corolla 2E moottorin rikastinvika?

Corollani (vm.86 kori EE80 , kone 2E)Kylmänä käynnistettäessä käy isoilla kierroksilla ja lämmetessään alkaa kaasua painettaessa,esim; ylämäessä röpöttään.Tyhjäkäynti lämpimänä vaikea.
Oli yksi tulpan johto hiertynyt akkua vasten puhki ja uudet johtimet paransivat käyntiä mutta röpöttää edelleen.Tässä on muuttuva kurkkuinen kaasari.Onko joku paininu saman asian kanssa,mikä neuvoksi?
95824
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Kyseisen koneen automaattirikastin, jota myös kompensaattoriksi kutsutaan, on aika vikaherkkä kapistus ja kalliskin vielä (150-200e). Sitä voi kuulemma yrittää putsailla ja rasvata, mutta sitä on vaikea saada säätöihinsä. Ainakin ilman mittavehkeitä. Käytettynä sitä ei kannata ostaa, koska se todennäköisesti hajoaa sekin pian. Laite kestää yleensä noin 150-250tkm. Tarkista kuitenkin myös alipaineletkujen ja -säätimien kunto. Ja onhan ilmanputsari puhdas?

Äänestä
  • On uusi ilmansuodatin,en päästä kovin likaiseksi koskaan.Missähän se kompensaattori sijaitsee?

    Äänestä

  • Harri kirjoitti:

    On uusi ilmansuodatin,en päästä kovin likaiseksi koskaan.Missähän se kompensaattori sijaitsee?

    Kyseinen kapistus sijaitsee kaasuttimen kyljessä, oikealla puolella ohjaamosta päin katsottuna. Se on suunnilleen tulitikkuaskin kokoinen ja metallinharmaa. Siihen menee muistaakseni alipaineletkuja tms.

    Kylmänä käynnistäessä kierrosten kuuluu olla korkealla jonkun aikaa, jotta kone lämpenee. Kaasuttimessa on säätöruuvit hitaalle ja nopealle tyhjäkäynnille. Mutta jos kone normaalilämpöisenä oikuttelee, aivan kuin olisi käsiryyppy jäänyt päälle, on vikaa luultavasti kompensaattorissa tai mahdollisesti alipainesysteemeissä.

    Äänestä

Mulla oli Corollassa kans samanlaisia ongelmia. Lähti kyllä kylmänä hyvin käyntiin, mutta kun lämmöt nousi hieman, niin alkoi röpöttämään ja nykimään. Sitten kun lämmöt nousi taas hieman, niin kulku oli tasaisempaa.

Rikastin vaihdettiin, koska imu ei aluksi tuntunut toimivan ollenkaan, mutta tuolla vaihdolla ei ollu merkitystä tuohon nykimisongelmaan. Tai oikeastaan tuo nykiminen tuli esiin vasta jonkin ajan päästä tuon rikastimen vaihtamisen jälkeen. Nyt tuohon on vaihdettu kaasutin, jossa on käsiryyppy ja kulkee tasaisesti! Eli suosittelen kyllä tuon "juuttuvakurkku" kaasuttimen vaihtamista.

Äänestä
  • Mistä ostit kaasarin ja minkä merkkisen,ja paljonko makso ?

    Äänestä

  • Harri kirjoitti:

    Mistä ostit kaasarin ja minkä merkkisen,ja paljonko makso ?

    Hyviä kysymyksiä...:) Auto on nimittäin uudella omistajalla ja hän vaihtoi sen kaasarin. Olen kuitenkin ajanut sillä sen vaihdon jälkeen ja kulku oli aivan erilaista. Oulusta se kaasari on kuitenki ostettu. Kaasuttimen hintaakaan en tarkkaan muista, mutta eihän se rikastinkaan muistaakseni kovin halpa osa ole. Eli siihen verrattuna se kaasutin oli kannattava ostos.

    Äänestä

Hyvä vinkki on että käyttää noissa tuota Toyota omaa orgaanista jäähdytysnestettä, eli pinkkiä.
Säästää rikastinta ja muutkin paikat pysyvät hyvinä. Ei mitään halpa-litkuja koneeseen niin loppupeleissä säästää. Kuten huomaatte:)

Äänestä

Kuka myy pääkaupunkiseudulla kaasuttimia?

Äänestä

Itsellä on liftback vm.89, tietääkseni sama kone. Ongelmat on aivan samat, joskus kone huutaa kylmänä melkein 2500 rpm !! Lämmettyään käynti putoaa, eli rikastin toimii, mutta valoissa sammuu aina. Joku mainitsi kyllä imusarjavuodosta, mut se ei kai vaikuttaisi noin ??

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Harri kirjoitti:

Corollani (vm.86 kori EE80 , kone 2E)Kylmänä käynnistettäessä käy isoilla kierroksilla ja lämmetessään alkaa kaasua painettaessa,esim; ylämäessä röpöttään.Tyhjäkäynti lämpimänä vaikea.
Oli yksi tulpan johto hiertynyt akkua vasten puhki ja uudet johtimet paransivat käyntiä mutta röpöttää edelleen.Tässä on muuttuva kurkkuinen kaasari.Onko joku paininu saman asian kanssa,mikä neuvoksi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu