Kusetusta kirpputorilla, Bonus Kirppis Tampere

DeutschesReich

Tampereen Bonus Kirppiksellä kauan merkkejä myynyt tyyppi huijaa. Ostin siis Deutsches Reichia muutaman merkin säiliökortilla, mihin myyjä oli merkkien viereen kirjoittanut lapulle selkeästi Michel numerot, luettelohinnat postituoreille ja merkinnyt ne postituoreiksi **. Kaikissa merkeissä oli liimakkeiden jäljet eli merkit olivat käyttämättömiä, mutta eivät postituoreita. Michel hinnoittelee monet DR postimerkit erikseen postituoreet sekä käyttämättömät, joten kusetus oli selkeästi tarkoituksenmukaista. Postituoreista merkeistä maksamani hinta olisi ollut varsin kohtuullinen kirppishinta eli noin neljäsosa luettelohinnasta, mutta käyttämättömistä merkeistä todella liikaa. Yli luettelohinnan. Välttäkää ostamista huijareilta.

4

335

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ykspöhkö

      Siis mikä ero on postituoreella ja käyttämättömällä merkillä? Sitä en ole koskaan ymmärtänyt. Kummastakin leima puuttuu.

      • DeutschesReich

        Postituore on samassa kunnossa missä se on aikanaan postista ostettu, eli ei vikaa liimoitteessa. Kaikki muut leimattomat ovat sitten käyttämättömiä ja niissä voi olla liimake, liimakkeen jälki, vioittunut liimoite, liimoite puuttuu jne. Michelin luettelo antaa näille kahdelle kuntoluokalle eri hinnat suurelle osalle Deutsches Reichin merkeistä ja ero on todella huomattava. Käyttämättömän hinta on monesti alle 10% postituoreen hinnasta.


    • Ostajanero

      Etkö tiedä mitä ostat vai eikö opaskoira tullut mukaan ,ostaja on ymmärrettävä mitä ostaa. Rypistele sitten kun paskat housussa.

    • OstajaVastuu

      Kannattaa tutustua kauppatavaraan ennakkoon, niin ei tarvitse jälkeenpäin inistä.
      Oma vika.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hei sinä nainen

      Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa
      Ikävä
      85
      3097
    2. Kelan perkeleellinen käytäntö

      Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei
      Maailman menoa
      319
      2741
    3. Putin ei suostu tulitaukoon nyt kun Kurskin taistelut ovat kesken

      ja venäjä on viimein päässyt niskan päälle, suuren ylivoiman turvin. Ukraina ilmeisesti suorittaakin taktista vetäytymi
      Maailman menoa
      191
      1516
    4. Voi kulta rakas

      Kyllä minäkin olen sinuun rakastunut. Oisit avautunut tunteistasi aiemmin niin ei tarvitsisi kiertoteitä kuulla tästä. �
      Ikävä
      62
      1202
    5. Martinan firma haastettiin käräjille

      Seiska: Martinan firma haastettiin käräjille, taustalla outo rahasotku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      240
      1161
    6. Miksi haluat satuttaa

      Sillä tiedolla ettet välittäisi minusta vaikka se ei ole totta. Silti tiedän että rakastat minua edelleen. Niinkuin sano
      Ikävä
      28
      1011
    7. Toivotko vielä et

      Päätyisimme yhteen?
      Ikävä
      79
      967
    8. Ketä sinä

      Odotat oikeasti. Miksen sulle totta olla saa.
      Ikävä
      117
      960
    9. Miksi ette halua kaivattuanne

      Yksi syy tai tekosyy.
      Ikävä
      70
      948
    10. Sano nyt mitä

      Sinä oikein haluat?
      Ikävä
      72
      914
    Aihe