Kusetusta kirpputorilla, Bonus Kirppis Tampere

DeutschesReich

Tampereen Bonus Kirppiksellä kauan merkkejä myynyt tyyppi huijaa. Ostin siis Deutsches Reichia muutaman merkin säiliökortilla, mihin myyjä oli merkkien viereen kirjoittanut lapulle selkeästi Michel numerot, luettelohinnat postituoreille ja merkinnyt ne postituoreiksi **. Kaikissa merkeissä oli liimakkeiden jäljet eli merkit olivat käyttämättömiä, mutta eivät postituoreita. Michel hinnoittelee monet DR postimerkit erikseen postituoreet sekä käyttämättömät, joten kusetus oli selkeästi tarkoituksenmukaista. Postituoreista merkeistä maksamani hinta olisi ollut varsin kohtuullinen kirppishinta eli noin neljäsosa luettelohinnasta, mutta käyttämättömistä merkeistä todella liikaa. Yli luettelohinnan. Välttäkää ostamista huijareilta.

4

563

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ykspöhkö

      Siis mikä ero on postituoreella ja käyttämättömällä merkillä? Sitä en ole koskaan ymmärtänyt. Kummastakin leima puuttuu.

      • DeutschesReich

        Postituore on samassa kunnossa missä se on aikanaan postista ostettu, eli ei vikaa liimoitteessa. Kaikki muut leimattomat ovat sitten käyttämättömiä ja niissä voi olla liimake, liimakkeen jälki, vioittunut liimoite, liimoite puuttuu jne. Michelin luettelo antaa näille kahdelle kuntoluokalle eri hinnat suurelle osalle Deutsches Reichin merkeistä ja ero on todella huomattava. Käyttämättömän hinta on monesti alle 10% postituoreen hinnasta.


    • Ostajanero

      Etkö tiedä mitä ostat vai eikö opaskoira tullut mukaan ,ostaja on ymmärrettävä mitä ostaa. Rypistele sitten kun paskat housussa.

    • OstajaVastuu

      Kannattaa tutustua kauppatavaraan ennakkoon, niin ei tarvitse jälkeenpäin inistä.
      Oma vika.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      137
      1343
    2. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      148
      1071
    3. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      67
      845
    4. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      52
      662
    5. 60
      651
    6. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      33
      541
    7. Rakastan sinua mies

      Siksi haluankin vain sinun kanssa sitä.
      Ikävä
      30
      533
    8. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      39
      517
    9. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      503
    10. Kyllä mulla on kovasti tunteita sinuun

      Rakkautta, intohimoa, välittämistä, hellyyttä jne.
      Ikävä
      16
      497
    Aihe