Alapääni limakalvot rikkoutuvat todella helposti, joskus jo pelkästä "käsien käytöstä", joten ymmärrätte varmaan, että yhdyntä on vaikeaa... Liukkarista on ollut jonkin verran apua, mutta löytyisiköhän apteekista jotain limakalvoja vahvistavaa ainetta? Vai ajaako normaali perusvoide saman asian? Rikkoutumiin olen käyttänyt Bepanthenia (joka auttaa todella hyvin), mutta se ei sinänsä poista ongelmaa.
heikot limakalvot
kipua
31039
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
määräsi limakalvojen kuivuuteen ja huonokuntoisuuteen Ovestin-voidetta. Saa apteekista ilman reseptiä.
Mulle myös määrättiin sitä kun synnytyksen jälkeen limakalvot oli haavaumilla.
Mulla alkoi vaan tuleen vähän verta n. 10 päivän käytön jälkeen.
Lääkärikin ihmetteli sitä mutta limakalvot on olleet sen jälkeen normaalit.Lopetin käytön ku verta alkoi tuleen.
Mainostetaan että tytniöljykapselit vahvistaisivat limakalvoja ja ihoa.
Hei,
Mulla oli sama ongelma, limakalvot haavautuivat todella pahoin ja mulle määrättiin ties mitä liukasteita jne, kunnes yksi gyne keksi, että pillerini olivat lakanneet sopimasta mulle ts. niissä oli liian vähän estrogeeniä (Mercilon-nimiset).
Sain uudet pillerit, joissa hieman enemmän estrogeeniä (Marvelon) ja uskomatonta, mutta totta, se auttoi heti. Lisäksi sain estrogeenipillereitä ensiavuksi ja niitä piti laittaa emättimeen pari viikossa.
Mene ihmeessä juttelemaan gynen kanssa, koska sulla ovi hyvin olla sama ongelma?
Toivottavasti tästä oli edes vähän apua?
T:Jossu