Ketähän on vielä elossa Kuopion erikoisemmista henkilöistä? Pussi-Jussi on varmaankin kuollut kun ei ole näkynyt. Pyörä Anttikin kuoli hiljattain. Hammastahna mummoakaan ei ole näkynyt aikoihin. Jeesus mummokin on kadonnut katukuvasta
Paikallisia legendaarisia henkilöitä
26
678
Vastaukset
- Valitettavasti
Kaikki Kuopion tunnetuimmat suurmiehet/naiset ovat kai jo haudassa.
Ei ole Barbara, Elsa, Terrakotta, Seppä-Puavo, Paska- eikä Hullu-Palikaan enää tuomassa värikkyyttä kaupungin katukuvaan.
Vähemmän tunnettuja, manalle menneitä tosin jo hekin, olivat muutamia mainitakseni esim. Romu-Janne, Pikku-Mikko ja Viheltäjä-Petteri.
Ainoa harmaasta massasta positiivisesti erottuvista taitaa elossa olla enää radiofani Jouko! - Elo_tää_lyhyt
Anttikin polkaissut viimeisen kerran? RIP.
- YkäVaan
Et sitten saanut unta ja kirjoittelit juttus klo 1:42.
No helpotetaan tilannetta ja mainitsen Petri & Pettersson Brass! - MUUTAMA.RISU
Jeesus-mummo katsoi youtubesta risu-ukko videon jossa hän karjaisi että "Älä leiki perrkele jeesusta!" niin lopetti :D
- bhjuk
Se ukko joka ainakin kesäisin ja joskus talvisinkin kulki aina ilman paitaa, liekö vielä hengissä....housutkin oli joskus perseen kohdalta levennettyä mallia.
- ElossaOn
Kyllä se äijä suurmarkkinoilla vaapotti ihan hyvä kuntoisen oloisena, oli ihan paitakin päällä :)
- neuvokasta
Paulistahan oli kymmeniä vuosia sitten juttukin Savon Sanomissa. Oli ekologisen elämäntavan airut aikoinaan.
- On_se_niin_vaikeaa
Käytä vittu sitä googlea! Moneskohan aloitus tämä oli tästä samasta asiasta?
- lkhgj
Joka ketjussa aina joku mulkku, kuten sinä tällä kertaa.
- dbdbdb
Mitä milloin Antti kuuluisa huutelija pyöräilijä on kuollut?
Olen ollut Pyörä-Antin kanssa samaan aikaan kaupan kassalla. Oli ikimuistoinen kokemus jonka jälkeen vaihdoin kauppaa.
- KPO33
Radiofani Jouko, tosin en tiedä mille kanavalle se nyt soittelee aamuisin...
- radiosandels
Soittelee yleensä radio sandelsille ja muistaa aina laittaa terveisiä Eino Pelkoselle
- EnTiedäMitä
Jostain olen kuullut, että tämä radiofani Jouko olisi aikaisemmin toiminut majurina puolustusvoimissa. Olisi kyllästynyt jatkuvaan muuttamiseen ja päättänyt ryhtyä elämäntapaintiaaniksi. Ehkä Wikipediasta löytyy enemmän tietoa kapiaisista.
- asioistatietävä
Juu, armeijan radiopropagandaosaston entisiä päälliköitä. Nykyään reservissä. Suomen armeijan salainen ase taistelussa itäpropagandaa vastaan.
- Luulen
Lihakunnalla oli tämä Jouko töissä
- Pakkaaja
Luulen kirjoitti:
Lihakunnalla oli tämä Jouko töissä
Niin oli. Lihakunnan laatikkopesulassa, eikö vain?
- kuopioss
Mikä on Parta Arjan elämäntarina kuljeskelee mm torilla ja eri puolilla kaupunkia samoissa vaatteissa
- nimimerekki
alkoholi
- kuvaspämmiä
No entäs tämä Kaupunkilehden ikioma kuvaspämmääjä E. S********nen ? Tällä viikolla oli otettu hieno kuva "ötökästä".
- Ypö5
Varmaan joku Kalpan pelaaja. Kun niillä järkee on kuin jääkiekkoilijalla!
- VELMIESJABRU
ARMI JA DÄNI LINJA-AUTOASEMALLA. Varmasti herätti kateutta aikoinaan.Kel onni on,kätkeköön...
- Anonyymi
Onko Kuopiossa enää persoonallisia ihmisiä jotka tiedetään ja muistetaan vielä myöhemminkin?
- Anonyymi
Ei oo. Kaikilla on nykyään lääkitys kohdillaan. Kumma kyllä, vaikka täällä on yleensä kaikki SOTE puolet systeemit onnisttu paskomaan.
- Anonyymi
Eipä siellä oikein mittään ollut. Läksin sitten kotia.
- Anonyymi
Eipä siellä oikein mittään ollut. Läksin sitten kotia.
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2324451Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii752874- 472413
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua431697- 781389
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘831192PS uusimman gallupin rakettimainen nousija
https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden137919- 64870
Sellainen tunne sydämessä
Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,86854Annan meille mahdollisuuden
Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil53842