Tampereen Bonus Kirppiksellä kauan merkkejä myynyt tyyppi huijaa. Ostin siis Deutsches Reichia muutaman merkin säiliökortilla, mihin myyjä oli merkkien viereen kirjoittanut lapulle selkeästi Michel numerot, luettelohinnat postituoreille ja merkinnyt ne postituoreiksi **. Kaikissa merkeissä oli liimakkeiden jäljet eli merkit olivat käyttämättömiä, mutta eivät postituoreita. Michel hinnoittelee monet DR postimerkit erikseen postituoreet sekä käyttämättömät, joten kusetus oli selkeästi tarkoituksenmukaista. Postituoreista merkeistä maksamani hinta olisi ollut varsin kohtuullinen kirppishinta eli noin neljäsosa luettelohinnasta, mutta käyttämättömistä merkeistä todella liikaa. Yli luettelohinnan. Välttäkää ostamista huijareilta.
Kusetusta kirpputorilla, Bonus Kirppis Tampere
4
418
Vastaukset
- ykspöhkö
Siis mikä ero on postituoreella ja käyttämättömällä merkillä? Sitä en ole koskaan ymmärtänyt. Kummastakin leima puuttuu.
- DeutschesReich
Postituore on samassa kunnossa missä se on aikanaan postista ostettu, eli ei vikaa liimoitteessa. Kaikki muut leimattomat ovat sitten käyttämättömiä ja niissä voi olla liimake, liimakkeen jälki, vioittunut liimoite, liimoite puuttuu jne. Michelin luettelo antaa näille kahdelle kuntoluokalle eri hinnat suurelle osalle Deutsches Reichin merkeistä ja ero on todella huomattava. Käyttämättömän hinta on monesti alle 10% postituoreen hinnasta.
- Ostajanero
Etkö tiedä mitä ostat vai eikö opaskoira tullut mukaan ,ostaja on ymmärrettävä mitä ostaa. Rypistele sitten kun paskat housussa.
- OstajaVastuu
Kannattaa tutustua kauppatavaraan ennakkoon, niin ei tarvitse jälkeenpäin inistä.
Oma vika.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kysymys muille miehille
Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss1116589Kohta katson sun kuvaasi
ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa243697- 1852448
Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan
Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a2552310Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi
jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?1911973Martinan bisnekset rajusti tappiolla
Seiska 28.7: nousukiito katkesi, yritykset C-luokkaa.3001740Kaipaisin nyt kosketusta
jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.91605Mitkä yleiset huonot tavat ihmisillä ärsyttävät sinua ?
Aloitukseen saa vapaasti purkaa tuntojaan. Itseäni hiukan kiusaa, kun saman talon asukkaat eivät vastaa tervehdykseen.1281219- 691194
Metsa Man Extra kanava toimii hyvin
ja sieltä voipi kahta vanhoja vitejoita pahimpaan puutteeseen. Peukalot ylös.241190