Haluaisin ostaa tavan possun lemmikiksi, mistä kysellä?
Porsas lemmikiksi
5
132
Vastaukset
- kentiesvastaa
kysy jopalta! Se osaa nämä possu asiat!
- emakko776646
Lähimmästä baarista saattaa löytyä vaikka ja mitä.
- SaparoSuorana
Sieltä niitä pystyyn nousseita saa ostamattakin....tai no halvalla.......tai no emmätiiä
- nöhköröhkö
Onko sinulla paikka missä pidät jopa 300kg painavaksi kasvavaa, kaiken tonkivaa sikaa, sillä pikku possu pysyy pikkupossuna vain hetkisen, pari kolme kuukautta ja sitten alkaa olla jo melko rötkö joka sontiin ja kusee pari sangollista JOKA PÄIVÄ, ja taatusti haisee.
Minisika on tietenkin pienempi, mutta sekin heittlee tuolit kumoon ja rullaa matot läjään jos tuvassa pitää - karjak
Minulla oli aina aikaisemmin sikoja "lemmikkinä" ja tuotantoeläimenä samaan aikaan. Kaksi kappaletta, otin ne toukokuussa ja vein teurastettavaksi joskus marraskuulla kun tarpeeksi olivat lihonneet. Sillätapaa homma toimii, sika ei sinänsä ole mikään hyvä lemmikki muuten vain pitoon aikaisemmessa kommetissa mainittujen seikkojen takia.
Naapurin kanssa otimme siat tutusta sikalasta, minä hoidin heidänkin sian samalla kun omani, sain siitä pienehkön korvauksen rahassa. Sikoja pitääkin olla kaksi aina, se on sosiaalinen eläin eikä ihminen korvaa sille lajitoveria silti. Minun siat oli joko leikkoja tai emakkoporsaita. Leikko tarkoittaa kastoroitua karjuporsasta, kastoroimattoman karjun lihaan tulee huomattava sivumaku.
Minulla oli "leävä" eli halkoliiterin toinen pää joka oli katoksena, samassa pidin joskus mullejakin lihanaudaksi. Sioille tein kaksi kertaa päivässä appeen jauhoista ja viljalitisteestä, ruuantähteistä, hain lähellä olevilta lehmäpaikoilta huonoja maitoja mitä ei voinut meijeriin laittaa eikä vasikat juoneet kaikkea. Jotain sekunda-maitojauhettakin kerran taisin jostain saada. Tuoretta vihantaa joka päivä niille ja vettä paljon. Leävässä pitää olla jokin suoja jossa voivat olla varjossa, minulla oli karsinan ylle nostettu vanha ovi. Kaukalot tein itse. Hyvin viihtyivät.
Ainoa vika oli sitten se byroktratia, en halunnut meille kallista sikalatarkastajaa yllätyskäynnille kahden sian takia, kaikenmaailman paperit olisi kai saanut alkaa täyttelemään jos olisi oikein tosissaan ottanut asian. Kotitarpeiksi pitäminen on tehty aika vaikeaksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta663372Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh433167Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1222668- 432538
- 311953
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271850- 481636
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä861477- 391320
- 821189