapaa kielivalinta ry.

      – Aloite kannustaa kieliasioiden kokonaisuutta koskevaan pohdintaan, sillä kielipolitiikan taustalla on vaihtoehtoisia yhteiskunnallisia arvoja. Nyt kielipolitiikkaa hallitsee liiaksi ajatus kansalliskielten asemasta, eikä kansalaisten tarpeita ole otettu huomioon, muistuttavat aloitteen laatijat.

      Aloite on allekirjoitettavissa oikeusministeriön kansalaisaloite.fi sivulla https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/1939

      Eduskunnassa käsiteltiin viime keväänä samansisältöinen aloite. Aloitteen laatijoiden mukaan uuden aloitteen tekemiseen ryhdyttiin muun muassa kielipolitiikan perusteita koskevaan dialogin vuoksi.

      – Edellisen aloitteen käsittely eduskunnassa perustui osin puutteelliseen sivistysvaliokunnan mietintöön. Tarkastelemme mietinnön puutteita aloitteemme perusteluissa, aloitteen laatijat tähdentävät.

      Aloitteen avulla halutaan myös tukea ja vauhdittaa hallitusohjelmassa mainittujen alueellisten kielikokeilujen toimeenpanoa. Lisäksi halutaan varmistaa, että nykyinen eduskunta käsittelee kielipolitiikan kokonaisuutta.

      – Kielipoliittisen keskustelun jatkuminen korkealla tasolla auttaa valmistelemaan muutosta ja tunnistamaan nykytilan epätearkoituksenmukaiset piirteet, kielialoitteen laatijat korostavat.

    • Totuus7654

      Kokeile saada kesätöitä Helsingin alueelta. ILMAN RUOTSIN KIELTÄ.
      Kieltä osaavat menevät jonon ohi:

      * Laivat, työkielenä ruotsi
      *Tavaratalot, pakko osata ruotsia

      • 488

        Suomenkielinen lukee PAKKOruotsia tuon 5 %: n takia.

        Ruotsinmurretta puhuvat eivät ymmärrä edes hävetä.


    • Diktatuuria-rasismia

      Suomenruotsin rumaa murretta pitää KAIKKIEN täällä lukea ja opetella,
      vain
      jotta voisi palvella 5%:n jätöstä niitten omalla äidinkielellä.

      • Suurimmat..PAHAT

        AINA yritetään samaa,
        eli syytetään uhria,
        vieriteään syy uhrin niskoille,
        aivan kuten siinä "sinun syntiesi takia ristiinnaulittu", jolloin saatiin sotavoimien yllättävä hyökkäys Suomeen vuonna 1155 ikäänkuin niiden muka "syntisien" suomalaisten syyksi,
        ja sitä sitten jankutettiin aina uusien sukupolvien tajuntaan ylivoimin.

        Siinä maaottelussa pelattiin Ruotsin hullun kuninkaan likaisin kortein, yllätettiin rauhaisa kansa perin pohjin, ja vallattiin maa.
        Muka "uskonsota"!

        1690 vuonna Suomi oli ollut jo Ruotsin hullujen kuninkaiden alistamana 535 vuotta, kansa oli köyhdytetty ja sorrettu ja kiusattu monien sukupolvien ajan.

        Hullut kuninkaat tappelivat veljiensäkin kanssa veripäin.

        Se se suomalaisten suurin "kohtalon isku" on ollut,
        ilkeät valloittajat!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      92
      5288
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      56
      4121
    3. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      25
      2229
    4. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      28
      2078
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1815
    6. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      15
      1464
    7. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      28
      1280
    8. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      20
      1066
    9. T, miten mun pitäis toimia

      Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest
      Ikävä
      43
      1001
    10. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      21
      1000
    Aihe